Postoji momenat u kojem žene postaju brže od muškaraca. Na ultramaratonima, kako se ispostavilo, to se dešava nakon 313. kilometra. Zapravo, što je duža distanca, razlika između performansi žena i muškaraca je manja.
Do ovih podataka smo došli na osnovu studije urađene u saradnji sa Internacionalnom asocijacijom ultratrkača (IAU). Studija je obuhvatila 5,010,730 rezultata ostvarenih na 15,451 trka u periodu od 1996. do 2018. godine, što je čini najvećom do sada.
Ultramaratonsko trčanje je postalo sporije
Studija je takođe pokazala da su ultra trkači nikad sporiji – od 1996. godine su, na globalnom nivou, usporili 15% (sa 11:30 na 13:16 min/mile).
Sve više žena na ultramaratonima
Takođe, sve veći broj žena učestvuje na ultramaratonima te je ženski udeo u ultratrkačkoj populaciji nikad veći: zabeležen je skok sa 14% na 23%.
Što se samog tempa trčanja tiče, ranije su razlike između muškaraca i žena bile znatno veće. Danas su stvari drugačije:
Međutim, evidentno je da se ta razlika u pejsu smanjuje sa povećanjem distance. Žene su znatno sporije na kraćim distancama, a na ultrama se približavaju muškarcima dok ih i ne prestignu:
U globalu, ultratrkači su sve sporiji. Ovako to izgleda u preseku po distancama:
Zanimljivo je da su trkači na 100 milja zadržali sličan pejs u ovom periodu i jedini su koji su ostvarili napredak (iako samo 2%). Jedan od zaključaka je da se na najduže distance odvažuju najspremniji.
Zanimljivo je videti ove brojke i sve više trkačica na ultra distancama. Nadamo se da će slična, ako ne i bolja slika biti i u Srbiji uskoro.
4 komentara. Leave new
Odličan tekst hvala. Pretposlednji pasus krije mnogo istine – na trku od 160km se odvaže samo oni najspremniji, s tim da sam siguran (iz mog ličnog iskustva sa Ironman triatlona) da će muškarac čak i ako nije najspremniji izaći i uraditi trku (pri tome se raspasti i rizikovati loš rezultat i povredu), dok žena neće to raditi.
Drugi zaključak, na trci od 160km ili na 300km, mnogo je važnija glava nego noge (noge su se već odavno raspale), a ženska glava nije ništa drugačija od muške.
Voleo bih da čitam još više ovakvih stvari.
Da, verovatno su zato na najvećim distancama bile samo elitne trkačice. Kad se lansiraju opet trke ažuriraćemo s novim podacima, nadam se još boljim.
Postovanje,
Mislim da je naslov teksta senzacionalan ali i netacan, makar ja ne mogu da ga prihvatim.
1. Gde moze da se pogleda studija (bas bih voleo da je procitam)? NIsam je nigde nasao, kako su izvodjeni zakljucci, … to sto su izneli zakljucke mi nista ne znaci … gde je objavljena studija, u kom naucnom casopisu …
2. Ja sam uradio analizu Spartatlona, od prve do poslednje godine. Ni na jednoj trci prosek top N zena nije bolji
od proseka top N muskaraca, cak je razlika na svakoj trci bila dvocifrena u procentima. A opet se desi (doduse retko) da je prosek svih zena bolji od proseka svih muskaraca, sto ne znaci da su zene brze!
Pozdrav.
Evo cele analize ovde: https://runrepeat.com/state-of-ultra-running (linkovali smo je u uvodu za radoznale :)).
Od tada je nekoliko studija objavljeno sa sličnim zaključcima.
Bilo bi dobro uzeti u obzir i da su žene kasnije od muškaraca ušle u taj svet i da, s obzirom na različite događaje koji su se desili u poslednjih nekoliko godina, deluje kao da se zagrevaju i postaju sve bolje.