Ishrana za trčanjelifestyleZdravlje

Ovo su najčešći mitovi o ishrani

Nema komentara

Internet je pun informacija o raznim trendovima u ishrani koji se – nakon pažljivog pregleda – ispostavljaju potpuno netačnim. Detaljnije smo pogledali koji su najčešći mitovi o ishrani da bismo došli do istine.

Ovo su najčešći mitovi o ishrani

Mit broj 1: Ugljeni hidrati vas goje

Ugljeni hidrati su jedan od tri makronutrijenta. Oni vam daju energiju i zbog toga su tveoma važni za sportiste.

Pored toga, ugljeni hidrati vam daju vlakna u ishrani, koja su važna za varenje i održavaju creva zdravim.

Smernice o ishrani preporučuju da unos ugljenih hidrata čini 45 do 65% vaših dnevnih kalorija (poželjno je da to dolazi od hrane bogate vlaknima).

Dugo su ljudi verovali da unos ugljenih hidrata dovodi do gojenja. Teorija je bila da je dijeta sa malo ugljenih hidrata najbolji način da izgubite neželjene kilograme ili održite željenu težinu. Pokazalo se da ovo nije istina.

Ugljeni hidrati imaju iste kalorije kao i proteini: 4 kalorije po gramu. Masti, s druge strane, imaju više nego dvostruko veći broj kalorija (9 kalorija po gramu). Birajte ugljene hidrate koji su bogati vlaknima. Dobri su za varenje, održavaju vas duže sitim i stabilizuju šećer u krvi.

Ugljeni hidrati bogati vlaknima:

  • Cela zrna i proizvodi od celog zrna
  • Voće
  • Povrće
  • Mahunarke

Ako pokušavate da skinete kilograme, morate se usredsrediti na sagorevanje više kalorija nego što konzumirate. Sve je u prilagođavanju veličine vaše porcije.

Mit broj 2: Suplementi su neophodni svima

Još jedan široko rasprostranjen mit je da su nam potrebni dodaci ishrani da bismo ostali zdravi.

Od multivitamina do aminokiselina do superhrane u prahu, postoje beskrajni suplementi dostupni u apotekama, drogerijama i na internetu.

Morate da budete veoma oprezni ako odlučite da koristite suplemente, jer mnogi od njih nisu dovoljno ispitani i sadrže nečistoće.

Da li su vam zaista potrebni dodaci ishrani? Ne.

Ako jedete uravnoteženu ishranu, uključujući svakodnevno povrće i voće, onda vaše telo dobija sve što mu je potrebno.

Uvek postoje izuzeci od svakog pravila; moguće je da prirodna hrana ne može da obezbedi dovoljno hranljivih materija ako je vaš trening veoma intenzivan.

Suplementi mogu da imaju smisla za sportiste. Takođe ih treba uzimati tokom trudnoće ili za lečenje određenih nedostataka. Međutim, pre nego što nasumično počnete da dodajete suplemente svojoj ishrani, konsultujte se sa svojim lekarom.

Mit broj 3: Detoksikacija čisti vaše telo

Prvo, ako ste zdravi, vaše telo ne akumulira toksične supstance koje treba eliminisati čišćenjem.

Detoksikacija ili čišćenje je još jedan trend ishrane koji nije zasnovan ni na kakvim naučnim dokazima. Ako je vaše telo zdravo, vaša jetra i bubrezi eliminišu sve supstance umesto vas. Ne morate da radite skupe postove sa sokovima da biste očistili sistem.

Mit broj 4: Iz veganske ishrane ne možete da dobijete esencijalne aminokiseline

Aminokiseline su gradivni blokovi proteina. Dvadeset ih je prisutno u telu, uključujući esencijalne, poluesencijalne i neesencijalne. Esencijalne aminokiseline (npr. valin, leucin i izoleucin) moraju da se apsorbuju iz hrane, jer ljudsko telo ne može da ih proizvede.

Istraživanja poput ovog su pokazala da sve esencijalne aminokiseline možete da dobijete iz vegetarijanskih izvora, ali koncentracija varira. Zato je dobra ideja kombinovati vegansku hranu sa hranom koja ima visok sadržaj proteina i uključiti mnogo različitih izvora proteina na bazi biljaka u svoju ishranu, kao što su:

  • Soja i proizvodi od soje
  • Tempeh
  • Seitan
  • Mahunarke
  • Zob
  • Kinoa
  • Orašasti plodovi
  • Semenje

Mit broj 5: Kafa je uzrok gubitka tečnosti

Kafa može da dehidrira vaše telo. Zašto bi inače trebalo da popijete čašu vode uz svaku šoljicu? To nije sasvim tačno.

Da li se osećate kao da morate da odete u toalet nakon što ste popili šolju espresa? To je zato što kafa stimuliše bubrege.

Dakle, ovaj ukusni napitak vas ne dehidrira, ali ima diuretička svojstva. Ne morate da brinete o dve ili tri šolje dnevno. U stvari, šoljica kafe pre vežbanja može čak poboljšati vaše performanse.

Mit broj 6: Ugojićete se ako jedete uveče

Sve što treba da uradim je da uveče pogledam kescu čipsa i počinjem da dobijam na težini.

Sigurno ste čuli slične izjave, a možda ste ih čak i sami izgovorili. U stvarnosti, vaše telo nije briga kada jedete. Ne zna da je podne, 18 ili 21 sat. Ako dobijate na težini, to je zato što tokom dana unosite više kalorija nego što ih sagorevate. Zavisi šta jedete, a ne kada jedete. Ako ste zaista gladni dok gledate televiziju uveče, onda slušajte svoje telo i pojedite nešto.

Ali ako pojedete večernju užinu pre spavanja, to može negativno uticati na vaš san – posebno ako jedete nešto masno ili pijete alkohol.

Napomena

Ne verujte mitovima o ishrani koje čitate na internetu ili u časopisima. Umesto da zabranjujete sebi određenu hranu ili uzimate suplemente, jedite široku paletu šarenih svežih namirnica. Ako želite da održite zdravu težinu, intuitivna ishrana i redovna vežba su pravi put.

Takođe, pratite svoje telo i šta vama odgovara. Niko od nas nije isti i nema iste potrebe pa je nemoguće na internetu ili bilo gde naći univerzalno rešenje za ishrnu.

Zdrav i lak brauni recept od samo tri sastojka
Da li je neophodno piti vodu na kratkim trkama? I zašto ne
Tags:

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Fill out this field
Fill out this field
Molimo vas da unesete valjanu adresu e-pošte.
You need to agree with the terms to proceed