Svi znamo da redovno vežbanje ima mnogo blagotvornih efekata na naše telo i da je vežbanje dobro i za dušu. Trčanje nije izuzetak, koji su to pozitivni efekti trčanja?
I bilo da morate da trčite prvih 5 kilometara ili da se pripremite za svoj trinaesti maraton, svi ćete iskusiti ove pozitivne efekte trčanja.
Pozitivni efekati trčanja – 16 razloga da obujete patike i počnete
Evo 16 dobrih razloga da potrčite već danas! Da li smo neki propustili?
Zdravo srce:
Jedna od najočiglednijih prednosti trčanja je bolja fizička spremnost i snažno srce. Trčanje pozitivno utiče na kardiovaskularni sistem i jača srce.Ojačaćete mišiće:
trčanje takođe jača mišiće, posebno ako uključite sprint ili trčanje na brdo. Još bolji rezultat ćete obezbediti ako trčanje kombinujete sa raznim vežbama za jačanje. Sve možeš napolju.Bolja izdržljivost:
Trčanje poboljšava ne samo rad srca, već i pluća i mišića. Dakle, drugi duži treningi ili svakodnevni poslovi više neće biti toliki izazov – trčanje daje više energije uopšte.Pomaže u održavanju zdrave težine:
ako želite da izgubite višak kilograma, trčanje može pomoći. Početnici će, naravno, početi postepeno – kombinacijom trčanja i hodanja. Uz redovno trčanje, lako možete održavati zdravu težinu.
Štiti od negativnih efekata stresa:
Efekti trčanja mogu biti dugoročni kada je stres u pitanju. Ublažava sve negativne efekte hroničnog stresa, kažu istraživanja.Snižava (pre)visok krvni pritisak:
fizička aktivnost generalno obezbeđuje zdrav krvni pritisak. Takođe i trčanje – jer trčanje jača srce.Jake kosti:
Samo jedan do dva minuta trčanja svakog dana obezbeđuje jače kosti, kažu istraživači sa Univerziteta Ekseter i Lester. Studija je obuhvatila 2.500 žena koje su svakodnevno izvodile dvominutni trening visokog intenziteta – od kojih su sve poboljšale zdravlje kostiju za 4 procenta. Izmereno je poboljšanje od 6% kod onih koji su bili aktivni dnevno tokom dužeg vremenskog perioda.Trčanje opušta:
poznato je da vežbe snižavaju nivoe hormona stresa adrenalina i kortizola, a trčanje je na listi. Trčanje takođe pomaže da se poveća nivo norepinefrina – pored serotonina, on je jedan od najvažnijih ‘hormona sreće’.Vodite računa o dobrom raspoloženju i sreći:
Oni koji redovno trče srećniji su, pozitivniji i samopouzdaniji, kažu istraživači sa Kaledonskog univerziteta u Glazgovu. Tokom trčanja se oslobađaju endorfini – koji, između ostalog, izazivaju osećaj sreće. Ali oni su takođe prirodni lekovi protiv bolova. Kažu i da je za to odgovoran – još jedan neurotransmiter – dopamin.Trčanje povezuje:
povezujete se sa osobom sa kojom trčite na potpuno drugom nivou. Istovremeno, jedni drugima ulivamo motivaciju.
Trčanje produžava život:
Naučnici su povezali trčanje sa 27 posto manjim rizikom od smrti. Konkretno: 30 posto manji rizik od smrti od kardiovaskularnih bolesti i 23 posto manji rizik od smrti od raka. Bilo koja količina trčanja je bolja nego ništa.Otkrivanje novih delova grada:
Za početak, verovatno ćete otići do najbliže staze za trčanje ili ćete nakratko trčati ulicama u blizini vašeg doma. Na kraju, međutim, trčanje može postati prava avantura – noge će vas lako odvesti u druge delove grada. Međutim, možete iskoristiti vikend i otrčati na potpuno novo mesto i tako širimo svoj svet.Stimuliše imuni sistem:
redovna fizička aktivnost jača imuni sistem – jer snižava nivo hormona stresa, a pozitivno utiče i na nivo belih krvnih zrnaca, koji štite organizam od infekcija i tumora. Aerobne vežbe, kao što je trčanje, pružaju bolji imuni odgovor od nekih drugih vežbi, kaže studija.Trčanje vas čini pametnijim:
Istraživači su takođe povezivali trčanje sa poboljšanjem vašeg mozga. Dve studije sprovedene na Univerzitetu Ilinois otkrile su da je 30 minuta vežbanja dovelo do poboljšanja kognitivnih funkcija do 10% ili boljeg učinka u suočavanju sa problemom ili kriznom situacijom.Bolji san:
osobe koje vežbaju najmanje 150 minuta nedeljno spavaju znatno bolje, tokom dana nakon što su pažljivije ili. imaju bolju koncentraciju, kaže istraživanje. Čak i lagano trčanje uveče ima pozitivan efekat.Lako postavljate ciljeve:
trčanjem je zaista lako postaviti vrlo specifične, ali ipak realne ciljeve – kratkoročne i dugoročne. Početnici mogu prvo da izmere svoj napredak u minutama neprekidnog trčanja i da postave cilj od 5 kilometara kao dugoročni cilj. Ali ne morate da brinete o tome koliko brzo trčite – samo uživate u napretku.