Posle dužeg vremena štekanja kod drugih kolega trkača za sopstvene rezultate, početkom godine uspeo sam da nabavim novi telefon, a sa novim telefonom stigla je i mogućnost da instaliram ozbiljnije aplikacije za praćenje treninga. Istina, nije ni da na starom telefonu nisam pokušavao da koristim neke, ali jednostavno, iPhone 3G je bio tehnički jako slab za tako nešto (background aplikacije nisu bile podržane, problemi sa mapom…), tako da sem dobre stare štoperice nisam ništa drugo imao.
Jednostavna za korišćenje
Prvi izbor za aplikaciju bio je Endomondo. Pre svega, zato što većina trkača u klubu koristi tu aplikaciju (dodušena Androidu), a, sa druge strane, free verzija pruža zaista mnogo. Aplikacija je “na prvu loptu” dopadljiva, prilično intuitivno se ide kroz podešavanja, ne provodi se puno vremena u početnom podešavanju. Naravno, ukoliko se želi ozbiljnije podešavanje – može se uraditi svašta, čak i sa free verzijom (za sada još uvek nisam osetio potrebu da kupim Pro).
Ono što mi je najbitnije – aplikacija je pouzdana. Za ova dva meseca nije mi se desilo da “pukne” tokom trčanja, nije me izdala ni jednom. Na mestima gde sam je isprobavao (Beograd i Sombor), kvalitet GPS signala je uvek bio odličan; OK, na kratkim kružnim stazama (npr Olimp) se pokazala dosta loše (krug prijavljuje da je otprilike 200 metara), ali to je nešto što predstavlja problem svim aplikacijama koje se baziraju na GPS. Na “normalnim” stazama rezultati su nam svima otprilike jednaki.
Svidja mi se što može da se zada cilj (dužina, vreme, potrošene kalorije), i što aplikacija odbrojava do završetka tog cilja, ali ciljevi ne mogu da se kombinuju (mogu u PRO verziji, na primer 10 km za 1 sat). Informacije koje se dobijaju tokom trčanja su dovoljne (vreme, kilometraža, prosečna brzina i brzina poslednjeg kilometra, kao i mapa), a odmah po završetku treninga dobija se i precizna statistika, sa sve splitovima.
Konkurencija
Naravno, postoji gomila aplikacija za iPhone na ovu temu. Na starom telefonu pokušao sam da koristim Runkeeper, ali je aplikacija prevazilazila mogučnosti telefona, pa se naša “ljubav” završila brzo i ružno.
Ovaj sadašnji iPhone je “running edition”, i sa njim sam gratis dobio preinstaliranu Nike+ aplikaciju. Nažalost, kao i sve, ništa ne dolazi baš skroz za džaba… Ova verzija može da se koristi samo u senzore u patikama, a ne na GPS. A ja sam to saznao na teži način – tako što sam nekoliko treninga pratio ne svoje, već rezultate koleginice trkačice. A kada ona nije bila blizu, aplikacija se gasila. Dakle, dok ne nabavim ozbiljnije patike, Nike+ će da se strpi.
Nova društvena mreža
Endomondo me je, iskreno, kupio i sa svojom social komponentom. Svidela mi se ta mogućnost da se kreira grupa prijatelja, komentarisanja, lajkovanja… Jedino što mi se ne svidja na iPhone verziji aplikacije je činjenica da nemam pogućnost da direktno iz aplikacije share-ujem na facebook, već moram da odem na sajt, pa odande. Ali OK, to je već manji problem. Bitno je da je trening snimljen na sajtu u prvom trenutku kada se “uhvati internet”.
Prostor za napredak…
… Uvek postoji. Postoji jedna stvar koja mi veoma smeta u aplikaciji. Dugme “Stop” je postavljeno jako nezgodno, i moguće ga je slučajno pritisnuti (uz desnu ivicu ekrana, i dok si u trku, iako želiš da pritisneš nešto drugo, možeš dlanom pritisnuti stop). A naravno, vežba kada se zaustavi – ona je gotova, i samo može da se pokrene nova. Ovo mi se desilo nekoliko puta, i ume da bude jako frustrirajuće, pa bi bilo dobro da se reši (a moglo bi se lako rešiti sa jednim “Are you sure?” pop-upom posle pritiska na stop).
Na kraju, i posle svega – nastavljam da koristim Endomondo. Ova dva meseca druženja donela su mnogo više pozitivnih nego negativnih (o)sećanja, i idemo dalje.
Autor: Miloš Đikić
29 komentara. Leave new
ja bih svima predložio Adidas miCoach aplikaciju.
Aplikacija postoji kako za Android tako i za iPhone mobilne telefone i za obe platforme je besplatna. Postoji i sajt http://www.adidas.com/com/micoach/ na kome se registrujete, preuzimate treninge i pri svakom treningu tokom trčanja imate asistenciju ličnog trenera koji vas vodi kroz trening, informiše vas o zoni u kojoj se nalazite, da usporite ili ubrzate, daje vam na svaki predjeni km info o vremenu, pace…
Lično sam probao dosta aplikacija, ali miCoach me je ubedljivo najbolja!
Topla preporuka.
Super je miCoach slažem se 🙂
Ajde napiši nešto više o aplikaciji i svojim utiscima pa da objavimo i tvoje utiske.
Ako si raspoložen ili ti treba neka pomoć oko pisanja tu sam.
uros@trcanje.rs
Nike + radi bez uredjaja za patike, čak direktno posle treninga povezuje sve na internet stranu, koristim je već 3 meseca, i to savršeno radi!
Jedina mana je sto mora da se plati, da bi se uzivalo, ili da se skine sa interneta, na %$“# način.
radi, slazem se, i znam, ali ova verzija koju sam ja dobio gratis uz telefon – radi iskljucivo uz uredjaj. posto uskoro planiram da nabavim i nike patike i uredjaj, onda cu da pisem i recenziju te aplikacije. (ovo sto sam do sada koristio – svidelo mi se, jedino sto rezultat nije bio moj)
Tebi je onda najjeftinije da stignes tu koleginicu trkacicu i da trcis njenim tempom :).
eh da, ali ta koleginica trkacica je suvise brza, posebno za moj „novi program“ 🙂
Odličan opis 🙂
Ja je instalirala, al mi se fon brzo posle toga pokvario (naravno, ne zbog aplikacije :P) pa nisam stigla da je isprobam kako valja.
Jedva čekam popravku, pa da testiram 🙂
hvala 🙂
kada dobijes telefon nazad, videces da je skroz cool (osim ako se telefon nije stvarno pokvario zbog nje) 😉
iz druge ruke sam video kod jedne drugarice koja je na samsung galaxy imala isntaliran sports tracker da joj je nakon trčanja po stadionu nacrtalo 15 perfektnih krugova od 400m sve jedan preko drugog, dakle neki telefoni imaju precizan gps prijemnik a nepreciznosti moraju biti do softvera?
u pravu si, i ja mislim da je to iskljucivo do gps prijemnika. sports tracker na nokia n97 mini je toliko bio ochajan, da sam trchao cik cak, kroz kuce, preko jezera na adi, itd. sa galaxy s2 skoro da je precizan u metar.
odlican tekst milose.
Hvala Bosko 🙂
dodao bi jos samo da kvalitet gps-a zavisi i od frekvencije uzimanja podataka o lokaciji (posto ne radi kontinualno). kada sam postavio podesavanje da frekvencija bude na svake 2 sekunde, preciznost se naglo povecala (defaultno stoji na 10), a kada sam probao sa 30, dobijao sam sasvim precizne trouglove 🙂
gdje se podesava gps frekvencija?
ako si na iphone – ides u Settings, pa Countdown podesi na 1 ili 2 sec, ne vise (mada racunaj na to da ce potrosnja baterije ici brze)
Ja pak koristim nekoliko aplikacija na iPhone-u 4. 🙂
EndoMondo (PRO), RunKeeper, SportsTracker, Adidas miCOach, Nike+ GPS
Razlog za to je što svaka od navedenih ima određene prednosti (naspram konkurenata) i nedostatke (NE mane!!)
Također, kreirao sam virtualnu utrku za Maraton i Polu-Maraton, na RunKeeper-u i EndoMondo-u.
http://runkeeper.com/race/25th-belgrade-marathon-19427
http://www.endomondo.com/event/3992871
http://www.endomondo.com/event/tjEzhsduZLk
Naiđete li na bilo kakve neispravnosti, javite ili ispravite sami. 🙂
ovo je fenomenalno, svaka cast 🙂
Hvala! 🙂
Share-ajte/Reklamirajte uokolo, molim vas. 🙂
I ako je netko voljan provjeriti da li sam ispravno ucrtao trasu utrke i unio ostale podatke, bio bih zahvalan. – Nadam se da je identična prijašnjoj godini.
Vidimo se na utrci. 🙂
koliko vidim (a planiram sutra da prepesacim stazu BG polumaratona po tvojoj mapi), mislim da je savrsena 🙂 ako nadjem nesto – dodacu komentar 🙂
vidimo se na utrci!
Trenutno je i pro verzija endomonda na popustu, 40 dinara 🙂
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.endomondo.android.pro
to je za vas na Androidu 😉
pitao bih da li prilikom koriscenja endomondoa dolazi do skidanja kb usled koriscenja gps na mobilnom telefonu?
situacija izgleda ovako – novije generacije telefona (sve 2010 i novije) imaju u sebi GPS prijemnike, koji rade ne troseci internet protok. (kod starijih verzija bilo je svacega). to znaci da ce tvoj trening biti registrovan, bez da si potrosio ijedan kb interneta.
medjutim, situacija nije bas potpuno sjajna, jer da bi video kako to sve izgleda na mapi u real time, ona mora da se povuce sa interneta (mislim da na androidu moze da se kesira ranije, na iphone te opcije nema).
Probajte Runmeter na iPhone-u.
Moracu da probam, pa cu da napravim review
Ja sam skinuo Pro verziju potpuno beplatno sa torenta, instalirao je i radi super.
Evo vam link
http://thepiratebay.se/search/endomondo/0/99/0
kao neko ko zivi od softvera, odbijam 😉
salim se, za android je do skora bila i promo pro verzija aplikacije za 99 centi. samo za nas sa iphonima nema varijante da se prodje bez kupovine.
ko koristi nike+ mozemo da trcimo „zajedno“
..ja sam milosrnr ili mail millosss@live.com
Cao Milose,
ne mogu da te pronadjem na Nike+, verovatno zato sto nisi u podesavanjuma stavio da ti je profil public. Ako hoces dodaj me pa da trcimo „zajedno“. Moj nick je ArYa.
ej dodao sam te u pprijatelje samo ne znam kako se trce oni tagovi..mislim zajednicko trcanje sa prijateljim..ako ti znas ili ako neko zna neka javi 🙂
uzivajmo u trcanju 😀
Instalirala sam endomondo na telefonu, kada hocu da aktiviram aplikaciju, trazi mi da se ulogujem, ulogujem se, ali mi kaze da je pogresno. Da li mozda neko zna o cemu se radi? Pritom ukljucen mi je gps. Hvala unapred.