* NaslovnaZdravlje

Da li treba da nosite masku dok trenirate i trčite napolju tokom pandemije virusa?

Nema komentara

Dosta je polemika na temu nošenja maski kako u svetu tako i kod nas. Mišljenja se menjaju iz dana u dan, neki stručnjaci tvrde da nam maske ne pomažu, neki da su apsolutno neophodne. Bilo kako bilo, svi se slažu da je nošenje maski korisno ukoliko ste već zaraženi kako biste zaštitili druge.

Woman in Yellow Tshirt and Beige jacket Holding a Fruit Stand

Kako je period inkubacije virusa u proseku oko 5 dana (1 do 14 dana), možemo biti zarazni, a da nemamo nikakve simptome. Takođe, kao virus slabi, slabi i klinička slika, tako da može da se desi da ga neko od nas „preleži na nogama“, a da ga „seje“ unaokolo. Ako pođemo od te pretpostavke, trebalo bi da nosimo maske kada god dolazimo u interakciju sa ljudima, što je ovih dana uglavnom prilikom nabavki namirnica, plaćanja računa ili prilikom obavljanja drugih neodložnih obaveza.

Ali šta je sa solo aktivnostima kao što je vežbanje napolju ili trčanje? Today nam daje spisak situacija u kojima treba tj. nema potrebe da nosimo maske dok vežbamo napolju.

Da li nositi masku dok trčimo i/ili vežbamo napolju?

Ključna stvar je socijalno distanciranje, kaže za Today Dr. Martinelo, profesor infektivnih bolesti na Jejlu.

Ako trčite ili vežbate sami, i to radite na mestu gde nema drugih ljudi, onda vam maska nije neophodna. Ali ako vežbate ili trčite u blizini drugih ljudi, a posebno ako prilikom trčanja stajete s vremena na vreme, onda vam maska može biti od koristi.

Ukoliko niste sigurni da li ćete naleteti na ljude prilikom svog treninga, savet je da masku ponesete sa sobom i da je stavljate po potrebi, tj. kada se u blizini ljudi, a kada ponovo uspostavite dovoljnu distancu, možete skinuti masku.

Ima li razlike u zavisnosti od toga da li vežbate u urbanoj ili ruralnoj sredini?

Naseljenost mesta ne igra toliku ulogu koliko okruženje koje odaberete za vežbanje.

Ako recimo rešite da trčite u prirodi po uskim, popularnim stazama (npr. trim staza na Košutnjaku), gde ćete neminovno sresti druge trkače i biti prinuđeni da prođete pored njih, maska vam je neophodna. Sa druge strane, ako odaberete stazu koja podrazumeva široku ulicu, gde u svakom trenutku možete preći na drugu stranu i održati bezbednu distancu ukoliko naiđete na drugog trkača ili pešaka, maska vam nije neophodna.

Obe situacije mogu da se dese i u manje naseljenom mestu kao i u velikom gradu.

Šta je sa drugim tipovima vežbanja, kao što je biciklanje i vežbe snage?

Što se tiče vožnje bicikle, o tome smo već pisali. Ista je situacija kao i sa trčanjem, s tim što je važno da držite veću distancu ukoliko vozite iza nekoga.

Kada su vežbe snage u pitanju, njih obavljate uglavnom na jednom mestu i u tom slučaju, najvažnije je da odaberete mesto gde nema drugih ljudi. Masku ponesite sa sobom u slučaju da se neko ipak pojavi.

Savet dr. Šafnera, direktora Nacionalne fondacije za zarazne bolesti u Bedhesdi, je da izbegavate vežbanje gde je veći promet ljudi. Kod nas, obzirom na mere, ne bi trebalo da budete u prilici da dođete u tu situaciju. Praksa je ipak nešto drugo.

Vežbanje u društvu?

Ako ispoštujemo mere naše vlade i krenemo na trčanje ili vežbanje sa jednim prijateljem, da li bi trebalo da nosimo masku ili ne?

Dr. Šafner smatra da dokle god možete da održite distancu sa prijateljem i drugim ljudima, nema potrebe da nosite masku. Ipak, savet je da masku ponesete sa sobom ukoliko tokom treninga dođete u situaciju da niste u mogućnosti da održite distancu.

Postoji li zdravstveni rizik od vežbanja sa maskom?

Man Wearing Suit Inside the Room

Vežbanje sa maskom po pravilu otežava disanje, bilo da nosite obične maske za jednokratnu upotrebu ili one malo ozbiljnije. S toga je važno da slušate svoje telo. Smanjite kilometražu ili broj ponavljanja ukoliko osetite da vam je trening pod maskom teži nego bez nje.

Ukoliko koristite maske za višekratnu upotrebu, može doći do razvoja bakterija ako se maske ne tretiraju kao treba, što sa druge strane može da izazove iritaciju kože lica. Vodite računa o svojim maskama.

Da sumiramo, ukoliko je moguće da održite bezbednu distancu u odnosu na druge ljude tokom vašeg treninga, maska vam nije neophodna, ali ponesite je za svaki slučaj.

Tatjana Jovanović: Ne postaje se šampion u kućnim uslovima. U zoni komfora. Ali se u tim kućnim uslovima vežba um
Sada je vreme da prestanete da pušite – imaćete veće šanse u borbi protiv COVID-19
Tags: ,

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Fill out this field
Fill out this field
Molimo vas da unesete valjanu adresu e-pošte.
You need to agree with the terms to proceed