Vesti

Haruki Murakami – pisac i maratonac

23 komentara
Preporuka
Preporuka

Haruki Murakami je po mišljenju mnogih, pa i Gardiana jedan od najboljih živih pisaca. Japanac rođen 1949 godine, studirao je dramu u Tokiju, da bi od svoje 25 do 32  godine sa svojom suprugom vodio džez bar.

No, ono što je nama interesantno jeste da je ovaj poznati pisac maratonac, ultramaratonac i triatlonac. Kuriozitet je, da je Murakami sa trčanjem počeo tek u svojoj 33 godini. Naime, posle odluke da napusti svoj život pun stresa i da proda biznis koji mu je donosi pristojan navac, Murakami je odlučio da počne ozbiljno da se bavi sportom.

Kako ispoveda u svojoj knjizi koju vam i predstavljamo „What I talk about when I talk about running“  – u mom slobodnom prevodu „O čemu pričam kada pričam o trčanju“, posle završetka biznis karijere u kojoj je stalno bio fizički aktivan i odluke da se profesionalno bavi pisanjem, Murakami se veoma brzo počeo gojiti. To mu se nije svidelo te je odlučio da počne sa trčanjem. Po svojoj proceni nikad nije bio sportski tip, a sportovi u kojima se mora misliti i delovati brzo mu nikada nisu ležali.

U trčanju se pronašao, te gospodin Murakami nedeljno trči 6 puta po 10 km, već oko 25 godina. Najčešće trči ujutru i za to odvaja oko sat vremena. Dok trči sluša muziku, pretežno rok, a omiljeni brend patika mu je Mizuno.

Da ne otkrivamo puno, u knjizi opisuje i svoje iskustvo sa prvim ultramaratonom, te i nekoliko triatlona koje je radio u Japanu. Svake godine istrči po jedan maraton i to već nekoliko puta Nju Jork i Boston.

Knjiga predstavlja skup njegovih memoara i razmišljanja o trčanju. Na mene je delovala veoma motivišuće, a kako i sam Murakami kaže, svi trkači imaju nešto zajedničko, pa verujem da će svaki trkač na duže staze sebe pronaći u njoj.

Eto i preporuke da dragoj osobi poklonite nešto lepo, a tematski za Novu Godinu. Vidimo se 31.12. na Ušću!

Odložena ultramaraton trka “Maraton maratona”
Gebreselasije osvojio Dubaji i 250.000$

Povezani članci

23 komentara. Leave new

  • Biće pročitana pa ćemo pričati. 🙂
    Nego, niste se porazboljevali juče?

    Odgovori
  • Haruki Maratoni 🙂 E ‘ajde da umnožimo to..pdf ili ‘artija?
    Savremeni knjizevnici pocinju da zive u 33. godini…klasicni su do tad zavrsavali zivot…

    Odgovori
  • Artija 🙂
    Dobro smo Arso, a ti Mare si bacio veoma dobar citat za upamtiti 🙂

    Odgovori
  • Ja nađoh u audiobook formatu, koji je po mom mišljenju socijalno prihvatljiv, ako je neko za, pstiću mu link.

    Odgovori
  • Svaka cast Veroljube, cista petica, preporuka -svakako. Knjiga je, kako kazes, motivisuca, ali i sve Murakamijeve su odlicne. Vrhunske.
    Mozda i moj najdrazi pisac. Kao trkac, e, tu je konkurencija malo gusca, jer -ipak VIVO RECREATIVO!

    Odgovori
  • Procitao, super je knjiga. Ima puno sjajnih opservacija o trcanju (i zivotu) kojih sam bio i te kako svestan ali nisam umeo da ih izrazim recima — sve dok nisam procitao ovu knjigu, to jest.. 🙂

    Odgovori
  • Kao da smo se dogovorili, i ja sam počeo u 33-oj godini života…Nisam uspeo shavtiti: da li je ova knjiga prevedena na srpski, Veroljub spominje samo slobodan prevod naslova?

    Odgovori
  • isčitah i primećujem da je reč ‘gradually’ upotrebljena oko 1000 puta 😉
    Sad ozbiljno, poistovetio sam se sa njim u par navrata kada je opisivao torture kroz koje je prolazio, predpostavljam da nisam jedini. Svaka pohvala i za stil i za sadržinu pisanja, mislim da ću oitražiti još neki njegov naslov u bliskoj budućnosti.

    Odgovori
  • I ja sam počeo u 33-oj, znači moram da pročitam knjigu!

    Odgovori
  • Ja sam počeo sad u 32., nešto mi je govorilo da sam poranio. 😉

    Odgovori
  • Evo ga i još bolji opis ove knjige od Corneliusa sa trcanje.info foruma

    Haruki Murakami
    WHAT I TALK ABOUT WHEN I TALK ABOUT RUNNING

    Nazvana prema zbirci Carverovih kratkih priča (What We Talk About When We Talk About Love), knjiga je napisana u obliku dnevnika treninga i razmišljanja o trčanju. Za Murakamija, trčanje na duge staze nije samo metafora za spisateljsku usamljenost u radu, nego je pravi sinonim. On smatra da je najveći deo znanja o pisanju naučio iz trčanja. Kao što mora da se istrči odredjena kilometraža svakoga dana, nezavisno od raspoloženja, tako mora svakoga dana da se napiše odredjeni broj reči. Vezan za tehniku Grahama Greena «350 reči dnevno bez obzira na sve», Murakami smatra da je ekstremna fizička aktivnost neophodna, da bi svakodnevno mogao da se bavi zahtevnom intelektualnom aktivnošću.

    Kao što se Albert Camus igrao fudbal, a John Irving se bavio rvanjem, a Charles Dickens je morao svakoga dana da hoda onoliko dugo, koliko je pisao, Murakami od 1982. godine trči 10 km dnevno, šest dana u nedelji. Učestvovao je na dvadesetak maratona, jednom ultramaratonu i više trijatlona. Trčeći, on ne razmišlja ni o čemu vrednom pomena, isto kao što engleska atletičarka Paula Radcliffe, svetski šampion u maratonu, kaže da teške trke prolazi tako što broji korake. «Šta pričam kada pričam o trčanju» je, po rečima autora, knjiga u kojoj iznosi svašta i razmišlja naglas. Napisana je običnim rečima, a najvažnija poruka je «da se nauči nešto bitno u životu, potreban je fizički bol». Prevazilazeći taj bol, «mi dobijamo osećaj da smo zaista živi.»

    Po Murakamijevom mišljenju, znanje i trpljenje često idu zajedno. Nalik pisanju, japanskom autoru u trčanju na duge staze nije najvažnije brzina ili distanca, nego kontinualni napor. Obe aktivnosti traže tihu, unutrašnju motivaciju, a prava nagrada na kraju oba napora, udaljena je od onoga što je vidljivo sa strane. «Bez dobre fizičke snage, vi ne možete da uradite ništa složeno ili zahtevno. Bar ja tako mislim. Kada ne bih trčao, mislim da bi moje pisanje bilo vrlo različito od ovoga kako je danas – zaključuje poznati japanski književnik, preveden na 42 jezika, autor koji nije zadobio samo popularnost medju čitaocima, nego i poštovanje medju kritičarima.

    Odgovori
  • I ja sam procitala knjigu, pre oko mesec dana. I opet cu 😉
    Ja sam pitala izdavacku kucu Geo poetika (mejlom), koja je stampala neka njegova dela na srpskom, da li nameravaju da u skorije vreme prevedu i stampaju ovu knjigu. Nisam dobila negativan, ali ni pozitivan odgovor. Nisu mi nista napisali vezano za ovaj naslov, ali su mi napisali koja sledeca njegova knjiga izlazi iz stampe 😀
    Sve u svemu, ili neka vam neko posalje knjigu na engleskom, ili neki elektronski format. Ako je neko iz NS ili okoline, ja sam rada pozajmiti knjigu, ali uz OBAVEZNO vracanje iste 😉

    Odgovori
  • Aleksandar Anđelić
    februar 4, 2010 21:04

    Rado bih menjao knjigu, Od jogginga do maratona, Jeff Galloweya, odličan priručnik, samo jednom čitana, kupljena u Zagrebu ( 1200 din.) za knjigu Haruki Murakamija.

    Odgovori
  • Aleksandre,od 6 najboljih trenera na svetu na srednje i duge pruge ja imam svu literaturu od njih petoro.Nije IN primenjivati njihove planove treninge na sebi ili ne daj Bože na nekom drugom,jer se sve svodi na isto,samo treba pročitati i razumeti:TRENING SE PRAVI PREMA TRENUTNIM SPOSOBNOSTIMA SEBE I A SPOSOBNOSTIMA I CILJEVIMA POJEDINCA KOGA TRENIRAMO.NA ŽALOST U PROSEKU SMO NEREALNI LJUDI ŠTO SE TIČE REZULTATA ZA KOJI VREDIMO I JURNEMO U TRCI … I LUPIMO GLAVOM O ZID …I…i istrčimo loš rezultat.NE DOZVOLIMO TO!

    Odgovori
  • . . . a knjige se čuvaju Aleksandre,možeš ih fotokopirati i onda menjati fotokopije

    Odgovori
  • Aleksandre, knjiga nije moja, i već je rezervisana za jedno 3 čitanja unapred.

    Ali nije problem da je izkopiramo pa da ti dostavimo. U kom ste gradu?

    Odgovori
  • ima li ko harukija kao audiobook? audio knjige su apsolutno fenomenalna stvar za dugacke ture, narocito ako ne jurite rezultat…

    Odgovori
  • Aleksandar Anđelić
    februar 5, 2010 13:13

    mig:
    Do Galovejove mi baš nije stalo jer sam dobio (nagrada!) jednu drugu nemanje kvalitetnu i to je meni dovoljno a u ovoj besparici zamena je dobra varijanta.
    veki:
    Hvala, ipak bih nabavio original. Koliko košta ? Inače iz Zrenjanina sam.

    Odgovori
  • @arsenije: dolazim u nedelju, ponesi 🙂

    Odgovori
  • ocekivao sam jednu knjigu a dobio sabrana dela, VELIKO HVALA!!!

    vici sta tebe interesuje, mozda mogu da uzvratim… ovo vazi i za ostale, naravno 🙂

    vidimo se uskoro opet, bilo je zabavno u nedelju

    Odgovori
  • Zdravo,
    Treba mi Vaša pomoć da nabavim ovu knjigu – ni u jednoj knišari je nisam našla….. da li je štampana u Srbiji uopšte? Pozdrav i hvala!!!!

    Odgovori

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Fill out this field
Fill out this field
Molimo vas da unesete valjanu adresu e-pošte.
You need to agree with the terms to proceed