Neki trkači rekreativci ne praktikuju trčanje zimi i pauziraju do sledećeg proleća kada spoljašnje temperature opet počnu da rastu. Drugi, opet, ostaju aktivni, ali se povlače u zatvorene prostore gde uživaju u blagodetima teretana i trka za trčanje. Najokoreliji trkači za inat svemu ostaju napolju i na debelom minusu trče i održavaju svoju formu. Ipak treba razumeti i kampanjce zašto ne vole da trče po snegu – ako ništa drugo zbog pogleda sugrađana koji se krste kada projurite pored njih. Nama ostalima koji nismo zimski apstinenti svaki dan je nova radost.
Zimska opreme za trčanje
Osim ako ste redovni u lokalnoj teretani na traci, pa slobodno možete da nastavite sa letnjom garderobom i u sred januara, oblačenju zimi treba obarzivo pristupiti.
Prema stručnjacima i trenerima iz inostranstva, generalna preporuka je da se za trening trčanja obučete kao da je napolju toplije za 11° C nego kada biste išli napolje bez fizičkog napora. Dakle, ako je napolju 8 C, izađite obučeni kao da je 19 C. Naravno, pri tome se mora uzeti i subjektivni osećaj toplote, na koji utiču kiša i vetar, pa ako nam se učini hladnije – tada je ovo merodavno, pa pravilo +11 C može lako da postane i pravilo +7 C. Naravno, prvih par minuta, dok se ne zagrejete, biće vam hladno.
Kiša i trčanje
Obilna kiša brzo raskvasi zemljanu stazu i napravi blato. A kako ima i zaostalog lišća, lako je moguće doći klizanja i povreda. Budite pažljivi u tom slučaju, ali isti savet važi i za vlažan asfalt. A kako se patike sa mrežom lako pokvase zbog, bolje je obuti patike koje nemaju mesh/mrežicu (zatvoreni modeli). Ovi modeli najbolje odgovaraju za kišu, sneg i blato. Zatvorene patike jesu tvrde, mada kada se razgaze sasvim lepo odgovaraju treninzima na mokrom i hladnom vremenu.
Ako niste na vreme pazarili vodootporne patike, snađite se na sledeći način: obujete čarapu, pa najlon kesu i letnju patiku. Tada će patika da se pokvasi, ali će tabani bolje proći nego bez kese. U svakom slučaju izbegavajte bare i obilnu kišu. Očigledno da savet da imate dva para patika za trčanje ima smisla: jedan par se suši na radijatoru, a drugi je na nogama.
Trčanje po snegu i ledu
Kada sneg prekrije staze za trčanje tada treba postupati oprezno, jer sneg može biti klizav. Kada se utaba, onda led koji nastaje tom prilikom, može biti uzrok težih povreda. Zato je važno trčati sporije, a na ledu nikako. Potražite bolje podloge za trčanje, pogotovo ako ste u gradu gde komunalci čiste sneg. Naćićete delimično očišćene ulice koje su i nama trkačima prohodne ako nema ništa bolje.
Problem nastaje kada se pomeša sneg i vode, te so koja se baca za čišćenje puteva – ovakva mešavina je odvratna podloga za trening.
Možda najbolji savet za te snežne dane da odete na najbliži stadion i tamo vežbate, po mogućnosti na atletskoj stazi, koju većina njih ima. Atletske staze na stadionima se čiste zbog profesionalnih atletičara, dok to često nije slučaj sa ostalim rekreativnim objektima.
Jedno od sigurnih rešenja jesu i termini u teretani i trening na traci za trčanje. Sve više teretana uključuje i zonu za aerobnih trening gde su trake nešto što polako ulazi u osnovnu cenu vašeg paketa u teretani.
Par saveta iz iskustva
Pošto je napolju hladnije, organizmu treba nešto manje vode nego leti, ali nemojte da vas to prevari – redovna hidratacija je zimi takođe važna. Hladniji vazduh lakše izaziva curenje iz nosa, pa nije loše poneti ni platnenu maramicu. Nabacite i kačket, po potrebi i šuškavac i trenerku/helanke.
Što se tiče ledenih zimskih treninga, stvari se nešto menjaju čim temperatura padne ispod nule. Tada je neophodno nositi rukavice, a odeća treba da bude u slojevima. Treba izbegavati stajanje u mestu, jer se u tom slučaju veoma brzo hladite, zbog čega je dobro uraditi zagrevanje i istezanje još u stanu, pa čim izađete napolje odmah ste spremni za trening. Ako vam je „staza“ na kojoj tenirate blizu stana, stalno se krećite, sve do ulaznih vrata.
I vetar veoma utiče na osećaj hladnoće temperaturama ispod nule, pa i ovaj faktor treba uzeti u obzir prilikom oblačenja za trening. Osim toga dan je zimi kratak, pa ćete verovatno dosta puta trenirati i po mraku, te stoga birajte osvetljena mesta.
I naravno, budite strpljivi, proleće će doći pre ili kasnije 🙂
30 komentara. Leave new
Jednom sam trčao zimi na otprilike -5 °C i odmah sam dobio grlobolju 🙁
savetujem ljudima da ako već trče na enormno niskim temperaurama da se polako adaptiraju redovno još dok je temperatura 5-10 stepeni, i da redovno nastave sa trčanjem tokom zime..
Ja isto imam taj problem kad dođe hladnija jesen i zima, da izgubim motivaciju i čekam toplije dane…No sad kad sam se ubacio malo u ove trkačke vode ne verujem da ću se tako lako odreći zimskih treninga.
Mislim da treba ići na održavanje kondicije i spremanje za narednu sezonu, za toplije dane i prave nove testove i za duh i za telo:)
Meni motivacija ne nedostaje, zimi pogotovo. Ne prestajem sa treninzima, jer će i sledeće godine biti trčanja i trka… Zima je super vreme za upoznavanje sa prirodom, jer je ne vidite samo u onom zelenom izdanju, već i najgorem, po ledu, lapavici, kiši, mećavi… A osećaj da se probijate kroz netaknuti sneg koji je tek napadao je stvarno interesantan…
Naravno, morate trening dobro isplanirati, obući se primereno, zagrejati se pre trčanja, a istezati se na toplom… Strategija je bitna.
Jedino što mi smeta zimi je to što nakon trčanja moraš da se utopljavaš, presvalčiš, kako bi izbegao prehladu. Nemam drugih problema, čak naprotiv, obožavam osećaj trčanja po hladnoći. Poseban doživljaj je trčanje po snegu, pa još ako onako lepo pada za vreme treninga, stvarno je osećaj jedinstven. Toliko jedinstven da sam jedan trening zapamtio: 01. januar 2008., ujutro u 8:00 časova, kao i obično svakog prvog januara, skupili smo se na Novogodišnjem futingu nas 10-tak. Sneg je počeo pre ponoći i baš je onako lepo napadao 10cm, i padao je i tokom 90 minuta našeg trčanja. Pazi kad se sećam kao da je juče bilo, jedinstveno, nezaboravno!
Pozdrav svima. Ja sam od pre par godina postala ljubitelj trcanja, ali na zalost kada pocne hladnije vreme moram da prekinem sa ovom aktivnoscu iz prostog razloga jer imam osetljivo grlo, sinuse i bronhije. Ako udahnem hladan vazduh punim plucima odmah dobijem upalu. Oni koji imaju isti problem razumece. Iz tog razloga hocu da kupim neki steper da imam zanimaciju preko zime, ali mi je mnogo zao sto nisam i ne mogu da osetim tu car zimskog trcanja, narocito po snegu jer obozavam prirodu i otvoren prostor. Probala sam jednom da trcim sa salom na ustima, ali mnogo smeta.
Milice,za početak ne moraš trčati zimi,samo hodaj svaki drugi dan da navikneš pluća na hladan vazduh,bar 2-3 nedelje,po 30-40min dnevno,nedeljom 60min,posle trči ali lagano oko 20min dnevno,nedeljom oko 30min.Nije ti to kriv hladan vazduh nego adaptacija organizma na hladnoću i slaba ventilacija pluća.A sada i zime nisu kao nekad što su bile,možeš to podneti.Kod mene,u Rumi,svi koji su trenirali kod mene ili tražili savet za isti problem dobili su isti odgovor i veruj nisu imali posle problema.Moraš biti samo uporna.
Da li moze neka preporuka za zimske patike? Mislim na model, naravno. Ili jos bolje review, ako je moguce.
xe xe trcim dok je temperatura iznad 10 stepeni, jer imam problema s disanjem kada je jako hladno, ali zato kada prestanem s treninzima trcanja, zamenjujem ih redovnim odlaskom u Ledenu dvoranu i klizanjem tako da kondicija ne opadne mnogo tokom zime :))))
Da li radi staza na Olimpu zimi ?
Čini mi se da nema razloga da ne radi, ne verovatno mi deluje da bi možda skidali stazu preko zime, al to će neko stručniji potvrditi il osporiti. Nego, lopate u ruke, pda da se začisti! 🙂
@Zoran, Arsenije. Radi. Juče trčao. Nažalost prošle godine je nisu čistili, ali ako nas bude dovoljno, možemo im tražiti da vojnici čiste sneg :))
pa da ima nekih ovde koji služe civilno… Meni je dalek za solo trening, al ako krenu da padaju dogovori onda dolazim sigurno.
počeo sam trčati prije tri mjeseca, nikada se nisam bavio nikakvim sportom, trčanje mi jako prija , ali sam prije sedmicu dana navukao na poslu jaku prehladu pa sam sada malo zabrinut, kako mogu nastaviti sa svakodnevnim treninzima a da ne naskodim zdravlju , jer u suprotnom nista od toga nema smisla. da budem iskren u teretanu mi se ne ide .
ovdje sam našao par korisnih savjeta, hvala!
Bane, polako. Dozvoli organizmu da se oporavi od prehlade. I smanji intenzitet u početku kada se vratiš. Ne znam zašto misliš na ako ne nastaviš sa svakodnevnim treninzima ništa nema smisla?!
mislio sam na zdravlje, trcanje je radi toga , ako navucem nesto onda sve pada u vodu. hvala za savjet. napolju je vec minus 🙂 !
… za ovih nekoliko mjeseci izgubio sam 5-6 kg. da li je to dobro( sa 104 na 97-8)
ja sam pauzirao rekordnih 5 dana,pre 15 dana kad sam imao jaku prehladu. Od 11-og maja do 11-og decembra 838 km,od tada vodim dnevnik. Dobio sam par saveta ovde kad sam bio prehldjen i ok sam.
Bane, moj savet ti je da sad kad je minus, prvo kreneš sa jednom šetnjom, da navikneš grlo i pluća na hladan vazduh. Zatim sledeći put pređi na lagano trčanje. Osluškuj organizam, iscrpi se od bolesti, nemoj da preforsiraš.
Što se gubitka kilograma tiče, zavisi koji ti je cilj. 5-6 kg za nekoliko meseci može da bude i malo i taman i mnogo. Ne bi trebalo ići brže od 4kg mesečno, mada na ovom sajtu ima slučajeva da su ljudi preterivali 🙂 Dakle, odredi ciljnu kilažu i do kad planiraš da ostvariš to, pa lagano. Potraži savet i u vezi s ishranom.
meni je u stvari cilj da se oslobodim stresa , nije toliko da izgubim na kilazi. mislim da sada ne mogu zamisliti zivot bez aktivnosti…….samo da ucinim da ta aktivnost bude sto kvalitetnije sprovedena.
Imam 50 godina, počela sam sa brzim šetnjama pre dve nedelje, da bih poslednje dve nedelje izmedju brzog hodanja ubacila i malo sporijeg trčanja.Da li mi neko može reći da li s obzirom na godine, koje je to optimalno vreme ili kolometraža koju je potrebno preći da bi se održala dobra kondicija i bolje zdravstveno stanje
juce sam trcao na keju,po snegu ekstra je bilo,vreme taman kakvo treba da bude!!!nisam mogao da nadjem gde i kada se okupljate za trcanje po brdu?!
polako ubacujte trkacke deonice u hodanje,postepeno povecavajte trcanje kad prodje par nedelja,za mesec ili dva moci cete da trcite oko 30 min neprekidno laganim tempom,a to je vec kondicija koju cete lakse nadgradjivati,jer najteze je u pocetku. Ne forsirajte s obzirom na godine i trkacki staz. I ja sam relativan pocetnik,ovaj sajt mi je puno pomogao da naucim dosta toga o trcanju!
Pedesete, moj prvi savet vam je da ne postavljata takva pitanja na temama koje nisu direktno povezane sa istim. Najbolje je da otvorite novu temu na forumu i tu postavite pitanje. Tako ce pitanje bitu uoceno jako brzo a vi cete najverovatnije jako brzo dobiti kvalitetan odgvor ili vise njih.
Moj jedini savet koji bih svakom dao je da se trenira onoliko koliko mu prija,da posle treninga imate osecaj da ste se umorili ali i da vam bude prijatno. Uvek treba pokusavati da se popravi vec postignut rezultat ali bez preterivanja, znaci samo do onog nivoa kada to prija Vasem telu.
Meni je uvek bilo najefikasnije da sebi postavim konkretan cilj i pokusavam da ga ostvarim, tada je napredak bio najbrzi.
Glupost! Nigde ni reci i saveta o disanju na ovakvim temperaturama, a to je najveci problem! Moj savet je da stavite sal preko usta i nosa, time cete spreciti direktno udisanje ledenog vazduha!
Ja trcim zimi ali I trudim se napredovati I to planinske staze jedan dio a jedan dio mi je grad….Trcim jer znam ako stanem dosta gubim…. A kad stigne proljece e onda sam svoj na svome tad ide mnogo bolje a nista izgubio nisam tokom zime.
Hvala na savetima, ja bih ipak preskocio zimski period za bavljenje trcanjem napolju, svemu treba odmor pa i nogama. Plus su rizici povecani toliko, da je neisplativo baviti se ovom lepom rekreacijom kad joj vreme nije.
Trcim vec godinu i po,proslu zimu nisam trcala jer sam mislila da se tad jednostavno pravi pauza. Ali mi je ovaj sajt razrijesio dileme.Zakaci se po koja prehlada,ali ja ne odustajem.Mene je trcanje vratilo na pravi put i ja sad imam svoj cilj.Trcim 8 km cetiri puta sedmicno.
Poštovani, molim za savet. Imam problem sa disanjem na niskim temperaturama, ne znam…tesko mi je da dišem na nos od hladnoće u startu a kasnije zato sto mi nos procuri pa onda bukvalno od starta disem na usta i primećujem da imam manje snage. Videh par trkača koji imaju nekakve marame preko lica…da li to pomaže? Ima li neko ovakavam problem. Hvala.
Zdravo Dragana i dobrodošla na sajt 🙂 Te marame se zovu buffovi i pomažu donekle jer se vazduh greje prilikom udisanja dodatno. Možeš da probaš da vežeš bilo kakvu maramu, koja ima malo sintetike, ali obrati paznju da se povremeno ona toliko navlazi da moras da je menjas 🙂 Možeš da probaš i maske za skijanje, da naručiš sa kineskih sajtova poput aliexpress http://prntscr.com/8u1vmo srećno! Trčanje zimi je divno, ne treba odustajati zbog hladnoce. Vremenom se navikne i nos i pluća
Hvala puno na odgovoru Tijana 🙂