Šta kada na dan trke pada kiša? Pročitajte i iskoristite ovih 7 saveta za trčanje trka po kiši.
Da li je kiša veliki problem na trci?
Nije veći problem od sunca, vetra ili bilo kojih drugih vremenskih uslova. Posebno ako je trka prolećna, jednostavno izlazimo iz zimskog perioda i ceo proces priprema smo proveli na hladnom, sa padavinama i organizam je pripremljen na ovakve uslove.
Naravno, kao i na svakoj drugoj trci, nekome nešto neće odgovarati i neki od nas će imati neki problem, ali to se jednostavno dešava, nekada nije dan i to je to.
#1 Startujte suvi i zagrejani – napravite kabanicu
Pre trke ćete provesti neko vreme u startnoj zoni. Ako tada bude padala kiša i pokvasite se, uz mogući vetar, rizikujete prehladu koja može da vam pokvari trku. Dakle cilj je da ostanete što suvlji do starta trke.
Možete da kupite kabanicu za jednokratnu upotrebu, košta oko 200 dinara, ili da jednostavo uzmete veliki kesu za đubre i isečete otvore za glavu i ruke. Kad počne trka i malo se ugrejete, skinite ovo i bacite, staza se svakako čisti posle maratona.
#2 Izbegnite žuljeve – koristite Vazelin
Kako će vam odeća svakako biti mokra, trljaće se o vašu kožu što je preduslov za nastajanje žuljeva, a to ne želite. Namažite vazelin na sva mesta koja su rizična mesta kao što su peta, između prstiju na nogama, svodovi i bradavice.
Ako imate pojas za trčanje, ponesite i tubu sa vazelinom za svaki slučaj, možda vam zatreba dodatno mazanje. Pročitajte o žuljevima i trčanju po kiši
#3 Nemojte da obučete previše stvari
Ako obučete više slojeva odeće, nećete ostati suvi, samo ćete nositi veći teret kad se stvari natope kišom. Jednostavno se obucite prema temperaturi koja će biti na trci.
Ako je napolju hladno možete poneti staru majicu dugih rukava koja će vas grejati pre starta, a koju posle starta možete da bacite.
Vaše telo se zagreje i podigne temperaturu za 8 do 10 stepeni u toku trke. Kako je najavljeno 17 stepeni to znači da će vaš osećaj biti kao da je 25. Dakle ako na 25 stepeni nosite majicu dugih rukava kada šetate obucite je i za trku.
#4 Sprečite upadanje kiše u oči – kačket
Pokušajte da nabavite trkački kačket sa mrežicom. Tako ćete sprečiti upadanje kiše u oči dok se gornji deo kačketa neće natopiti vodom pa će vam glava biti bezbedna.
#5 Zaštitite elektroniku
Mnogi od nas svoje treninge i trke prate putem aplikacija na telefonu, njih je potrebno zaštitit od kiše. Jednostavno nabavite vakumske kesice i ubacite telefon u jednu.
Ako planirate da slušate muziku, kupite kvalitetne slušalice za trčanje koje se neće pokvariti ukoliko dođu u kontakt sa vodom.
#6 Pripremite se psihički
Zanimljivo je da je kiša ili vaš saveznik u obaranju rekorda ili će vas usporiti od planiranog vremena. Ukoliko ste ciljali novi lični rekord, krenite jako i vidite da li vam kiša pomaže u tome.
Ukoliko kišu prati jak čeoni vetar, ili ste se suviše ohladili na startu, verovatno je da nećete izgurati najače vreme, zato napravite odluku i trčite i uživajte.
Iako ste tokom celih priprema mogli da trčite tempom 6minuta po kilometru, nemojte da se takmičite sa prirodom, to je dobar put do razočarenja i problema. Lični rekordi se obaraju na suvom ili još bolje rečeno – onda kada nema vetra.
Budite opušteni, kod nekih ljudi se pojavljuje fizička reakcija podizanja ramena i stiskanja kada kisnu. Ovo može da vam bude problem kada trčite polu/maraton i zato se potrudite da vam telo bude opušteno.
#7 Posle trke se što pre utoplite
Posle trke je potrebno da se što pre presvučete. Mnogima će ovo biti prva trka i biće pod adrenalinom, organizam u tom trenutku neće osetiti da se temperatura naglo smanjuje i ako propustite da što pre sa sebe skinete sve mokro i utoplite se rizikujete da se razbolite.
Zamolite svoje navijače da vas sačekaju sa suvim stvarima na cilju i presvucite se. Znamo da je možda teško pronaći mesto na kom možete da presvučete i donji veš, ali je to jako važno posle kišne trke, čuvajte bubrege i bešiku.
Ovde pročitajte kako da operete patike ili kako da osušite patike posle trčanja po kiši.
Nadam se da sam vam pomogao! Da li sam naveo sve? Verovatno ne, zato budite slobodni da pitate ili podelite svoje iskustvo u komentarima. Kao što sam rekao biće značajno za sve manje iskusne trkače.
33 komentara. Leave new
Bice zajebano 🙂 Pazite da vas ne udari struja zbog čipa na startnom broju 😀
Patike za trčanje imaju gumene djonove, tehnologija zaštite od struje 😉
Samo oprezno! 😀
Definitivno poneti i veći peškir.
Odličan savet. Hvala Goks.
gde da stavim peskir?, neznam ja ozbiljno razmisljam da trcim u winbrejker jakni, to sto je kisa boli me uvo al sto su najavili vetrinu tog se bojim. Neznam gledam bolje i da se kuvam nego mokrog da me produva vetar posle 2 nedelje da pijem cajeve
Peškir jedino da ostaviš nekome ko te čeka na cilju. Ili u garderobi pa brzo, koliko je to moguće da odeš i podigneš stvari kako bi se presvukao.
Hvala za savete. Ja sam juce kupio prilicno solidan vodootporan suskavac za 2090 din koju ima kapuljacu i dzepove sa strane (nazalost ne mogu da se zakopcaju). Ako nekog zanima moze da pogleda u Loto radnji preko puta beogradske arene.
koji ce ti to djavo…da budes fensi…to bre ne nose ni oni momci iz afrke
Ovo je moj prvi polumaraton, pa nemam iskustva sta treba a sta ne treba, pogotovu po kisi. Prosto sam preventivno razmisljao.
Srecno sutra u svakom slucaju. 🙂
Imao sam skoro slično iskustvo, na jednom polumaratonu u februaru (da ne reklamiram sada), kada je temperatura bila možda oko desetak stepeni, duvao je jak vetar, i padala je kiša… tokom trke je bilo teško, naravno, zbog „pritiska“ koji je pravio vetar, patike i stopala su bili mokri, bilo je neprijatno… ali sa druge strane je bilo zaista dobro iskustvo, jer sam video da se retko ko žali, i svi su prolazili kroz istu muku. U subotu će biti nekoliko hiljada trkača, tako da verujem da ništa neće uspeti da nam pokvari raspoloženje, kakva god kiša padala! 🙂
Filipe, u poverenju – ja navijam da padne! 🙂
Zna li neko kkao se ponašaju Nike Dri fit čarape po kiši? I jeli potrebno mazati prste vazelinom ako se nose te čarape. Hvala 🙂
Ćao, Mišo. Nosiću te čarape u subotu, i namazaću stopala vazelinom. (Već sam ih koristila po sličnom vremenu, i msm da nije na odmet da se dodatno osiguram…) Vidimo se na maratonu! 🙂
Taman sam dobio pončo kabanicu. Eto prilike da je testiram 🙂
Gde bi mogle da se kupe kabanice?
Woo hoo. Kisa le. Ja navijam iz sveg srca da bude kisa. Inace ubedljivo najbolje vreme na polumaratonu sam imao u kisnim uslovima. Maltene nisam niti jednom uzimao okrepu, sve vreme me je osvezavala…
Samo da ne bude neki tornado….kisa je cool 🙂
Gde ima da se kupe te kabanice za jednokratnu upotrebu? 😀
Pozdrav Marko, ja sam ih viđao u JYSK-u na Novom Beogradu. Verovatno ih ima i u Uradi Sam i slično.
Ma onu putnu torbu na tockice pa na svaka 2 km da se presvucete da ne budete u mokrom. Ajde bree, sta fali da se malo pokisne 🙂
zdravo svima! potrebno mi je mišljenje u vezi asics patika za trčanje gt 2000.
Mislim da sve zavisi od toga kolika je vanjska temperatura. AKo pada ljeti i u proljece, uvijek je dobrodosla. Medjutim, u jesen i zimi (govorim za Kanadske meteo uslove) zaista nije privlacno biti mokar jer su temperature niske i tesko je odrzavati toplotu tijela i pored trcanja.
Vazelin bi svakako trebalo koristiti, cak i kada ne pada kisa jer stiti noge od zuljeva koji mogu biti uzrokovani znojem ili vodom prosutom po patikama (mislim na vodu koja se pije).
Ovako je moja drugarica zavrsila ovogodisnji majski maraton (trcala je punu maraton distancu).
Uh, dešava se. :/ Svaka joj čast za maraton u takvim uslovima!
Da, ja joj se zaista divim da je uspjela da ga zavrsi. Mislim, da sam bila na njenom mjestu da bih davno odustala 🙂
MOLIM i Tisu i SVE OSTALE za pomoć/savjet da ne bih svoj prvi polumaraton završio sa sličnom slikom.
Preksinoć sam, nakon 16km, vratio se kući sa modrim ispod nokta do palca na lijevoj nozi. Boli me na dodir i tada se javlja onaj neki osjećaj koji kao da ti govori da će taj nokat da otpadne…I MOLIM BOGA DA TO URADI ŠTO PRIJE, ali je nemoguće…ne znam kako ni šta da radim…kako da se osposobim za Novi Sad sad za vikend…paničim, ludujem…sve sam nervozniji zbog toga. HELP!!! 🙂
Pozdrav,
Ja cu ti reci moje iskustvo a nadam se da ce jos neko da poslaje i svoje. Sto se tice modrih noktiju nakon duzih distanci to je jako cesta pojava kod trkaca. Ja imam jedan nokat koji je tokom cijele godine takav. Nema nikako vremena da se oporavi. Otpadne, polako izraste ali i dok izrasta vec postane modar. Znaci da je u pitanju moj gaz kada trcim. Iskreno da kazam , nisam se nikad mnogo time opterecivala. U pocetku je znao da boli, sada samo pocrni i ali nikad nije bolan…Valjda se i on jadanicak (nokat) navikao na „torturu“. Osim njega, drugi notki znaju s vremena na vrijeme da pocrne. Trenutno sam bez dva nokta na desnoj nozi. Iako nije bas estetski privlacno, meni to licno ne smeta. Mislim da bi ti vezelim bi ti pomogao da umanjis pojavljivanje modrih noktiju. Patike bi trebale biti vece za pola broja od broja koje obicno nosimo i ako je moguce da odgovaraju nasem nagazu (pronation, ne znam koja rijec u Srpsom jeziku se koristi…mozda ista). No meni su crni-modri nokti , i pored odgovarajucih patika, stalno „drustvo“ pri trcanju 🙂
Sve najbolje za polumaraton.
Ja sam imala taj problem ,kod svakog trcanja duzeg od 15 km mi je stradao po barem jedan nokat …dok nisam u jednom casopisu procitala savet da se prsti ulepljuju sa kinesio trakom … evo vec vise od 6 meseci mi ni jedan nokat nije poplaveo i svu su uspeli da se regenerisu 😉
Ma da, mozda i pomogne…ali pravo da ti kazem s obzirom da mi ne smeta sto sam uskracena za lijepe nozne nokte, onda se puno ni ne trudim da izbjegnem njihovo otpadanje 🙂
Ajde i to da probam ….Trake imam samo jos da nadjem negdje ne netu kako ih ispravno postaviti na prste. Koristila sam ih za koljeno i ledja ali ne i za prste 🙂
Jednostavno iseces tanke trakice ca 1,5 cm i zalepis ih preko noktiju…
Hvala….Odmah cu da pokusam za sledeci trening da se “ufuram“ u tehniku prije sledece trke 😉
Jeee! 🙂 Hvala vam, drage moje dame…divne ste. Kupujem stalno zeru veće, vazelin zvuči kao sjajna ideja dok je moj možda i ključni problem kod svih povreda, koje sam u stažu imao, do sada definitivno u načinu gaženja, da (pronation/pronacija…sve je to amerikanizam u samo drugačijem obliku tako da nam isto dođe i sa našim srpskim). Nemam ravne tabane ali mi se stopalo u zglobu uvija ka unutra mnogo, mnogo što dalje krivi čitavu muskulaturu i držanje, položaje kukova, zglobova i kičme ŠOU i još se pri nagazu širi. Moraću da malo ozbiljnije možda razmislim i o nekim ultra ulošcima, po uzorku stopala i tome sličnim pričama… Čuo sam, od brata, za nekog docu iz Beograda koji je njegovom drugu kroz pola godine RAVNE tabane, ulošcima, vratio u normalu. Čuo sam, takođe, i za Bauerfiend…uz sve pohvale…baš oko priče o anatomskim ulošcima… E, sad, zec je sledeći: oni u ponudi imaju malo čudo uložaka i kao krunu one koje rade po uzorku vašeg stopala, s tim što ako se oni rade na lični zahtjev bez ljekarskog uputa i šta ti ja znam, gubi se pravo garancije od dvije godine. Jedino što me buni tu je to što ne znam da li bi sa tog pregleda dobio nešto drugačiji tip od onog koji radim po svojoj volji ili je to sve isti drek. Nije mi do garancije, nego kad već radim stvar, a stopalo je u pitanju…ono…draže bi mi bilo da to bude kako treba sve. 😀
Hvala vam, sjajne ste i veliko hvala na motivaciji. Baš večeras sam imao jedan mali polumaraton i sve je prošlo zadovoljavajuće….nadam se da neću razočarati. 😉
SPORTSKI POZDRAV!
crni nokti su normalna, ne baš poželjna, pojava kod trčanja na duže staze tj. preko 15km. Meni su lično oba palca na nogama bila „načeta“ posle treninga po asfaltu od 28km. Dosta boli u prvo vreme, posle se valjda „navikne“, ali čim se nokat „načne“ sigurno će otpasti sa prsta, a do tog trenutka mogu da prođu i nekoliko meseci. Veoma neprijatna i estetski nakazna pojava, ali i potpuno rešiva. Bar sam ja na svom primeru, telu uspeo da sprečim dalje pojavljivanje te vrste povrede. To sam uradio tako što sam počeo da trčim u patikama koje su mi bile veće za broj i po, ništa to nije smetalo niti loše uticalo na statistiku, čak sam se i osećao udobnije tokom treninga.
Normalna stvar je, takođe i da nam se stopala znoje, a sa njim/a i šupljine i čitava oblast oko prstiju na stopalima. To je kritičan deo. Dosta se javlja crvenilo, žuljevi, koža koja otpada i naravno neprijatnost od propraćenih bolova. Nikada nisam koristio „vazelin“ ili bilo koju kremu. Imam neki prašak za stopala, koji sadrži dosta talka, a talk bi trebao da ima, takođe povoljan efekat, a u vezi sa žuljevima i uopšte ranama u predelu prstiju na stopalima. Bar u teoriji talk pomaže. Ideja sa vazelinom mi zvuči ispravno i verovatno ću je praktikovati. Dobro je iznositi lična iskustva u vezi trčanja, sve je bitno. 🙂