Litvanac Aleksandar Sorokin ima pet svetskih rekorda u ultratrčanju. Kako on postiže ove neverovatne uspehe? Ono po čemu se izdvaja od ostalih su njegovi naporni treninzi i kilometraža ga izdvajaju od ostalih. Ali kako trenira ultramaratonac i rekorder?
Do svog nedavnog svetskog rekorda na 100 km u Viljnusu u Litvaniji, 41-godišnjak je u proseku prešao 300 kilometara nedeljno, uz neke smešne treninge.
Sorokin delii svoje treninge na Instagramu i Stravi, pa da vidimo o kakvim je treninzima zapravo reč!
40 ponavljanja od 1000 m sa 1-2 minuta odmora
.. a pejs u proseku 3:28. I sad zamislite da to ponavljate 40 puta!
Prema njegovoj objavi na Instagramo, obratio se treneru Sebastianu Białobrzeskom i rekao da je „želeo da plače posle dvadesetog ponavljanja“.
Pročitajte i: Kako se hrani legenda maratona Eliud Kipchoge?
Tri ponavljanja po 10K progres od 1K
Dodavanje progresivnih trčanja treningu je odličan način da poboljšate svoju izdržljivost i pomognete telu da se prilagodi trčanju na duže udaljenosti i održavanju većeg intenziteta.
Takođe, progres igra veliku ulogu u izgradnji mentalne izdržljivosti. U Sorokinovom slučaju, ovaj trening progresa od 30k bi trebalo da mu pomogne da se upozna sa rekorderskim tempom čak i kada je umoran.
Pročitajte i: Svetski rekord! Aleksandr Sorokin istrčao 319,6km za 24h!
Takođe, ovo može biti dobra sesija za nekoga ko trenira za maraton, ali ova dužina bi bila prevelika za bilo koju distancu ispod 30K.
Pet ponavljanja 5K sa tri minuta odmora
Uoči maratona u Sevilji 2023. u Španiji, Sorokin je odradio ovu 5k sesiju. U proseku 3:15-3:20 po kilometru od tri minuta odmora između ponavljanja. Završio je na 118. mestu sa vremenom od 2:25:33.
Ako prebacite vežbu na tri ili četiri ponavljanja sa istom količinom odmora, može biti dobra vežba za one koji treniraju za polumaraton ili maraton, jer simulira napor kroz koji trkači prolaze tokom trke.
10 ponavljanja 2k, odmaraj 1k
Ovo je možda „najlakši“ trening Sorokinove rutine. Ali se i dalje radi o 30 kilometara i brzom tempu.
Kao i prethodni trening (čitaj gore), može se primeniti i u polumaratonskom ili maratonskom tempu.
Pročitajte i: Finkinja Satu Lipiäinen oborila svetski rekord na 12 sati sa više od 152km
Što se tiče dela odmora na 1000m, možete ga odraditi kako god želite. Što brže trčite, prirodno, trening će biti teži (i obrnuto).
Lagani trening trčanja od 42 kilometra
Nedelju dana nakon što je oborio svoj rekord za šest sekundi vremenom od 6:05:35, Litvanac je proslavio svoje dostignuće na Stravi. Uputio se na „neobavezean“ i „lagan“ trening trčanja na 42,2 kilometra koja je istrčao za dva sata i 50 minuta.
Zapanjujuća je činjenica da Sorokin nije uvek bio trkač. Počeo je tek 2013. godine, sa 32 godine. Počeo je da trči da bi došao u formu kada je imao 100 kg.
„U to vreme nisam se bavio sportom, samo sam puno pio i pušio“, rekao je. Posle nekoliko meseci treninga, ušao je u polumaraton, a nekoliko nedelja nakon toga video je reklamu za trku na 100 km u Litvaniji i započeo svoju ultratrkačku karijeru.
Izvor: Canadian Runner