Kakva je ishrana Eliuda Kipchogea? Dvostruki osvajač zlatne olimpijske medalje i svetski rekorder sigurno da mora svoje naporne treninge da podrži kvalitetnom ishranom.
Tipičan dan za Eliuda Kipčogea uključuje puno trčanja.
Pročitaj i: Kako trenira Eliud Kipchoge – kompeltan vodič kroz trening najbržeg maratonca na svetu
On pređe blizu 220 km nedeljno i, zbog velikog broja kilometara, najveći deo njegove ishrane čine proteini i ugljeni hidrati.
Dvostruki osvajač zlatne medalje na Olimpijskom maratonu se ne prejeda – on jede samo u određeno vreme tokom dana.
Njegova omiljena hrana je kenijska hrana – ugali, čvrsta kaša od kukuruznog brašna.
Kao i njegov trening, i njegova je vrlo jednostavna, sastoji se od pasulja i lokalnog voća i povrća.
Kao poslasticu, Kipchoge dodaje tri kašičice šećera u veliku šolju čaja za doručak.
Šta uključuje ishrana Eliuda Kipchogea?
Posle dugih treninga trčanja ili intenzivnih brzih sesija na stazi, za doručak pije beli čaj i hleb, što je uobičajeni kenijski doručak.
Hleb koji jedu on i njegovi saigrači u njihovoj bazi za obuku u Kaptagatu je domaći.
„Ali tokom teških dana, na primer tri dana u nedelji, pijem čaj, jedem malo voća, bananu i jaja da nadoknadim izgubljenu energiju i iznad svega da popravim oštećena tkiva“, rekao je za BBC.
Na dan trke, njegov doručak je još lakši – žitarice i mleko – ili samo ovas kao što je to bio slučaj pre trke u Beču 2019.
Za ručak i večeru obično jede ugali sa nemasnom govedinom i malo managua – autohtonog povrća nalik spanaću. Zamena za managu mu je kupus ili kelj (sukuma).
Kipchoge takođe voli da mu se ugali servira sa pasuljem i krompirom, pun ugljenih hidrata.
Kada hoće da napravi promenu i ne jede ugali, prelazi na pirinač i crveni pasulj, još jedan visok izvor proteina. Drugi popularni ugljeni hidrat na meniju je lokalna hrana, chapati.
Chapati je beskvasni somun poreklom iz Indije i osnovna namirnica u istočnoj Africi, koja obično ide uz pasulj.
Ali kada putuje i ne može da se „dočepa“ ugalija, njegov omiljeni obrok je testenina.
Šampionski obrok se često završava voćem.
Važnost punjenja ugljenim hidratima za maratonce
Njegov nutricionista Armand Bettonviel objasnio je važnost punjenja ugljenim hidratima i zašto maratonci treba da izbegavaju proizvode od celog zrna:
„Zašto punjenje ugljenim hidratima? Kada vaše telo dostigne veoma intenzivno stanje, kao što je to na maratonu, ono će testirati zalihe ugljenih hidrata“, rekao je on u intervjuu svom NN Running timu.
„Jednostavno rečeno, što je više ugljenih hidrata u telu i veći nivoi skladištenja, veća je verovatnoća da će vaš performans biti bolji duži vremenski period. Dodatni ugljeni hidrati koje bih preporučio maratoncima su pirinač, testenina, krompir, ovsena kaša, banane i palačinke. Međutim, treba napomenuti da proizvodi od celog zrna nisu pogodni za sve jer mogu izazvati gastrointestinalne nelagodnosti.“
Još jedan favorit na Kipchogeovom stolu je mleko ili fermentisano mleko zvano mursik. Žućkaste je boje i slično je jogurtu.
Mleko i čaj su samo mali procenat njegovog unosa tečnosti, a Kenijac kaže da pije do tri litre vode dnevno.
Izvor: Olympics.com