* NaslovnaVideoZdravlje

Zagađenje vazduha i trčanje.

Nema komentara

Da li zagađenje vazduha i trčanje kada je kvalitet vazduha loš ometa vaše performanse? Ako je tako, da li možete nešto da uradite povodom toga?

Pre svega, hajde da razumemo šta je zagađenje vazduha: Mnoge od ovih štetnih čestica posledica su šumskih požara, sagorevanja fosilnih goriva, kao i prašine i mnoštva drugih elemenata.

Ovo nagomilavanje pogoršava kvaliteta vazduha i vazduh postaje štetan. Kada je napolju ekstremno hladno, topao vazduh pravi sloj iznad hladnog i zarobljava ove čestice, pa je zagađenje veće, što je u konbinaciji sa većim sagorevanjem fosilnih goriva recept za veće indekse zagađenosti vazduha.

Zagađenje vazduha i trčanje po zonama

Kvalitet vazduha se meri indeksom kvaliteta vazduha (AQI). AQI je indeks koji ima lestvicu od 0-500 i skala je podeljna u nekoliko boja.

Zeleno – od 0 do 50 AQI je dobar vazduh i bezbedan za trčanje napolju.

Žuto – od 51 do 100 AQI je umereno zagađenje i još uvek je bezbedno za trčanje, ako pripadate osetljivim grupama možda ćete osetiti neke poteškoće, ali ako ne, onda je sasvim u redu da trčite napolju.

Narandžasto – od 101 do 150 zdravi pojedinci verovatno neće osetiti smetnje u svakodnevnom životu, ipak pri trčanju na otvorenom svi će osetiti smetnje. Po ovakvom vremenu, osetljivi pojedinci treba da izbegavaju trening na otvorenom.

Crveno – od 151 do 200 se smatra nezdravim okruženjem, tada svi osećamo smetnje pri disanju i savetuje se da izbegavate trening na otvorenom.

Ljubičasto – od 201 do 250 je veoma nezdravo i preporučuje se da trenirate u zatvorenom. Trening po ovakvom vremenu može da vam nanese ozbiljna oštećenja.

Braon – od 251 do 300 je rizično zagađenje. Trčanje napolju po ovakvom vremenu može da izazove ozbiljne zdravstvene probleme.

Zahađenje vazduha i trčanje – saveti za trkače

Kada je kvalitet vazduha loš, imamo nekoliko saveta:

  • Dok trčite, nemojte da nosite masku. Neće vam pomoći već će samo napraviti još gori rizik za vaše zdravlje.
  • Kada trčite napolju, gledajte da to bude u zelenoj i žutoj zoni, a kada pređe u narandžasto zamenite trening napolju sa trakom za trčanje jer povećavate rizik od kardiovaskularnih oboljenja,
  • Izbegavajte trčanje pored puteva gde je mnogo automobila i izbegnite špic. Izađite na otvoreno, jer u prostorima gde je mnogo zgrada oko vas, teže dolazi do čišćenja vazduha. Izaberite park, šumu, bilo gde gde je zeleno. Izađite iz grada svaki put kada možete. A kada nađete vremena, izađite iz grada i idite na neko izdvojeno mesto poput Avale, tamo je vazduh čistiji, a trening i mini izlet uvek je najbolji izbor.

Zaključak: Ako je zagađenje nisko ili umereno, benefiti trčanja ipak nadjačavaju sve one loše strane.

Maraton u Valensiji se održava uprkos poplavama
Uobičajene greške trail trkača koje početnici mogu da izbegnu
Tags:

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Fill out this field
Fill out this field
Molimo vas da unesete valjanu adresu e-pošte.
You need to agree with the terms to proceed