Hipotermija je stanje u kojem temperatura organizma padne ispod normalne pri kojoj metabolizam i telo funkcionišu. Naše telo obično ima gotovo konstantnu temperaturu koja se održava mehanizmom termoregulacije. Kada se telo podvrgne hladnoći, naši unutrašnji mehanizmi ponekad nisu u stanju da nadoknade toplotu koja se gubi u okolinu. Niska telesna temperatura od 35,5 °C ili manje može biti fatalna ukoliko se ništa ne preduzme.
Simptomi hipotermije
su: drhtavica, nizak puls, letargija, smanjena koncentracija, a u težim slučajevima i ukrućenost mišića i nesvestica. Dehidratacija ubrzava pojavu hipotermije.
Šta učiniti?
Krećite se da bi se zagrejali. Nađite toplo mesto, umotajte se u ćebad i popijte topao napitak. To može biti čaj, topla čokolada, kakao. Izbegavajte alkoholna pića, jer vas ona neće zagrejati. Naprotiv, ukoliko pijete alkohol desiće se sasvim suprotno – brže ćete gubiti toplotu i tečnost. Alkohol deluje kao vazodilatator, povećavajući protok krvi ka ekstremitetima, što povećava dalji gubitak toplote. Ironično, osobi koja konzumira alkohol se čini da joj je toplije, dok ona gubi toplotu u spoljašnju sredinu.
Trkači koji trče van naselja su u najvećoj opasnosti. Trčite sa partnerom, obucite se prema vremenu, slojevito u funkcionalnu opremu za trčanje. Sintetička tkanina čini da koža ostane suva jer omogućava isparavanje sa nje. Pamuk ne odvodi znoj sa kože već ga upija i lepi odeću za kožu. Mokra koža gubi 25 puta više toplote nego suva koža. Nosite vunenu ili polipropilensku kapu i rukavice. Sa sobom možete poneti i manju flašu sportskog napitka, recimo 1 do 2 dl. Ne zaboravite, da izotonične napitke možete i sami napraviti.
Budite oprezni!
Gubitak toplote je teško predvideti zbog mnogobrojnih varijabli: vrste opreme za trčanje, telesnog BMI, vlažnosti vazduha, inteziteta treninga… Za triatlonce je važno da znaju da se u vodi hipotermija može desiti veoma brzo. Na primer, boravak u vodi u 10°C može da dovede do smrti od hipotermije za sat vremena, dok boravak u ledenoj vodi od 0°C može dovesti do istog ishoda za samo 15 minuta. Zbog toga triatlonci često koriste nepromočive izolovane kostime za plivanje.
Savetujemo vam i da, ako je ikako moguće, vaše trčanje po hladnom vremenu završite tačno ispred vašeg stana ili kuće. Nakon ulaska u toplo, odmah se presvucite, stavite čaj i uradite vežbe istezanja. Neka vruć tuš ili puna kada budu nagrada za vaše trčanje po zimi.
4 komentara. Leave new
Hvala Igore na clanku!
Kada je trcanje ili bilo koji drugi vid rekreacije u pitanju svi znaju da je pored adekvatnog plana treninga, ishrane i odmora najbitniji KONTINUITET. Sav napor i ulozeno vreme u toku godine gube smisao ako cemo u zimskim mesecima da se pretvorimo u „couch potato“ sto bi rekli englezi i vratimo se na nulu. Zbog toga treba naci nacin da budemo aktivni i u ovom periodu vodeci racuna o tome da sebi ne nanesemo vise stete nego koristi.
Nadam se ce vam sledeci link biti od koristi:
Puno pozdrava!
Vladimire, ovaj video je strava. A i lik je baš simpatičan. Hvala što si podelio ovo sa nama. Ako imaš i kad pronađeš ovakve stvari obavezno nam pošalji.
Obavezna preporuka za sve, a ključ je layering – oblačenje u slojevima.
Lik je zaista zanimljiv, preporucujem da se pogledaju i ostali njegovi klipovi…
Sto se tice trcanja po hladnom vremenu osetio sam da mi nije problem samo trcanje nego onaj period koji sledi. Najgore je sav znojav i iscrpljen hladiti se po ovoj zimoci. Zato praktikujem da direktno utrcim u svoju zgradu, pazeci na komsije naravno. 🙂
Pazeći na komšije, sudarajući se sa komšinicama! 😉