Četvrti po redu Maraton Stazama Branka Ćopića održaće se 28.05.2016. Start maratona je u 10:00h u Hašanima a polumaratona u 11h Vejnovića kruške. Cilj maratonske i polumaratonske trke je u Novom Gradu gdje će biti i organizovan ručak za učesnike. Ove godine je trasa maratona i polumaratona promjenjena (trči se u kontra smjeru) profil staze možete pogledati na sajtu. Na cilju trke u Novom Gradu će se odrzati i trke na 400, 600, 800, 1000 i 1200 metara
PRIJAVI SE
- majicu
- diplomu
- ručak
- medalju
- prevoz od Novog grada do starta trke
- okrepne stanice
- pehare za prva tri mesta m/ž
Kako i zašto je nastala ova trka:
Maraton Sazama Branka Ćopića je specifična trka sa lepom pričom. Ideja o njoj je, kako kažu organizatori, sazrevala postepeno. Trčeći trke u ostalim delovima bivše SFRJ shvatili su da u celoj Bosni i Hercegovini nema nijednog maratona. Zbog toga su rešili da budu prvi, a za sada i jedini maraton u ovoj zemlji. Uz jednu popodnevnu kafu, ekipa iz kluba je izbacivala ideje kuda bi se trčalo. Najviše im se dopalo da se trči do Hašana, rodnog mesta Branka Ćopića, koje se inače nalazi u susednoj opštini, Krupa na Uni. Shvatili su da ovako mogu da povežu dve opštine, a ime maratona se samo nametnulo.
Detalji o interesantnoj stazi:
Trka je trasirana tako da se prvo trče dva kruga oko Novog Grada. Prolazi se Kejom, kroz hladovinu lipa, odakle je pogled na reku Unu zapanjujući. Nakon prolaska grada, i prve okrepe na petom kilometru, staza dalje prati reku Unu i kreće se magistralnim putem koji je za tu priliku zatvoren. Nakon desetog kilometra se u mestu Rudice skreće levo i napušta reka Una i magistrala, i od tog mesta se trči kroz ruralno, seosko okruženje. Sve do 19. kilometra je uspon blag, gotovo zanemarujući, a tada se nailazi na prvi ozbiljan uspon nakon kojeg je nadmorska visina oko 310 metara. Kod te tačke je start polumaratona, koji dalje ide istom trasom kao i maraton. Dalje staza prati visoravan sve do mesta Dubovik, na nekom 30-om kilometru gde se skreće na Put Branka Ćopića. To je drugi uspon, koji u najvišoj tački ima 450 m. Po prelasku te najviše tačke put se spušta u Hašane , gde se kroz šumarak ulazi na plato ispred osnovne škole, odnosno u cilj trke.
U stilu Brankovih stihova, evo još malo detalja o kraju:
„Ispričaću priču vama,
o bosanskim planinama,
o Krajini, gnijezdu buna,
kud protiče brza Una.“
Novi Grad je prilično staro mesto, iako se imenom ne čini tako. Prvi put se u istorijskim spisima pominje 1282. godine. Od tada je razaran mnogo puta, a njegova pozicija na dve reke mu je predodredila da oduvek bude na granici i da ga uvek ruše i iznova grade. U Novi Grad je najlepše doći u toplom delu godine. Gore pomenuti Kej je kamenom ozidana odbrana grada od poplava. To je mesto gde Novljani šetaju kraj Une, reke čije ime govori da je jedinstvena. Pod lipama Keja mladi ovog grada razmenjuju prve poljupce i svima iz tog kraja je ostao u srcu, kako kažu organizatori. Koliko Novljanima znači reka Una najbolje govori činjenica da je najčešće ime dece raseljenih Novljana Una. Leti se sva obala Une pretvori u plažu. Kažu da je kupanje u brzacima poseban doživljaj koji se ne može sresti na stajaćim voda.
2 komentara. Leave new
Nemam lovu
imam volje
treniram i
sve je bolje,
depra lomi
svaki dan
ja trčim i
imam plan,
a nagrada ili ne
meni sad svejedno je
jer spremam i jedan noćni
vidimo se, bili moćni! 😉 🙂
„Proljeće danas ide pod barjakom,STIŽEMO,ZNOJNI,pod zidove gole,SUROVI BORCI ŠTO DJETINJSTVO TRAŽE,suzno i samo kraj srušene škole!“
Želja već nek vrijem…