Ishrana za trčanjeRecepti

Javorov sirup, zdravija alternativa

4 komentara

_MG_2664-9

Javorov sirup je manje poznat na našem tržištu, ali preko filmova i popularne kulture sve više ulazi u naše kuhinje. Svi znamo da beli šećer nije zdrav i da ga trebamo izbegavati u širokom luku. Do pre par godina kod nas je jedina alterntiva belom šećeru bila med. Danas postoji još nekoliko opcija. Melasa, javorov i agavin sirup, tamni i svetli šećer od šećerne trske, stevia… Veštački zaslađivači nisu vredni pomena jer iako nemaju kalorija poprilično su štetni za zdravlje.

To što je nešto zdravija alternativa nikako ne znači da je dozvoljeno da se jede u većim količinama jer šećer je i dalje šećer.
Sve ove alternative su po kalorijskoj vrednosti slične belom šećeru ali svaka od njih nudi telu još korisnih nutrijenata. Vrlo malo ili ništa vitamina  ali minerala već ima više. Tu su kalcijum, magnezijum, cink, mangan, kalijum, selen… Beli šećer nema apsolutno ništa od ovoga u sebi.

Javorov sirup

U receptu koji sledi sam koristila javorov sirup kao glavni izvor slatkoće te bih htela da se kratko osvrnem na njegove benefite. Javorov sirup je bogat antioksidantima i u kombinaciji sa šumskim voćem i ovsenom kašom odličan je jutarnji obrok. Sadrži velike količine mangana i cinka koji su neophodni za jak imuni sistem.

Novija istraživanja su pokazala da zbog svojih antiinflamatornih (antiupalnih) svojstava, redovnim korišćenjem pomažemo telu da se bori protiv raka, osteoporoze i nekih autimunih bolesti. Pokazao se kao efikasan u borbi protiv starenja kože jer ima regenerišuća svojstva.

Ipak, treba ga koristiti umereno jer je, na kraju krajeva, on i dalje šećer.

Untitled-1

Plačinke sa tri vrste brašna

Za 12-13 palačinki

  • 2 jaja
  • 250 ml jogurta
  • 3 kašike putera
  • 1/2 kašičice narendane korice limuna
  • 1/2 kašičice ekstrakta vanile
  • 1/2 šolje (60 grama) integralnog pšeničnog brašna
  • 1/2 šolje (70 grama) brašna T400
  • 1/4 šolje (30 grama) ražanog brašna
  • 2 kašike braon šećera (od šećerne trske)
  • 1 kašika praška za pecivo
  • 1/2 kašičice soli

Sveže voće
Javorov sirup ( med ili agavin sirup)

*šolja=250 ml

  1. Otopite puter i ostavite sa strane par minuta da se ohladi.
  2. Jaja kratko izlupajte pa dodajte jogurt, puter, koricu limuna i vanilu pa opet kratko izlupajte. U drugoj činiji pomešajte brašna, šećer, prašak za pecivo i so. Izmešajte sve i dodajte sve u činiju sa jajima, jogurtom i puterom i sve dobro izmešajte da se svi sastojci povežu. Dobićete baš gusto testo.
  3. Rernu uključite na 100°C. Ubacite u nju tepsiju na koju ste stavili aluminijumsku foliju.
  4. Zagrejte tiganj za palačinke (onaj koji se može koristiti bez dodatka masnoće) na srednjoj temepraturi (ako koristite obični tiganj, morate staviti više putera kako vam se palačinke ne bi zalepile za dno).
  5. Kada se tiganj zagreje, na sredinu stavite oko ¼ šolje (3 supene kašike) smese za palačinke i rasporedite masu tako da je palačinka svuda jednake debljine.
  6. Nakon 3-4 minute na površini palačinke će se pojaviti mehurići, tada je okrenite i pecite još 3 minuta, odnosno dok se nije zarumenela. Kada je ispečena prebacite je u rernu kako bi ostala topla i nastavite sa pečenjem preostalih palačinki.
  7. Poslužite toplo sa svežim voćem i javorovim sirupom (ili medom ili agavinim sirupom).

Prijatno!

Kinoa, žitarica za kojom je poludeo svet
Prava hrana ili suplementi?

Povezani članci

4 komentara. Leave new

  • Kako je zdravija kad je u pitanju isto šećer, tj. ista količina šećera??? Uz to, zato što je šećer, ne može nikako da se bori protiv raka jer ćelije raka koriste isključivo šećer kao hranu za rast…

    Odgovori
    • Beli šećer predstavlja izvor „praznih kalorija“, dok su javorov sirup, med i ostalo pobrojano, takođe kalorične namirnice ali sa nutritivnim vrednostima koje su dobre za organizam! 🙂

      Odgovori
    • Kuvarica Lalica
      mart 5, 2014 11:09

      Baš kao što Sonjita kaže, javorov sirup ipak ima nešto korisnijih nutrijenata od šećera.
      Naravno, ovo je samo predlog, slobodno možete izbaciti javorov sirup i ubaciti nešto po svojoj želji. Ili ih napraviti sa nečim slanim jer se zaista mogu kombinovati sa mnogo namirnica,

      Ja bih volela da vas moji recepti inspirišu tako da se ne morate držati recepta striktno 🙂 Još bolje da prilagodite sastojke svojim ukusima! I sama tako funkcionišem 🙂

      Odgovori
      • Upravo tako. Ti im daješ ideje, a oni se prilagođavaju istoj, menjaju, ostaju, dodaju ili oduzimaju. Ali ne… Moraju oni da ti objasne La, znaš. 🙂 U svakom slučaju, hvala na receptu, mLogo mi se dopada. Videla sam više varijanti sirupa u Mercatoru, moram probati neki.

        Odgovori

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Fill out this field
Fill out this field
Molimo vas da unesete valjanu adresu e-pošte.
You need to agree with the terms to proceed