Za neke je zima vreme kada odlaze u zatvorene prostore da trče i vežbaju, za druge je to leto. Bilo kako bilo, gde god radili svoje treninge svi volimo da znamo koliko i kako smo trčali.
Baš zbog toga što nam je potrebno da pratimo što detaljnije učinak našeg treninga, postoje oni koji baš iz tog razloga ne vole da treniraju u fitnes centrima. Bez obzira kakva sprava je u pitanju, nijedna ne može da izmeri tačnu razdaljinu i tempo u zatvorenom prostoru.
Svi obožavaoci statistike i zavisnici od spravica koje mere razdaljinu, tempo, uspone i prolazna vremena, budite mirni jer se ne tako davno pojavilo rešenje koje će vam pomoći da dobijete sve podatke na koje ste navikli bez obzira što trčite na traci.
Šta je Foot Pod
Foot pod je jednostavna spravica koja se kači na vaše patike i odatle emituje signal za gotovo svaku spravu koja u sebi sadrži GPS opciju, Garmin, Timex Global Trainer i sl.
Sasvim je logično ako se zapitate: zašto da koristim Foot Pod kada traka pokazuje tempo i dužinu treninga?
Zato što većina redovnih trkača već odavno zna da brzina na trakama nije merodavna i precizna, a samim tim ni dužina pređene distance na traci. Ali navažniji razlog je to što ne možete da beležite stalnu promenu broja impulsa srca sa promenama brzine i dužine treninga.
Upotreba Foot Pod-a je veoma laka, ovaj mali uređaj veličine kovanice (od 10 dinara) zakačite na pertlu patike, i ako ste u zatvorenom vežbačkom prostoru prebacite svoj Garmin uređaj u opciju – rad bez satelita. On se tada sam sinhronizuje sa vašim Garminom i ono što sledi je sve ono na šta ste već navikli – dobićete sve one informacije koje dobijate i inače, ali sa Foot Pod-om dobijate i kadencu vaših koraka.
Foot Pod ne može da se koristi u aktivnostima kod kojih nema stresa na uređaj jer u tom slučaju neće pokazati kadencu pedaliranja, kao što je primer kod bicikla. Baterija mu traje oko godinu dana, jeftina je, laka je za zamenu, a tačnost Foot Pod-a doseže i do 98%!
Šta može Foot Pod što ne može GPS?
Nekoliko stvari koje pomažu trkačima razlikuje Foot Pod od GPS-a:
- Foot Pod pokazuje kadencu koraka u minuti (što je jedan od najbitnijih pokazatelja tehnike i forme trkača), brzinu, distancu i potrošene kalorije.
- Može da radi u zatvorenom prostoru.
- Kada ste napolju i nađete se u zoni bez GPS signala, foot pod se automatski aktivira i prebacuje podatke na vaš Garmin.
Foot Pod je još jedan uređaj iz kompanije Garmin napravljen za sve one koji su vole da se što detaljnije bave svojom tehnikom i brojem informacija o treningu.
Za sve one tzv. zen trkače i trkačice, ovo je jedan običan uređaj bez koga se može. Uživajte u onome što vas čini boljim trkačem i zadovoljnijom osobom.
10 komentara. Leave new
Je l` možete da napišete gde ima da se kupi? I, ako imate da preporučite, ovako neke spravice koje mere koliko se pretrči i po mogućstvu puls. Naravno, ako može i cena (otprilike) i gde može da se kupe takve sprave? Hvala na razumevanju.
Kako pedometar (bez GPS-a) moze da da TACNU brzinu i TACNU predjenu razdaljinu? Jedino sto pedometar moze da TACNO odredi je kadenca.
zato sto je konektovan sa garminom ili nekim drugim uredjajem koji koristis uz foot pod
Ako je konektovan sa necim sto ima GPS, onda ti sluzi samo za kadencu. Bez GPS-a nije toliko upotrebljiv.
U pravu si za pedometar, ali ovde je u pitanju foot pod. On ima inercione senzore i zato je precizniji, ali i skuplji. Koristim Polar S3 foot pod i nakon kalibracije izuzetno je tačan čak i kod promene ritma trčanja. Šta više, ako ne trčiš samo na otvorenom (npr. gusta šuma) precizniji je od GPS-a (u odnosu na Garmin eTrex modele koje sam koristio).
Zanimljivo. Ipak mi nije bas najjasnije kako kalkulise promenu ritma u distancu. Na koliko mora da se kalibrise jedan korak da bi bilo precizno?
Kalibacija radi tako što istrčiš neku deonicu od npr. 1km za koju sigurno znaš dužinu i upišeš tu vrednost u sat. Dalje on sam koriguje informacije koje dobija od foot pod-a. U zavisnosti od sata može da se upiše nekoliko kalibracija pa tako može jedan za ravno, drugi za brdo, ili za različite patike… Tehnologija napreduje, npr. pre sam imao model Polar S1, a sada Polar S3 i razlike su vidljive baš kod promene ritma u toku trčanja.
U poslednje vreme dosta se bavim kadencom i u tom pogledu profitiram od posedovanja Garminovog Footpod-a. Cak je kompatibilan po dimenzijama za Nike+ patikama pa moze da se ubaci i direktno ispod stopala u Nike+ kanalic.
U zatvorenom prostoru nisam siguran koliko je precizan, ovo zvuci veoma optimisticno ako je zaista 98%…!
Dosta dobar deo opreme, ako nemaš GPS, ali ne razumem zašto bi ga koristio na traci u teretani ako traka pokazuje gotove sve podatke i onaj najosnovniji pređenu distancu ili ti podaci nisu toliko tačni?
3asto su patike 3a trcanje tako jebano ruzne ?!