Oprema za trčanje

Kako testiramo patike za trčanje?

30 komentara

Trčanje je dostupan način rekreacije. Jedini ili barem prvi složeniji zadatak i veći izdatak za trkača i trkačicu jeste izbor i kupovina odgovarajućih patika za trčanje. Naši testovi i recenzije patika i opreme za trčanje će vam u tome pomoći.

Tipovi testova patika za trčanje na Trčanje.rs

Postoje tri vrste testova, tj recenzija patika za trčanje:

A) Test patika – predstavlja osnovnu recenziju odgovarajućeg model

B) Detaljan test patika – uz osnovu recenziju, beleži se utisci o patikama do 900 pređenih kilometara. Nove patike prolaze sledeće faze:

  • Faza razgazivanja koja je kratka i traje do 70km,
  • Aktivna faza od 70 do 400 km, gde je patika u normalnoj upotrebi uz sva njena svojstva
  • Kasna faza na 900 km, u kojoj počinju da se osećaju efekti habanja i zamora materijala i kada je patiku potrebno zameniti 

C) Video test patika jeste predstavljanje samog modela, a manje analiza/recnzija odgovarajućeg modela.

Elementi testa patika

Uključuju opis odgovarajućih karakteristika, tehnologija, namene patika i drugo:

  • Opis modela – objašnjava suštinu patike u jednom pasusu
  • Namena patika, ciljna grupa, pronacija i podloge za trčanje
  • Ključne primenjeni tehnologije u izradi i koristi za trkače/ice
  • Za detaljan test: Utisak o patikama pre, u toku i posle testiranja, u raznim fazama životnog veka patika
  • Cena modela i lokacija maloprodajnih objekata u kojima se mogu naći
  • Finalni utisak i ocena patika, kroz odnos cene i kvaliteta

Bedževi – PREPORUKE ZA KUPVINU

Trčanje.rs u za svaku testiranu patiku može dodeliti jedan od sledećih bedževa koji potvrđuju njihov kvalitet. Patike sa bedževima su ujedno i naša preporuka za kupovinu!

  • Trčanje.rs BEST BUY  – patika koja nas je oduševila odnosom cene i kvaliteta.
  • Trčanje.rs NAJTRENING Patika – model koji će vas savršeno poslužiti za trening i duža trčanja
  • Trčanje.rs NAJBRŽA Patika – model koji zadobija naše poverenje i izbor za trke od 5-21 km
  • Trčanje.rs STARTER GEAR –  najbolji model patika i opreme za početnike/ce

Patike ne ocenujemo kroz školske ocene ili druge apoene, jer bi takva ocena bila nepravenda u mnogim slučajevima u kojima se pokazuje da određeni model jednom trkaču može savršeno da odgovara, dok drugom stvara probleme pri trčanju. Sa druge strane, patika za trčanje se razlikuju po svrsi i različitim namenama tako je njihovo međusobno upoređivanje praktično nemoguće.

Napomena za detaljne testove: S obzirom da detaljno testiranje patika traje duži vremenski period (nekoliko meseci) članak će biti dopunjivan i s vremena na vreme. Kako budemo sticali nove utiske o patikama, tako ćemo i revidirati naše utiske. Zato, ako vas zanima kako se neki model patika ponaša u različitim uslovima i fazama, vratite se na test patika i pročitajte ga ponovo.

Nadamo se da će vam ovi testovi pomoći pri vašem izboru odgovarajućih patika za trčanje! Ukoliko imate bilo kakvih pitanja slobodno ostavite komentar ili idite odmah na testove patika za trčanje.

Patike i tehnologija: Mizuno
Mizuno Wave Rider 12

Povezani članci

30 komentara. Leave new

  • pa jel patike traju 900km ili 1200km ???

    Odgovori
  • Patike mogu trajati i više od 1200km, čak i do 1500km. Naravno, to zavisi i od pronacije, mase i podloge na kojoj se trči. Što je mekša podloga, đon patika duže traje.
    Negde na 900km počinju da se osećaju efekti degradacije materijala od kojih je patika napravljena. To se u prvom redu odnosi na stepen amortizacije, koji počinje da opada. Zbog toga je 900km tačka u kojoj ćemo napraviti presek i reći našu finalnu ocenu.

    Odgovori
  • da li isto traju patike od 5000din i patike od 10.000,bolje uzeti jedan par ili 2 🙂

    Odgovori
  • To je pravo pitanje. Odgovor ne sme biti neozbiljan, pa zato i radimo testiranje i skupljih i jeftinijih modela. Što se tiče trajanja, obično dva para patika duže traju od jednog, ali da li će vam ta 2 doneti više zadovoljstva u trčanju, ne verujem.
    Kvalitetnije patike bolje čuvaju vaše zglobove i ligamente, daju bolju potporu svodu stopala, pa vredi uložiti u njih. Mnogi trkači imaju skuplji par patika za trke, a treniraju u jeftinijim.
    U svakom slučaju, pratite nas i lako ćete doneti zaključak i sami.

    Odgovori
  • Ne mogu se više složiti sa Vujom, ja sam patike od oko 4500 din/rbk za trčanje/ništa epohalno- potrošio na nešto jače od 400km, a već na 300km je zglob počeo da mi otiče (potencijalni uzrok patika). Onda ću rađe prištedeti na nečemu drugom, a sačuvati svoje zglobove;). Cena i kilometraža mislim da ne moraju biti toliko usko povezane.

    Odgovori
  • Pre 3 sezone uzeo sam neke adidas patike kao za trcanje(2200)i te su mi bile kao avion mogao sam vise da trcim i sve pre toga sam trcao u nekim patikama za baskett u kojima je posle 4-5krugova listovi su poceli da me okidaju,sa adidas sam stvarno sam sebe iznenadio koliko sam trcao u poslednje skoro 3 godine,bas sam ih bio gazio beton,asfalt,tartna,trava,zemlja itd,cak sam u njima i igrao baskett desna mi je bil potpuno otisla od baskett pre neki dan sam u njima trcao i posto mi je desna patika zeva sa strane sve su mi izasli zuljevi ali ne ispod prstiju nego iznad,sada sam uzeo Asisc http://www.armandosports.com.au/images/blackhawk%20men.jpg i bas su dobro (4750)a hteo sam da uzmem Nimbus 9ali bilo mi zao da dam pare iako sam poneo visak para:)

    Odgovori
  • Emil aka nwolfe
    septembar 13, 2009 12:09

    Super zvuči sve ovo 🙂
    Ako nije tajna, koje modele trenutno testirate?
    Pozz

    Odgovori
  • @ crjz: ne vidim u čemu se ne slažemo. Ti si naleteo na takve patike koje ti nisu odgovarale. U potpunosti se slažem da su kvalitetnije patike – bolji izbor, manje problema, više udobnosti ipak vredi nešto više i platiti. Možda se nisam najpreciznije izrazio, ali to je moje mišljenje.
    Ono o dužini trajanja je da su obično dva para patika dugotrajnija od jednog para kvalitetnijih sasvim logična, mada NE MORA da znači. Ne volim da dajem uopštene ocene o patikama, već će se za svaki model koji dobijemo na testiranje raditi POSEBAN test.
    @ Nion: patike za basket nisu dobre za trčanje, zato i imaš žuljeve. Ovaj Asics model o kome si pisao je bazična patika za trčanje i sigurno ćeš videti razliku između nje i svih pređašnjih.
    @ Emil: Mizuno Wave Rider 12, Wave Creation 10, Wave Genesis 3 za početak.

    Odgovori
  • he he he, Vujo, ‘ne mogu se više složiti’ a.k.a. ‘slažem se potpuno’, tako da to što ne vidiš ne slaganje neka te ne čudi. 🙂 Opalih danas krug na adi u Stratusu onom mom novom i patika je vredna svakog dinara, ako je po tom prvom utisku za suditi. Što kaže onaj mali u reklami, kao da hodaš po oblacima… a i čiste su što diže samopouzdanje:), sad još onih 70km razgazivanja,ah te brojke… 😀

    Odgovori
  • jbg socijala bila nisam imao para za kosarku(jer sam mozda tada i trenirao)i da uzmem jos patike za trcanje,inace bas mi se svidaju ove asisc ne znam dali da uzmem jos jedne @!$@

    Odgovori
  • „Ne mogu se više složiti“ je nesretan prevod od „I couldn’t agree more“, što je fraza na engleskom koja znači „Slažem se u potpunosti“ i ne prevodi se bukvalno.

    Ništa lično, samo moja primedba.
    Pozz

    Odgovori
  • Test patika zavisi od vise stvari,tezine trkaca,velicine stopala,gazista,stila,nacina trcanja,teren na kome ih testiramo,patike za trening ili trku.
    Jednostavne neke su tankog djona i brze i namenjene su iskljucivo brzim treninzima,deonicama ili tempo trcanje kao i za trku,neke su debljeg djona i namenjena su duzinskih treninga gde zbog kilometraze cuvaju nase misice,ligamente i zglobove nogu.Imam preko 20 pari patika od raznih proizvodjaca od 3000 do 12500 dinara,moja iskustva su razlicita neke patike prvi put kad sam ih obuo odmah su me noge bolele i te odmah prebacujem za futing,istrcavanje,definitivno one sa vise nula su kvalitetnije,takvo je moje iskustvo ali naravno vise imam onih jeftinijih…sve uzmite sa rezervom jel mozda ako meni nesto ne odgovara mozda drugome da.Najbolje patike koje sam ikad imao i nikad me nije zabolela noga su Nike lunaracer+ to je tipicna patika za trku trcao sam sve do polumaratona a planiram u njima i maraton a ima model i Nike lunartraning za trening i ne sumljam u njen kvalitet to su sledece patike koje planiram kupiti,prve sam dobijo od mog prijatelja Dejana Spadijera iz ULTIMATE NUTRITION firme.Tesko je biti pametan i nekom preporuciti koji model i firma vam odgovara svakako oprez pri kupovini patika,obratiti paznju za njihovu namenu a zavisi i od dubine dzepa…pozdrav svima!

    Odgovori
  • Dobro je da smo razjasnili slaganje u mišljenjima 🙂
    Hvala Zdravku na sugestiji, sve pomenuto sigurno utiče na utisak o patikama. Naravno da je nerealno od takmičarske patike tražiti da bude sa izrazitom dozom amortizacije ili da pruža dobru zaštitu nogu. Ona je zato lagana i to je jedna od najvažnijih osobina za takmičarsku patiku. Patike za trening ne moraju da zadovljavaju uslov male mase, pa je tu prostor za tehnologije izrazitiji.
    Cena ništa ne znači ako je kvalitet patika očajan, zato mislimo da je odnos cena- kvalitet pravo merilo. Svi imamo različita stopala, ali neke smernice mogu da pomognu. Naravno, kao što Zdravko kaže, pamet u glavu i oprezno u šoping – nisu sve patike za sve noge.
    @Nion: za sada ne moraš da uzimaš još jedan par, tih patika uvek ima, a možda se pojavi i nešto bolje za isto ili manje para.

    Odgovori
  • pa uvek ce se nesto bolje pojaviti ili kostati manje para ali dali cu ja imati para to je pitanje:)je neko nosio asics Nimbus 10 ??

    Odgovori
  • Damir Markovic, Sombor
    septembar 13, 2009 20:40

    Mislim da se ne bi trebalo previse upustati u neke dubioze, kao sad na pocetku, te patika ova i ova, kao da su modeli svemirskih brodova:)
    Treba dati analizu patika koje mogu biti dostupne vecini trkaca i da se na ovom mestu neko i odluci za neku patiku.
    A previse teorije, pogotovo u komentarima (koja uzgred budi receno uvek moze biti upitna), moze samo da skodi:)

    Odgovori
  • Ja do sada nemam ni jadan dokaz da je trčati u patikama bolje nego u kožnim cipelama. U cipelama sam trčao godinama bez ikakvih problrma a u mojim drugim patikama ASICS sa gelom sam možda bio polomio stopalo zbog fabričke greške u izradi a platio sam ih 49000din. Pre njih imao sam 3 dana patike ADIDAS sa prostim gumenim đonom od 36000din koje su mi za ta tri dana izazvale bolove u butnim mišićima koji su trajali oko 7 dana.

    Odgovori
  • Ja sam sada uglavnom trcim na tartan(2,5-3,3km) i ponekad trcim 500m betona a kada zima dodje videcu sigurno cu preci na beton i asfalt

    Odgovori
  • UUuuuu, polako ljudi! Ja kao rekreativac dosao sam ovde po poneki savet, a tek sada mi nije nista jasno. Svako tera svoju pricu, drzi se toga kao pijan plota a jos nismo videli nikakve rezultate testiranja. Kapiram ja da se sve svodi uglavnom na individualni osecaj i da svakome ne odgovara svaka patika, ali sacekajte malo da vidimo testiranje. Ovako mozemo pisati u nedogled…
    Da li neko moze reci koja je okvirna cena patika koje se testiraju?

    Odgovori
  • Ma sve će ti biti jasno kad pročitaš test. Ovo ovde je metafizika :))

    Odgovori
  • Zanimljivo je da se vecina prica o kvalitetu ove ili one patike prenosi u maniru urbanih legendi. Secam se kada su se pojavile prve Nike AIR i Reebok Pump patike kod nas (tamo negde krajem osamdesetih) – pola klinaca iz skole je bilo ubedjeno da sa njima moze da zakuca 🙂

    Potrazite na google scholar sta nauka ima da kaze o tome.
    Evo par clanaka koje moze da prati i generalna publika a objavljni su u casopisu Nature:
    http://www.canibaisereis.com/download/nature-barefoot-running.pdf

    Tu imate i reference pa mozete da istrazujete detalje, istrazivanja, dokaze itd…

    Secam se da sam citao i o jednom profesoru trkacu iz osamdesetih koji je ispitivao patike. Uzeo je najjeftinije, pa ih razbucao trcanjem, pa ih onda obuo naopako (desnu patiku na levu nogu i obrnuto) i trcao tako i… stopalo se na sve prilagodjavalo. Al’ najlepse je sa sto manje omotaca, jednom kad stopalo ocvrsne….

    Odgovori
  • Da dodam i citat iz pomenutog clanka (brojevi su reference na radove koji podupiru receno):

    Although there is no
    hard proof that running in shoes, especially hitech or PCECH (pronation control, elevated
    cushioned heel) versions, causes injuries, in
    my view there is no compelling evidence that
    it prevents them either
    10,11
    However, there are .
    data that implicate shoes more generally as a
    plausible source of some types of chronic foot
    problems
    12,13
    .

    Odgovori
  • Talični,

    I ja sam kao i većina pomislio da je trčanje u patikama sa dočekom na petu ono pravo, i godinama sam furao takav stav. Međutim, posle niza povreda koje su mi se desile u poslednjih godinu dana značajno sam preispitao ovaj „aksiom“.
    Takođe, sve manje vidim neku prednost brendiranih patika za trčanje nad „socijalom“, tu praktično nema velike razlike osim u ceni. Sad ospite paljbu po meni, ali ako za proizvodnju neke patike bilo koji poznati proizvođač u Kini plati par dolara (1-3 plafon) a posle nam to prodaje po 50-100 puta većoj ceni, šta je tu istina, a šta profit? I da li treba da pristanemo na marketing koji nas ubeđuje da je kugla ravna pa onda svi treba da slepo u to verujemo?
    Ja kažem – sami se uverite u sve – preispitujte sve! Nemojte da slepo verujete da ako nešto nekome prija da je to onda dobro, a da je sve ostalo loše. Ovde se ne ograničavam samo na patike.
    Kada trčite sa prvim oslanjanjem na prste, tada vam amortizacija u peti znači ko izbori u Portoriku. Ali preduslov da bi se trčalo na prste je da imate znatno jače listove jer su oni ti koji amortizuju udar, a ne tamo neki element patika. Ne govorim vam kako da trčite, to je na vama, imate izbor.

    Što se tiče pomenutog pdf-a, čim sam pregledao ovaj rad shvatio sam da je veoma stručan i poduprt činjenicama. Grafikoni impulsa sile kod bosonog trčanja u dva slučaja (doček na prste ili petu) i trčanja u patikama (doček na petu) nedvosmisleno kazuje gde je udar najmanji. Naravno -na prste.
    S obzirom da u Keniji ne pada sneg i da oni mogu da biraju da li će da koriste obuću ili ne (za razliku od nas ovde) opcija bosonog trčanja kod nas nije primenjiva tokom bar 6 meseci. Zato možete da probate da trčite sa dočekom na prste, ali tranziciju ka ovom načinu ne sprovodite naglo, da vam se mišići ne upale. Ja često menjam na treningu način dočeka, čime mišiće ravnomernije opterećujem.

    Izvinjavam se na dužini komentara.

    Odgovori
  • Iz mog iskustva, na izbor patika treba da utice:
    – za koju vrstu trcanja vam treba patika,
    – koliko ste teski,
    – kakvo imate gaziste,
    – na kom tipu podloge trcite,
    Visok sam 185cm, tezak 80kg, trcim 5x10km nedeljno, uglavnom na asvaltu i moj izbor je Adidas Supernova Glide!

    Odgovori
  • Igore,

    To upravo i tvrdi ovaj clanak: Sve te skupe „tehnologije“ uglavnom NE pomazu, a u velikoj meri i odmazu. Inace, ne samo da je rad strucan i poduprt cinjenicama, vec je objavljen u Nature-u, koji je jedan od najuglednijih naucnih magazina u svetu (i to bukvalno najuglednijih, a ne najuglednijih kao sto smo mi lider u regionu, tj. samo na recima 🙂 ).

    Inace, bosonogim trcanjem se ne smatra samo bukvalno trcanje sa bosim stopalom bez icega, vec i trcanje u raznim minimalnim sandalama sa veoma tankim tvrdim djonom i, naravno Vibram Five FIngers, tj u obuci koja ne ometa stopalo.
    Zbog toga je moguce bosonogo trcanje tokom cele godine. Evo ja bas ovih dana trcim po snegu u Vibramkama od neoprena.

    Odgovori
  • Zaboravih da dodam i najbitniju stvar, to oko doceka na petu ili prste. Naravno da se i u patikama sa svim tim tehnologijama moze trcati na prste ili celim stopalom, ali je znatno teze. Na stranu zuljevi, otpadanje noktiju i „sitniji“ problemi.
    Kod bosonogog trcanja jednostavno nemate izbora: ako nepravilno gazite, odmah osetite…

    Odgovori
  • sve ovo je krenulo od tarahumara indijanaca koji trce ceo zivot u sandalama,a prelaze i po 100 km dnevno,bez povreda,to opisuje mekdugal u knjizi ,born to run,koju uzgred ne znam kako da nabavim. Moje licno kratko iskustvo je(nike shox,60 evra),pokazale su se super,ali ja trcim uglavnom po pesku i sljaci,a redje na betonu. Celo leto sa trcao bos po pesku i sta reci,treba navici nogu i onda je super. Ali kad je napolju 0 stepeni kako trcati bos?

    Odgovori
  • Što se mog iskustva tiče u odabiru patika – do sada sam od boljih marki trčao u Pearl Izumi Synchro Pace i Mizuno wawe oracle. Dok sam bio početnik trčao sam u no name patikama nekih tri mjeseca.O Pearl izumi bih rekao iz svog ugla – ipak malo previše stabilnosti. Ostalo jako solidno.Tražim patike koje mi daju osjećaj ljubavi na „prvi pogled“ – presudan je feeling u prvih par sekundi kad obučem patiku – ako stoji kao sam je već nosio par mjeseci – to je to. Isprobao sam nekoliko patika i na taj način kupio wawe oracle, istrčao dva polumaratona u njima – nije bilo problema. Nije baš da je savršena za asfalt – malo je bučna ali eto…Dobra kompatibilnost sa mojim stopalom je presudila.

    Zorane evo ti link za nabavu knjige.Cijene su više nego pristupačne – a tu se nalazi masa knjiga o trčanju.

    http://www.fastbooks.eu/book.php?isbn13=9781861978776&category=3049

    Odgovori
  • Born to Run ima da se skine u ruskim knjzarama, doduse audio verzija.

    Odgovori
  • Meni treba na nasem jeziku,ovo je verzija na engleskom. U svakom slucaju ako iko zna kad ce knjiga da izadje na srpskom jeziku neka se javi!

    Odgovori
  • Ja trčim gotovo uvek na prstima ceo maraton a ne samo sa prvim oslanjanjem na prste. Kod mog stila trčanja sto tvrđa obuća i podloga to bolje jer se mišići manje umaraju ali je za brzinu trčanja presudna lakoća obuće. Imam veoma loše iskustvo sa patikama ASICS GEL-DS racer VII kod kojih mi se đon izlizao za neverovatnih 4mm sa jedne strane posle manje od 100km a ja sam pre desetak dana nesvestan toga u njima otrčao jedan krog oko Ade i sada imam problem zbog toga sa kolenom.

    Odgovori

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Fill out this field
Fill out this field
Molimo vas da unesete valjanu adresu e-pošte.
You need to agree with the terms to proceed