Ako kupujete patike za trčanje, ovo može biti dug, frustrirajući, a ponekad i skup sport. Sa toliko faktora koje bi trebalo uzeti u obzir, teško je shvatiti koji se odnose na vas, a koje možete da zaobiđete.
Nedavno istraživanje je uzelo četiri glavna načina za izbor patika koje su jako popularne poslednjih nekoliko decenija kako bi se identifikovale koje su važne.
#1 Kontrola pronacije
Kontrola pronacije je jedna od najranjih i najpoznatijih načina biranja trkačke obuće. Prvi put je odjeknula kasnih 1970ih, kada su obućari počeli da prave patike sa tehnologijom kontrole pokreta kako bi smanjili unitrašnje kretanje stopala kada se dočeka na tlo. Cilj je bio da se spreče povrede kolena, što je uobičajena pritužba velikog broja rekreativnih trkača.
Međutim nakon pregleda dostupnih istraživanja, autori studije su pronašli vrlo malo dokaza da smanjenje pronacije sprečava bilo kakve povrede. Zaključili su da je ovaj razlog za odabir patika nije podržan u većini slučajeva i da smanjenje pokreta stopala može biti štetno.
Drugim rečima, kontrola pronacije je jedan faktor koji verovatno možete zanemariti kada birate novi par patika za trčanje.
#2 Apsorpcija udara
Paradigma apsorpcije udara, ili kako je još istraživači nazivaju, paradigma modifikacije sile udarca, pretpostavlja da su sile udara koje deluju na telo kada noga udari o tlo ono što uzrokuje povrede. Kako su obućari prihvatili ovu teoriju, đonovi su postali deblji, a patike mekše.
Možda iznenađujuće, ali istraživači nisu pronašli nikakve dokaze koji pokazuju da patike sa jastučićima smanjuje snagu udara.
Zapravo su pronašli dokaze koji podržavaju upotrebu minimalističke obuće (da bi se smanjile sile udara).
Dakle, bez obzira da li više volite patike sa više jastučića ili manje, nemojte koristiti ovo merenje kao odlučujući faktor ako je prevencija povreda ono što želite.
#3 Potpora za sprečavanje rotacije stopala
Ideja iza ovog načina izbora patika je da svaki trkač ima jedinstven način kretanja, a patike koje ne dozvoljavaju da se stopala kreću na priorodan način, dovodi do povreda.
Istraživači objašnjavaju da ova paradigma nije dovela ni do jedne ključne karakteristike u patikama na način kao prethodne dve. Što dalje znači da bi trkači trebalo da budu oprezni kada se oslanjaju na ovu strategiju prilikom biranja patika.
#4 Udobnost
I na kraju, relativno nova karakteristika udobnosti predlaže da trkač odabere cipelu koja je biomehanički optimalna na osnovu toga koliko je udobna. Drugim rečima, ova strategija kaže da bi udobnost patike trebalo da bude najvažniji faktor pri izboru.
Čini se da postoje i dokazi koji podržavaju ovu teoriju. Istraživači ističu jednu studiju u kojoj je 206 propadnika vojske dobilo šest različitih uložaka. Svaki učesnik je ocenio koji je najudobniji po njihovom mišljenju i koristio ga naredna četiri meseca.
Na kraju studije, testna grupa je imala 56% manje povreda od kontrolne grupe, što sugeriše da bi izbor cipela odnosno patka koje su vam udobne mogla biti efikasna strategija za sprečavanje povreda.
Važno je napomenuti da je pet od šest uložaka odabrano približno istom brzinom, što pokazuje da nije postojao ni jedan naizgled bolji izbor. Ovo znači da je nivo udobnosti svakog uloška bio više specifičan za pojedinca, nego za konkretan uložak.
Šta ovo znači za trkače
Od sada, jedina strategija za odabir trkačkih patika podržana istraživanjem (ali i bilo kojih drugih) je udobnost.
Ovo će verovatno doći kao olakšavajuća okolnost, jer je udobnost cipele nešto što lako možete proceniti sami.
Zato je naglašena vrednost na isprobavanju patika pre nego što ih kupite. Možda nije dovoljno isprobati u radnji da biste dobili kompletnu sliku kda li vam je patika udobna, ali definitivno ne može da škodi.
Ako ste trkač početnik, koji po prvi put pokušava da kupi patike ili želite da ih promenite, topla preporuka je da odete u specijalizovanu prodavnicu za trčanje gde postoji stručno osoblje koje vam može pomoći da napravite izbor koji je pravi za vas.
je sponzor kategorije gežeti.