Etiopljanin Hajle Gebrselasije je najbolji dugoprugaš svih vremena, nosilac 27 svetskih rekorda u disciplinama od 1500m do maratona. Rođen je 18.4. 1973 u Aseli, Etipskoj provinciji Arsi, a sada živi u glavnom gradu, Adis Abebi. Njegovi prijatelji ga zovu „Geb“.
Rani dani
Kao dete, Hajle je od kuće u ruralnom kraju do škole morao da putuje 10km, pa je od rane mladosti počeo da trči do škole i nazad. Sećajući se svojih početaka, rekao je: „U kišnoj sezoni da bi stigao na prvi čas, morao sam da trčim veoma brzo, jer sam morao da idem duž obale reke da tražim plićak gde bih prešao na drugu stranu, jer nije bilo mosta“. Svakodnevno trčanje 20 km njemu nije bilo teško, sa knjigom u jednoj ruci je trčao 10 godina. Tako je Geb postao trkač i to je osnova na kojoj je izgradio karijeru. O treningu je rekao: „Uvek saslušao šta mi treneri kažu i dalje ću. Ali ispred svega slušam svoje telo. Ako mi treneri kažu trči ovako, u redu. Ali ako mi telo kaže drugačije, prvo ću poslušati sebe“.
Na tronu
Prvi put se osetilo kako Hajle pobeđuje već 1992. godine na Svetskom Juniorskom Šampionatu u Seulu, Republika Koreja, gde je trijumfovao na 5 i 10.000m. Iste godine na trci juniora na Svetskom Kros-kantri Šampionatu osvaja srebrnu medalju. Sledeće godine kao senior pobeđuje na Svetskom Šampionatu na 10.000m. Prvi svetski rekord obara 1994. trčeći 5.000m u vremenu od 12:56.96. To mu očigledno nije bio limit, pa je 1995, trčao 5.000 m za neverovatnih 12:44.39 u Cirihu, Švajcarska i oborio prethodni svetski rekord od 12:55.30, koji je držao Kenijac Moses Kiptanui. Na olimpijskim igrama u Atlanti, 1996. Hajle Gebreselasije osvaja svoje prvo Olimpijsko zlato na 10.000m.
Par godina kasnije u Hengelu, Holandija, Hajle postavlja novi svetski rekord na 10.000m u vremenu od 26:22.75 i tako razbija prethodni rekord koji je držao Pol Tergat sa 26:27.85. Na Olimpijadi u Sidneju, 2000. godine pobeđuje u obe discipline, 5 i 10 hiljada metara. Sa dva olimpijska zlata ušao je u olimpijsku legendu kao treći čovek koji je uspeo da odbrani olimpijsko zlato na 10.000m, posle Emila Zatopeka i Lasse Viréna.
Maratonac
Hajle Gebrselasije se prvi put oprobao u maratonskoj trci na Londonskom maratonu, gde je završio trku kao treći. U 2005. Geb je bio nepobediv u svim uličnim trkama na kojima je učestvovao. 2006. godine je postavio obećanje da će oboriti polumaratonski rekord, što mu je i pošlo za nogom u Amsterdamu. U Njujorku je prvi put trčao i pobedio 2007. godine. Hajle nije učestvovao na Olimpijadi u Pekingu 2008. godine zbog astme koju ima, jer nije želeo da trči maraton zbog zagađenja vazduha u glavnom gradu Kine.
U Berlinu je 4 puta uzastopno pobeđivao od 2006-2009. a 2009. godine, postavio novi rekord maratona na 2:03:57, oborivši prethodni koji je takođe držao. U Dubaiju je tri puta zaredom pobeđivao od 2007-2009. Sve njegove uspehe možete pogledati na sajtu Svetske Atletske Federacije.
Budućnost
Njegov uspeh je bio ideja vodilja mnogima, a sam Hajle o tome kaže: „Otako sam ja postigao uspeh, trčanje je postalo veoma popularno u mojoj zemlji. Za mene je teško da pratim ko se sve takmiči na najvišem nivou. Ima nas hiljade.“ O Hajleu su snimljeni mnogi dokumentarci, uključujući film „Endurance“ iz 1999. godine. O svojoj budućnosti on kaže: „U ovom momentu ja sam pomalo i političar. Mislim da ti mogao biti moj sledeći korak. Nije zbog vlasti, već zbog toga šta bih mogao učiniti za narod. Iskorenimo siromaštvo. To je jedino što mojoj zemlji treba. Kada trčim često pomislim na to. Kao zemlja ne možemo napredovati dok ne iskorenimo siromaštvo“.
15 komentara. Leave new
Haile je veoma pozitivan lik, uvek sa osmehom. Oduševio sam se gledajući CNN-ovu reportažu iz 3 dela na ju tjubu u kojoj se govori kako je rastao i postajao ovo što danas jeste. Svaka mu čast, iz blata se vinuo do visina i postao simbol uspeha.
pogledajte plejlistu:
http://www.youtube.com/view_play_list?p=F35A785E6D0D1678&search_query=haile+gebreselassie+cnn
„Geb“ je legenda, ziva legenda. Ako malo klikate ovdje mozete naci nekoliko interesantnih tekstova o Etiopiji i njihovom treningskom centru.
http://www.utrke.net/page.php?stranica=dinamic&IDd=629
dok se još pojavljivao po mitinzima,ljudi su često mislili da ima osmjeh na licu dok u jednom intervjuu nije objasnio da je to u stvari grimasa.Reče mi trener jednom prilikom da je našao podatak jednog treninga,40 x 400 na oko 60″ sa 1 minut pauze,nisam baš siguran da sam zapamtio broj ponavljanja,jel 40 ili više,pitaču trenera sutra,ako se sjetim.Inače za one malo manje upućene kad je trčao 10,000 (25 krugova),krugovi su u prosjeku oko 61,50″
Igore, danas sam na 202-ci čula za vas ovo je super ima svega, baš onako kako ste i predstavili sajt. Meni je sve zanimljivo a nisam trkačica.
Hvala, Vesna, to mi je bilo prvo obraćanje na radiju. Nadam se da ćeš probati trčanje i zavoleti ga, baš kao i ja što sam svojevremeno učinio.
Veliki pozdrav.
Moja šveca je slušala i kaže oni tvoji što trče baš su kul.
Kad je njoj nešto privuklo pažnju to je sigurno nešto posebno…
Čak je i sama ušla na sajt.
Hajjj-lee, Hajj-le! Šta reći a da se ne ponovim – živa i večna legenda…
Igore, imam utisak da ti a i ostali na trcanje.rs- u niste ni svesni šta sve radite. – Naravno – pozitivno.
Samo napred.
@Vlad-i-mir-e .. i te kako znamo šta radimo :))
@Rale, šveca je sestra
@Hajle, imam i ja astmu, ali moj trener Mića MIG, kaže da ti i Pola Redklif imate astmu jer se gruvate nekim mnogo opasnim dopinzima…
Ali stvarno odgledajte CNN dokumentarac.. evo prvog
Naravno da znaju sto rade, i treba da znaju. Bravo decki samo tako nastavite. Ovo je nadogradnja na onu isto tako dobru stranicu trcanje.info.index. Svidja mi se sto je nivo komunikacije vrlo popularan i bez arogancije. Samo tako nastavite, ovo sad vec postaje ozbiljno ili kao sto Gidra jednom davno rece „…Daro, bilo je sve na nivou“.
Nadam se, da ce nas drug Hajle, proslaviti svoj rodjendan zajedno sa nama na beogradskom maratonu!!!
jeeeeeeeeeeee
Ehhh,Andjelka,to bi bilo fenomenalno 🙂
to za astmu ste u pravu,doktori ih izvrnu uzduž i popreko da im nađu neku „bolest“ kako bi imali dozvolu da koriste neki lijek koji je u stvari doping,ne tako davno Hišam el Geruž je imao 11 alergija,a 1,500 išao za 3:26:00.Fora je u tome kad ima neku falinku.onda može da koristi određenu vrstu lijekova koja se inače smatraju dopingom
Neznam cemu taj fokus na doping? Geb je legenda bio i ostao, zasto se razbacivati konspratvnim teorijama kad WADA nema nista protiv. Oni su vjerojatno bolje upuceni od svih nas zajedno.
Zundapp,,da znaš u pravu si,Geb je institucija…ja bih prije forsirao onu priču,u jednom Migovom komentaru,a vezano za inicijativu antidoping kontrola u Srbiji,od krosa,uličnih trka,i drugih vrsta atletskih takmičenja,kredibilitet atletskih trenera,i likova koji organizuju komercijalne trke(maratone i sl.),itd.itd.itd da se jednom napravi rez,i da dostignemo komšije u okruženju što se tiče trkačkog i sport.rekreativnog kvaliteta jer imamo/imate, itekako potencijala,a i ovaj sajt daje veliki doprinos i lično očekujem još više pravih poteza i inicijativa od ekipe koja ovaj sajt vodi,i grupe oko njega….itd..
p.s Zundapp,odakle nam se javljas prijatelju……?
Ja sam od 92`na „privremenom radu“ u inozemstvu, a inace sam iz Dervente.