Blog & Kolumne

Maraton prošao kroz naš grad

15 komentara

Maraton kao unapređenje duha grada

Maraton već odavno nije samo atletska trka u kome se desetak spremnih muškaraca bori za medalju i pobedničku premiju. Maraton kao vrhunac trkačkog pokreta slavi kulturu, aktivizam, zdravlje, toleranciju, jednakost i zajedništvo građana koji učestvuju na njemu.

To je onaj osećaj kada pre trke u gradskom prevozu sretnete čoveka u patikama, upoznate se i odete zajedno na start ili kada u toku trke razmenite mejlove sa grupom iz Slovenije i dogovorite se da se vidite u Ljubljani u oktobru.

Trčati znači pobediti

Maraton je specijalni dan kada obični ljudi postaju heroji, a njihovi dragi prijatelji sa ponosom čekaju duž staze i cilju maratona. Učestvovati znači i trčati, ali i izaći na ulicu i dati priznanje ljudima koji čine nesvakidašnje napore. Maraton je pobeba, a svako ko je i jednim aplauzom učestvovao u tome i sam je pobednik.

Osvešćivanje maratona kao kulturnog dešavanja će u Beogradu ići u pravcu shvatanja značaja trčanja i „običnih“ trkača, nas koji činimo masu, drugačiju nego onu na političkim skupovima, i uviđanja značaja Trke zadovoljstva i svesnog građenja i povećavanja broja učesnika. U ovome moraćemo zajedno da slavimo i one kojima je naša pomoć najviše potrebna, a to su oni koje smo klupski pozdravljali posle 4 ili 5 sati borbe na maratonu.

Duh maratona i uspeha mora da živi ceo maratonski dan, ali i da se oseća i danima pre i posle maratona. Naše predavanje i Pasta party su bili koraci da se maraton doživi i pre trke, a u budućnosti bismo voleli da vidimo i aktivnosti nakon maraton.  U inostranstvu sa startnim brojem, celog vikenda vozićete se besplatno javnim prevozom, u Njujorku, dan nakon maratona svi nose medalje, a lista finišera se objavljuje u specijlanom dodatku NY Timesa. Nadam se da ste poneli vaše medalje na posao 🙂

RRC Trčanje.rs na maratonu

I ako će Ivan više pisati o našim klupskim uspesima, moram istaći da sam posebno ponosan na naše članove koji su uz vredan trening, svi do jednog uspešno završili trku. Dobili smo i prvu maratonku u klubu, a imamo i nova dva maratonca, uz nekoliko polumaratonaca i polumaratonki koji su proteklih par meseci i po kiši i po snegu trenirali da bi danas bez problema bili naši heroji.

Klupski smo organizovali i predavanje o trasi Beogradskog maratona u Domu Omladine uz projekciju filma Spirit of the marathon, sa željom da razvijemo maratonski duh, a četvoročlana ekipa Trčanje.rs je uz još nekih 40.000 (pravih pravcijatih trkača) nastupila na Bečkom maratonu. Utisci su im fantastični i čekamo ih. Na kraju, ni drug Kivi nije izneverio, već je trčao u Central Parku na trci koju je organizovao Road Runners New York.

Maraton koji počinje da liči na maraton

Rast broja učesnika na maratonu, posledica je mnogo faktora, a pre svega neverovatnog broja takmičara iz inostranstva, koji u potrazi za novim uzbuđenjima dolaze i u Srbiju. Čini mi se i da su naši ljudi bolje prihvatili maraton, da su više bili na ulicama… Mislim da je broj učesnika (i navijača) sve iznenadio, pa je tako ovaj maraton stvarno bio interesantniji i lepši za trčanje.

Šta bismo mi voleli da vidimo?

Sledeće godine biće duplo više učesnika pa očekujemo i duplo bolji provod, ali je zato i naša očekivanja rastu. Želimo da doživimo:

  • čipovanu trku sa tačnim vremenima prolazaka
  • fotografije na finišu koje možemo da preuzmemo sa sajta
  • pejsmejkere
  • hoćemo funkcionalne majice u kojima možemo da trčimo
  • želimo da voditelj programa pokuša da pročita ime svakog učesnika trke, posebno onih koji ulaze na cilj nakon 2 sata polumaratona ili 4 sata maratona, a ne samo talentovanih afričkih trkača ili prijatelja maratona. To nam se baš svidelo u Ljubljani.
  • da čujemo bend i muziku pored staze, kao u Novom Sadu
  • maraton expo sa kvalitetnom trkačkom ponudom opreme vredan jedne metropole
  • javno otvorene pozicije za volontere

Jednom je jedan pametan čika rekao da mi nemamo vremena i da moramo da preskačemo po dva stepenika da bismo došli do uspeha. To je vreme sada stiglo, a mi trkači i trkačice znamo šta nam je potrebno. Učinite korak ka tome.

Na kraju, još jednom, čestitke za sve koji su se i usudili da maštaju o trčanju, a posebno za one koji su i smogli snage da završe trke. Vi ste pobednici!

Ukoliko imate jake utiske koje hoćete da podelite sa nama, slobodno ostavite komentar ili nam ih pošaljite na kontkatk@trcanje.rs da ih objavio u vidu bloga. Bravo za sve!

Srećno svima, ma gde bili sutra
Maraton na lepom plavom Dunavu

Povezani članci

15 komentara. Leave new

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Fill out this field
Fill out this field
Molimo vas da unesete valjanu adresu e-pošte.
You need to agree with the terms to proceed