Ova godina donela je nekoliko novih stvari, a jedna od njih je – prva trkačka aplikacija za smartphone na srpskom. Nastala je kao rezultat nekoliko razmenjenih mailova i jedne popodnevne kafe u gradu 🙂
Ideja
Prvo, pre nego što počnemo da pričamo o tome šta ova aplikacija jeste, moramo da kažemo šta nije. Ova aplikacija nije namenjena tome da zameni aplikacije koje koristite za redovno praćenje treninga (nije Nike +, miCoach, Endomondo, Buddy Runner…), neće pratiti predjeni put, potrošene kalorije. Jednostavno, za sada bi bilo preambiciozno takmičiti se sa takvim aplikacijama, posebno imajući u vidu koliko se narod “srodio” sa njima. Aplikacija je zamišljena tako da propagira i olakšava trčanje ovde kod nas, u Beogradu.
Ovo je prvo izdanje aplikacije, namenjeno da bude “probni balon”, da vidimo da li je pravac kojim smo krenuli dobar, da li postoji publika, da li, i šta treba da menjamo. Zbog toga, svaka povratna informacija od vas – korisnika, je više nego dragocena, i pomoći će da napravimo najbolju moguću aplikaciju.
Aplikacija
Osnova je jednostavna – mapirati poznate trkačke staze u Beogradu i iskoristiti lokacijske servise na telefonima. To je izrodilo ideju, da se za početak prikažu trase i bitne lokacije maratona (start, cilj, osvežavajuće stanice), i da se mogu videti detalji svake od njih, koja se nalazi na manje od 1 km od korisnika aplikacije. Takodje, na početku, mogu da se vide detalji oko same trke BG maratona, preuzeti sa Wikipedije.
Podaci o trenutnoj lokaciji se uzimaju “inteligentno” – ukoliko se detektuje da je korisnik u pokretu, onda često (svake sekunde, preko GPS, i ne troši se internet), a ukoliko se detektuje da je korisnik stacionaran, onda svaki minut. Lokacije se osvežavaju sa svakom značajnom promenom (ukoliko nova dodje ili ispadne iz opsega).
Ono što je trenutno velika mana ove aplikacije – ako niste u Beogradu, nećete moći nešto puno da vidite. Naravno, ovo je nešto čega smo svesni, i nešto što će se vremenom sigurno popraviti.
Umesto zaključka
Jednostavno, ne mogu da stavim zaključak, ipak je ova ideja suviše nova da bi zaključak imao smisla. Vremenom će se uvećavati broj staza, broj lokacija, broj tačaka od interesovanja za trkače u Beogradu (Srbiji, regionu). Aplikacija ima mana, ali one će se ispravljati, i zato je svaka informacija koju dobijemo od vas, naših korisnika, zlata vredna.
Planiramo da slušamo sve ideje i predloge koji dolaze od vas, štaviše, već smo počeli. Predlog je bio da li može da bude podržan i iOS 4 – i najavljujem da je update aplikacije trenutno na proceni u App Store.
Za sada, aplikacija je napravljena samo za iPhone, i više je razloga za to (znam da je mnogo više korisnika Androida u Srbiji, ali prvi razlog za to je činjenica sam ja ipak iOS programer). Android aplikacija je u planu, samo da prvo “učvrstimo” sve funkcionalnosti.
Aplikaciju možete da preuzmete OVDE
Autor: Miloš Djikić
