Polumaratonske i maratonske trke predstavljaju veliki napor za organizam. Pre bavljenja bilo kojom teškom fizičkom aktivnošću, a posebno trčanjem molimo vas da proverite vaše zdravlje. Pored privatnih klinika koje rade test opterećenja, toplo preporučujemo Republički zavod za sport na Košutnjaku.
Trojica učesnika maratonu u Detroitu, koji je u nedelju okupio oko 19.000 trkača, umrli su tokom trke, najverovatnije od posledica iscrpljenosti, objavili su dan kasnije organizatori.
Saopšteno je da je 36-godišnji Danijel Lengdon prvi kolabirao, a potom preminuo, na 14. kilometru trke, da bi posle 15 minuta stradao 65-godišnji Rik Braun.
Treća žrtva bio je 26-godišnji Džon Fenlon, koji je preminuo pošto je završio polumaratonsku trku.
Navedeno je da će uzroci smrti trojice učesnika maratona u Detroitu biti poznati posle autopsije. Nijedan od trojice nastradalih nije bio aktivni sportista.
10 komentara. Leave new
Voleo bi neki komentar o ovome? Jer su bile neke vrućine ili hladnoće ili neki drugi ekstremni uslovi? Sto je puno, mnogo je. Čudno.
Pa u Detroitu u ovo doba godine uopste nije toplo. Njima hladno vreme krene cesto mesec dana pre nego nama…
Predpostavljam da je licna neodgovornost dovela do ovako strasnog ishoda. Ipak je bilo 19000 ljudi, a neaktivni sportisti cesto misle da mogu mnogo vise nego sto zapravo mogu, jos kada ih ponese euforija…
Sve je to posledica negativnih uticaja, priča i razmena „iskustava“ iz teretane.
Poznajem gomilu rekreativaca koji su zdravi a koriste steroide,efedrin-kofein a znam i dosta tipova koji pre trčanja koriste pumpice predviđene za astmatičare i to sve nabavljaju na crno.To ja podvodim pod sportsku narkomaniju.
Istraga će pokazati…
Pošto još uvek ne znamo šta se desilo, ne želim da nagađam.
Ono što treba da se zaključi iz ove vesti jeste da je trčanje na duge pruge veliki napor za organizam. I da je opasan. Mnogo opasniji nego što mislimo.
Zato UVEK I SAVETUJEMO POČETNICIMA DA SE PRE BAVLJENJA TRČANJEM (I BILO KOJOM DRUGOM FIZIČKOM AKTIVNOŠĆU) ZDRAVSTVENO TESTIRAJU! Pročitajte tekst
https://www.trcanje.rs/2009/08/test-opterecenja/
99% rekreativaca kod nas nema nikakvog uvida u stanje svog zdravlja.
Ne mislim samo na trkace vec na kompletnu rekreativnu populaciju.
Koja teretana, fitnes centar, lokal-klub kome se prikace pojedinci, trazi/e ikakav nalaz lekara???
(Naravno, sve je sopstvena odgovornost!!!)
Pa i gomila klubova koji se takmice od najnizeg do najviseg ranga imaju ljude koji ne bi prosli najprostiji pregled kod lekara opste prakse, da ne pricamo o Kosutnjaku i sl. spec. pregledima.
Jednostavno smo sportski nekulturna nacija. (da ne idem dalje)
Moj primer je slican. Ni meni nije padalo na pamet obaviti pegled, posavetovati se sa lekarem/ima, voditi ikakvu brigu o zdravlju.
Sada se prica bitno izmenila i mogu reci da je „zdravija“!
Opet ni lekarska dozvola ne znaci da se nece nesto lose desiti 100%.
Najbolji preventivni lek je slusati telo i cuti ga, poslusati ga.
Uh al sam crn! Nije sport tako los… :))))
Ogi,ja uvek pošaljem ljude koji dođu kod mene i pitaju za savet kako da počnu da treniraju,prvo da idu da urade sve lekarske preglede,pa onda testiranje pa tek onda plan treninga.Većina populacije i to mlađe,verujte mi,pogotovo u teretane,fitness centre itd, dolazi mehanički na treninge samo zato da bi se pričalo i da budu viđeni pogotovo ako su gore navedeni u centru grada ili zbivanja.Niko od njih ne voli trčanje.Zašto?U odnosu na trčanje snaga je statička vežba i nju je najlakše nabaciti,dok kod trčanja ima da pređeš put pakla i ako ne znaš pucaš.Niko od njih nikada u 95% slučajeva ne dobija plan i program treninga,dok kod mene,moji trkači imaju unapred urađen za 24 nedelje,rekreativci za 4-8 nedelja,malo napredniji 8-12 nedelja.Toga se pridržavam-ne menjam ništa ako donosi rezultat.
Naravno da ima ozbiljnih na obe strane, sportisti – treneri.
Njih sada nisam hvalio!:))
Smatram da se slazemo u potpunosti.
Ok, trojica su umrla a 19000 je ostalo zivo.
Dodajmo jos nekoliko stotina maratona (mozda i hiljada) godisnje sa x ucesnika, bezbroj sportskih manifestacija,… Tu ~ cifru uporedimo sa brojkom 3 i dodajmo da je jos negde neko umro sa brojem na grudima u toku nekakve trke pa, dodajmo i one fudbalere koje je zviznuo grom na utakmici, i jos po nekog ko se igra sa bokserskim rukavicama, frizbijem, ronjenjem, …
Gospodja MATEMATIKA NAS I DALJE TERA DA BEZBRIZNO TRCIMO!!!!
Procenti su na nasoj strani (nas zivih).
Ovo bi trebalo da je pohvala sportu!!!! 🙂
Nasi drugari na http://www.runnersworld.com su intervjuisali dr. Thompsona, kardiologa i maratonca koji se bavi istrazivanjem odnosa izmedju verzbanja i bolesti srca.
Njegov stav je da 3 smrtna slucaja na maratonu u Detroitu nisu nesto posebno neobicno i da se takve stvari desavaju i treba ih prihvatiti. Takodje, ova pojava nije nista posebno novo ni u odnosu na raniji period jer jednostavno vise se vezba i trci a i populacija je sve starija tako da je tendecija ponavljanja nesrecnih slucajeva veca. Isto tako je sve veci broj sportista koji trce maraton a da nisu spremni i time se i rizik povecava.
Cinjenica je i da se nesrecni slucajevi desavaju i mladjim trkacima ali najcesce se radi o sportistima koji vec imaju kardioloskih problema. Srce je veliko, zidovi su cvrsti i zbog toga srce proizvodi nepravilne otkucaje koji mog biti veoma opasni. Interesantno je da se redje ovakve slucajevi desavaju zenama. Doktor objanjava da je zansko srce manje a nauka predpostavlja da je manje srce zdravije.
Takodje, neka istrazivanja ukazuju na cinjenicu da treninzi izdrzljivosti povecavaju rizik za inace nezdravo srce.
Ali, cinjenice su da:
1) vezbanjem se smanjuje rizik srcanih oboljenja. Rizik se umanjuje 30-50% uz redovno vezbanje
2) rizik od smrti od srcanog udara je 5-7 puta veci u toku maratona za one koji redovno i naporno vezbaju a udvostrucava se za “vikend ratnike“ tj. one koji vezbaju neredovno
Preporuke su:osluskujte svoje telo, ne zanemarujte signale koji vas upozoravaju da nesto nije u redu, redovno vezbajte. Vodite racuna i o drugim aspektima: pritisak, ishrana, holesterol.
I na kraju doktor preporucuje da ukoliko niste od onih koji trce za Olimpijske igre u Londonu, trcite sporije i uzivajte u tome.
Test opterecenja u Zavodu za sport bez laboratorije je ukupno 1600 RSD, traje 1-1,5 h dobijete sve parametre koje je Veki lepo opisao u svom clanku.Posebno prate kardioloski nalaz.
Zakazivanje telefonom dve nedelje unapred. Zavod radi do 20.00. ali blagajna do 18.00. lekari preporucuju pregled pre podne…