Da li vaš program snage zaista poboljšava vaše trkačke performanse? Koje su najčešće greške u treningu snage?
Dobar program snage može poboljšati performanse i smanjiti rizik od povreda kod trkača. Ipak, čak i najbolje osmišljeni programi mogu imati svoje nedostatke. Ako ne postižete željene rezultate, možda pravite jednu od sledeće četiri uobičajene greške u treningu snage za trkače:
Trening za izgled umesto za performanse
Trening za estetiku i trening za performanse su dva različita sveta. Mnogi trkači koji prate generičke online programe snage često završe u rutinama namenjenim bodibilderima i fitnes takmičarima. Uverite se da su vaši treninzi prilagođeni specifično za trkače. Poboljšana estetika i tonus mišića mogu biti sporedni efekti, ali ako vam je cilj poboljšanje performansi u trčanju i smanjenje rizika od povreda, vaša rutina treba da izgleda drugačije.
Nedovoljno podizanje teških tereta
Podizanje težih tereta je suštinska komponenta programa snage za trkače. Ako su vam pauze između serija kraće od jednog minuta, verovatno ne podižete dovoljno teške terete. Da biste poboljšali performanse, potrebno vam je jedan do tri minuta odmora između serija. Dakle, ne bojte se većih težina i omogućite sebi dovoljno vremena za oporavak.
Nepotcenjivanje snage donjih nogu
Vaši mišići lista i donjih nogu ključni su za potisak dok trčite. Dobar program snage za trkače treba da uključuje mnogo podizanja na prste i izometrijske varijacije.
Fokusiranje na zabavu umesto na efikasnost
Primamljivo je fokusirati se na zabavne vežbe, ali mnogi fitnes treneri drže klijente zainteresovanim stalnim promenama rutina, često na račun jasnog cilja–poboljšanja efikasnosti trčanja. Postoji mit da morate zbunjivati mišiće kako biste videli rast, ali zapravo je preopterećenje mišića ključ za napredak. Držite se statičkih blokova programa sa progresivno povećavajućim opterećenjima za najbolje rezultate.