Sneža Đurić, rođena je u Kragujevcu 07.01.1990.godine. Ona je skyrunner-ka, koja se bavi folklorom već 26 godina. Trčanjem je počela da se bavi od malih nogu kako bi regulisala problem sa astmom.
2021. osvojila je 3. mesto na državnom prvenstvu Makedonije u Skyrunning-u. Bila je državni šampion Srbije u planinskom trčanju 2019, pobednica Skyrunning lige Srbije iste godine i pobednica Biokovo challenge race u Hrvatskoj 2021. godine (između ostalog).
Pročitajte i: Camille Herron oborila je rekord muške staze na trail maratonu
Ove godine, Sneža je pobedila na 42k na 5. Unusual Marathon-u u Sarajevu, i bila druga ne trci na 5km na 2023 Ras Al Khaimah Polumaratonu, kao i na mnogim drugim trkama. Pitali smo je da sa nama podeli nekoliko saveta za sve one koji žele da se upuste u trejl i/li skajraning trčanje.
Zdravo Snežo! Kako bi objasnila razliku izmedju trejla i skajraninga nekome ko želi da pređe sa asfalta u prirodu?
Trail je trčanje u prirodi, off road trčanje, po uglavnom označenim stazama. Skyrunning podrazumeva određene formate, visine na kojima se trči, određenu elevaciju u odnosu na kilometre staze, tehničke delove staza… Potrebno je da se ispoštuju parametri za staze.
Ali to ne znači da trail trka ne može sadržati sve to. Postoji Golden trail svetska serija koja je jako popularna pa možete pogledati kako to sve izgleda.
Kome bi preporučila trejl i skajraning i zašto?
Preporučila bih svakome ko trči, voli prirodu, želi da se oproba u tim disciplinama i proba nešto drugačije od trčanja na putu.
Zanimljivo je, u ekspanziji, staze su prelepe, bićete u prirodi i upoznaćete za početak naše planine, a onda naravno i prirodu drugih zemalja ukoliko se odlučite za to.
Koji je tvoj savet početnicima, na kakve trke da se prijavljuju za pocetak?
Za početak se prijavite za trke kraćeg formata, sa manje uspona i sa lakšim terenom. Uradite par takvih trka, pa se kasnije prijavljujte na duže i teže ako vam se to svidi.Ili će vam se možda svideti vertikalni kilometar gde se trči samo uzbrdo.
Ako želite da trajete i dugi niz godina idete na trke,nemojte odmah ići na mnogo kilometara, na ultre, ako telo nije utrenirano za tako nešto. Uradićete jednu takvu trku, možda dve, tri i počeće problemi… Dakle 100m, 200m, pa hiljadarka :D! I ako niste sigurni, uvek se posavetuje sa nekim ko je stručan.
Šta više voliš uspon ili spust?
Uh,n e mogu baš da se odlučim. Volim uspon, ali što vise treniram i mogu da idem brzo nizbrdo… lepo je leteti nizbrdo kada se utrenirate.
Kako se štitiš od povreda?
Od povreda se štitim dobrim pripremama, istezanjem, masažama, adekvatnim oporavkom, i dobrim snom.
Da li imaš neku rutinu tokom trenažnog procesa koje se strogo prodržavaš?
Rutina je SLUŠATI TRENERA I NE PRAVITI SE PAMETAN.
Bez koje tri stvari nikad ne bi otišla na trku (ne računamo patike)?
Pa zavisi od trke i kog je formata. Za neke nije potrebno ništa osim patika, šorca i majice. Ali ako treba da dam odgovor, neka to bude voda, prva pomoć i sat.
I startni broj 😀
Pročitajte i: Šta izdvaja Merrell patike za trail trčanje?
Šta ti je važno kada biraš patike?
Kada biram patike najbitnije da mi lepo legnu na nogu i da su stabilne.
A šta kad biraš trku?
Kada biram trku, najbitnije mi je da je uklopljena u moj kalendar trka kako treba.
Koje godišnje doba ti najviše odgovara trku?
Godišnje doba… ma ako sam dobro pripremljena sve mi odgovara. Naravno,previsoke temperature ne baš, ali za sve se trenira. Mada najbolja temperatura za trku što se mog osećaja tiče je oko 15°C.