Odlučili ste da postignete efekat saune i da trčite po najvećoj vrućini kako biste smršali 0,0001% više i doživeli toplotni udar? Trčite maraton na visokoj temperaturi i osećate da se topite na vrelom asfaltu. Šta bi tada dali da možete da se rashladite? Ostanite sveži u toku trčanja, rešenja za ovaj problem ima mnogo i najbolja su ona prirodna.
Početnici, skidajte se
Definitivno najčešća greška koju trkači i trkačice koji tek počinju sa trčanjem prave jeste pretoplo oblačenje. Da li zbog ideje da će dodatna garderoba (dugi rukavi, šuškavci…) ubrzati proces topljenja masnih naslaga ili zbog stida, početnici često oblače više garderobe nego što je potrebno. Više garderobe ubrzava proces dehidracije, koji može biti i opasan za vaš orgnaizam. Sa druge strane, trčati na +20 u trenerci sa dugim rukavima sigurno nije zabavno 🙂
Hladni peškir
Pobedite toplotu u sekundi! COOL RAG Extreme Cooling Peškir je napravljen od hiper-isparavajućeg PVA materijala. Jedinstveni sistem za hlađenje koristi vlagu iz peškira da odvuče toplotu sa vaše kože kako bi se ohladio. Postiže efekat fizičkog hlađenja veoma jednostavno. Sve što treba da uradite jeste da ga natopite jednostavnim namakanjem, iscedite i istresete.
Ledeni kačket
Trčanje maratona u veoma toplom delu godine teško da može da bude prijatno, a evo i prostog načina da se rashladite. Na većini letnjih trka na okrepnim stazama se nalaze sunđeri koji su obično tanji i natopljeni vodom. Zgrabite sunđer natopljen vodom i ubacite ga u kačket.
S obzirom da je led ipak najbolji za hlađenje, a njega na stanicama za osveženje nema, ukoliko je izdvodljivo dajte zadatak vašoj logističkoj podršci da vas obezbede ledom. U sunđer ubacite par kockica i vratite u kačket. Kako se led topi, on hladi glavu i voda curi polako niz vrat.
Smrznuti kačket
Malo egzotičnije rešenje, koje nismo probali, ali deluje kul jeste i smrznuti kačket. Stari kačket koji je od debelog platna natopite vodom i stavite u zamrzivač preko noći. Kada se nađete na stazi, neka vam ga pomoćnik“.. Naravno, pomoćnik mora da bude u blizini trase maratona da se kačket nebi otopio pre vremena. Tanki kačketi nisu prikladni jer ne zadržavaju hladnoću toliko dugo.
Ledena marama
Za ovaj recept vam treba marama i 6 do 8 kockica leda. Razvijte maramu i po dijagonali postave jedna uz drugu kockice leda. Potom uvijte maramu kao rolat. Treba računati da marama dijagonalno može da se zaveže oko vrata. Neka vam vaša pomoć pripremi ovu ledenu maramu i doturi dok je još hladna. Ovo bi trebalo da vas rashladi i održi svežim duže vremena.
Podstoji naravno i gotovo rešenje koje radi slično kao i hladni peškir. Kapa koja rashlađuje i štiti od zračenja. Ovu kapu možete da koritite i kao peškir i kao kapu. A ujedno vas štiti i od štetnog sunčevog zračenja. Sigurno jedan od idealnih aksesoara za vrele dane u kojima želite da ostanete sveži u toku trčanja.
Imate li i vi ideju i rešenje za ovo toplo vreme?
I početnici i iskusni trkači mogu isprobati sva ova ledena sredstava na treninzima. Pošto neka od njih ni mi nismo isprobali, očekujemo vaše komentare, savete i predloge još bolji rešenja.
3 komentara. Leave new
Ja mislim da samo treba redovno da se hidriramo,na svakom kilometru ili na svaka dva po gutljaj dva vode,a kacket mi uopste nije ledn niti stavljam sta u njega…Isto je bitno da se i pre treninga dobro hidriramo…tako sam trenirao jutros,za razliku od juce i ostao sam skroz svez…
@nemanja brzo učiš 🙂
@mig to sam hteo da ti kazem za jutros…taj trening od juce ne moze da se poredi sa danasnjim,iako sam trcao istu duzinu za odprilike isto vreme…jos sam jutros pogodio puls u otkucaj i prvih 5km i drugih 5km…