Žuljevi od trčanja mogu jako smetati tokom treninga. A trkači se dovijaju na razne načine kako da ih izbegnu, a ako to nije urodilo plodom – kako da ih se reše što pre.
Za one koji još nisu imali to „nezadovoljstvo“, žulj je pojava kada se ispod površinskog dela kože javlja tečnost izazvana snažnim trljanjem (trenjem) o kožu i tako odvoji od donjih slojeva kože, a tekućina je obično providna i smanjuje iritaciju unutrašnjih slojeva kože koje nisu oštećene i tako olakšava isceljenje.
Izazivaju ih tri stvari, pogotovo ako su u kombinaciji, i to toplota, trenje i vlaga. Ako uticaj koji ova tri elementa imaju na stopala smanjimo, možemo drastično smanjiti i rizik od njihove pojave.
Nastanak žuljeva
Žuljevi se lakše formiraju ako je noga vlažna, nego ako je suva, i češći su u toplijem delu godine. Manje intezivno trenje neće napraviti žulj, već zadebljanje kože na tom delu, ali ni to nije dobra vest.
Oni često izgledaju kao mehurići ispunjeni bistrom tečnošću, što je najčešće i slučaj. Međutim, ponekad mogu biti ispunjeni i krvlju.
Preventiva žuljeva
Ima dosta dobrih načina prevencije žuljeva u praksi. Dobre čarape su od velike važnosti, a i pravi izbor patika, takođe.
Osim toga i uslovi trčanja mogu biti problem. Recimo ako trčimo i po barama i voda uđe u patike, a radimo trening dužine, zbog obilja vlage stopala se raskvase, trenje sa unutrašnjosti patike postane jače i formira se žulj.
Vazelin ili talk su dobro sredstva za preventivu žuljeva. Dobro je da namažete noge pre obuvanja čarapa ukoliko očekujete ovakve uslove.
Žuljevi mogu da se spreče izborom dobrih patika za trčanje
Žuljevi se, dakle, sprečavaju ako su patike udobne i komforne, nikako prevelike ili tesne ili knap. Ako su prevelike, onda će se noga „klizati“ u patikama što izaziva trenje i dovodi do nastanka žuljeva.
Tri ključna pravila kada kupujete patike za trčanje su da:
- Kupite pola broja do broj veće patike
- Patike kupujete sa već obuvenim čarapama za trčanje
- Patike za trčanje kupujte popodne (noge su već malo otekle, što simulira stanje koje ćete imati prilikom treninga).
Patike koje su tvrde na savijanje u predelu prstiju povećavaju mogućnost dobijanja žuljeva, pa je najbolje nostiti patike koje nisu „tvrde“.
Nikada, ali apsolutno nikada, ne treba patike koje ste upravo kupili nositi na trening duži od 7km, jer je to maksimalna preporučena distanca za nerazgaženu obuću bez pojave žuljeva.
Sve dok su patike u fazi razgazivanja, tj. dok imaju manje od 60-70km, nemojte u njima trčati duže distance. Ovo naročito treba da znaju rekreativci koji žele da trče maraton ili polumaraton.
Pročitajte i: Čuli ste za HOKA patike za trčanje? Ovo je 9 stvari koje niste znali o Hoka brendu
Ako nosite patike koje su uže ili šire nego što je normalno za vaše stopalo, ono će da bude suviše komotno ili stegnuto. Pertle na patikama obavezno svežite dobro, jer ako to ne uradite, deo pete kod ahilove tetive će da trlja o unutrašnjost patike i žulj je tu u najavi.
Preventiva žuljeva izborom čarapa
Idealne čarape za trčanje su drifit ili climacool ili bilo koji veštački materijal dizajniran za sport. Oni odvode znoj od kože na površinski sloj tkanja gde brzo isparava.
Važno je da čarape nisu od pamuka, da lako mogu da odvode vlagu sa nogu, ali ne treba koristiti ni tanke sintetičke čarape, pogotovu one koje nisu namenjene za sport.
Ukoliko planirate duži trening sa pauzom, najbolje iskoristite to vreme i promenite čarape.
Takođe, čarape za prste se preporučuju kao dobar način preventive žuljeva. Dizajnirane su kao rukavice (ali za noge) što znači da su prsti odvojeni jedni od drugih, neće se trljati jedni o druge pa se ni žuljevi neće formirati.
I ulošci mogu da smanje pojavu žuljeva, pogotovo ako nemate neutralnu pronaciju, već ste ili supinator ili pronator, jer se tada javlja veći utrošak energije zbog savijanja stopala prilikom dočeka na stopalo i to u skočnom zblobu, a time i do trenja i žuljeva.
Pročitaj: Stil gaženja – pronacija 101
Oporavak žuljeva
Niste uspeli da sprečite pojavu žulja? Prvo treba, naravno, otkloniti uzrok, dakle skinuti patike.
Najveći broj žuljeva zaraste sam od sebe, bez ikakve intervencije. A dok se nova koža formira ispod starog sloja i tečnosti, organizam će polako da apsorbuje tu tečnost i kada se nova koža u potpunosti formira, stara će se oguliti.
Ako koža nije probijena (mehur koji se formira), može se eventualno namazati nekom kremom da koža ostane eleastična.
Probijena koža pruža zaštitu od infekcije i ako možete, ne bušite je. Budite strpljivi, smanjite treninge i dozvolite sebi oporavak.
Ako ipak želite da ga probušite, koristite sterilzovanu iglu. Sterilizujte je upaljačem, alkoholom ili je prokuvajte. A onda napravite male rupe kako bi tečnost iscurela.
Bez obzira da li se žulj probuši sam, ili ga probušite vi, obavezno ga zaštitite zavojem kako bi sprečili infekciju.
Alternative – kako da sanirate žuljeve
Ako ste na maratonu i „nabili“ ste žulj i vidite da vam zadaje mnogo problema, a ni u snu ne želite da odustanete, postoje načini da i ovo izgurate do kraja:
- probijte žulj sterilnom iglom da iscuri tečnost
- potom na tu rupu na koži nanesite super-lepak, da bi se „rana“ zatvorila i da mi mogli trčati dalje .
Super lepak ima tu funkciju da nije otrovan a da momentalno zatvara krvarenje jer formira onu membranu na koži koja se teško uklanja. Obujte čiste čarape ako ste u prilici i nastavite vaš pohod. Po istrčanom maratonu obavezno skinite patike i obujte papuče za plažu koje ne dodiruju prste niti petu, a kada budete u prilici potopite noge u mlaku/toplu vodu, koja će malo ublažiti tegobe koje vam žulj(evi) nanose.
Najgore što možete da uradite je da izrežete žulj (ako je veći) potpuno, nova koža je jako osetljiva na dodir. Ako nemate super lepak, a imate iglu i konac,
- probušite žulj od jednog do drugog kraja,
- provucite konac kroz sam žulj i svežite u čvor konac.
Tako će tečnost da izlazi postepeno na krajevima konca, a moći ćete da obujete patiku.
U krajnjem slučaju, ako trčite trku, svratite do medicinskog šatora ako vas muči žulj. Trebalo bi da imaju zalihe pri ruci i da brzo reše (bar privremeno) problem.
Editovano: 11. April 2023.
12 komentara. Leave new
Preporuka za opravak: namažite žulj sa petrolejom. Znam da zvući čudno, ali radi (meni je to savjetovala baka koja je inaće seljanka…)
Interesantan savet, Tomo. Definitivno vredi pokušati. Videću za sledeći put, a sigurno će ga i biti, jer i najbolje patike mogu u nekim uslovima napraviti žulj.
Stari recept podseti me Tomo,ali mislim da važi samo za destilovani petrolej.Još nešto što nije loše,lično probao,poljak Ryszarda Ostrowski (800m) mi reče jednom u Medulinu na pripremama,u 3l vruće vode iscediti 1/4 limuna i staviti mente (ne filter vrećice)i držati noge oko 10-tak minuta,sve to pre trčanja 30-40min i nema teorije da podbijete nokte i napravite žuljeve
Posle nedeljnog zajedničkog treninga (na Adi) i pretrčanih 15 km pojavio mi se ogroman žulj na palcu desne noge, iako sam već trčao u istim patikama (Veer) ove dužine na betonskoj podlozi.Terapija se sastoji iz: bušenja žulja, istiskivanja tečnosti i sipanja tinkture od gaveza ispod kože tj.tamo gde se skupljala tečnost. 10-15 sekindi neverovatno peče ali brzo i jenjava bol, najvažnije je da sam u utorak uveče već odradio trning i pretrčao 10 km bez problema!!! Čudotvorni gavez !! http://gavez.wordpress.com/2008/06/06/moc-gaveza/
Evo par saveta moje malenkosti:
Skidanje žuljeva i kurijeg oka
Preko samog žulja ili kurijeg oka na nozi staviti malo salicila u prahu, ali tako da salicil ne bude i na okolnoj koži vec samo preko žulja ili kurijeg oka. Preko tog salicila se stavlja parče limunove kore ali tako da unutrašnji deo kore bude do salicila. Sve dobro fiksirati flasterima (najbolje leukoplastom) i gazom i dobro uviti zavojem da sve ne spadne sa dela koji se tretira. Sve se ovo radi uveče i drži se na nozi do ujutru, kada se skida. Tretman ponavljati sve dotle dok žulj ili kurije oko ne odpadnu sami.
Osvežavajuća kupka za stopala
Potrebno:
– 200 grama morske soli
– suva kamilica, žalfija i nana
U dva decilitra proključale vode stavite suvo bilje i ostavite da odstoji neko vreme. Rastvorite so u toploj vodi i zatim u to dodajte vodu sa prokuvanim biljem. Stavite stopala 15min u taj rastvor.
Da ne treba da se trci u novim patikama licno se uverih.
Nove patike i 16 km i eto 4 komada odjednom, srecom imam kozu na stopalima koja se lako regenerise
Odlična preventiva su vazelin ili lubrikant, pa njima premažite stopala. Možda ne treba za svaki trening, ali kada trčite duže distance, posebno maratone ili polumaratone, jako su korisni, jer smanjuje trenje kože pa samim tim i mogućnost nastajanja žuljeva.
Upravo mi se upalio nozni prst tj. nokat (prst do palca). Prvo se javilo cvenilo pa je poplavilo i nije bilo problema jedno vreme… onda od danas (posle trcanja) poceo tako da boli. postao je malo pokretljiv….tacno krece polako da otpada… izgleda da zbog tog upalnog procesa imam treptanje u desnom uhu (kao vibracija…malo iritira)
Pa me interesuje sta me ocekuje, neki savet (ko je prosao ovo)… da li da idem kod lekara, koliko ce ovo trajati i da li ce me spreciti da trcim i dalje ?
Ćao Marko, odpada ti nokat, bez brige, raste novi uskoro 🙂
Inače, to je klasičan trkački problem, a uzrok su mu male patike. Uvek kupuj broj veće, tako da noga može da radi napred, da ne udara prst od patiku.
Sada ti je važno da dezifinkkuješ otvorenu ranu ako imaš. Kupi neko sredstvo u apoteci… i nove patike za trčanje 🙂
Ne znam za metode zacjeljivanja, ali moje metode prevencije me uvijek posluze. Na problematicna mjesta (gdje vam pucaju nokti na palcevima, zuljevi, pete) stavite blaznicu (ili pola, ili 1/4) i prelijepite Mefix trakom. Te Mefix trake su ustvari fiksacije za svasta u medicinskoj praksi, za cjevcice infuzije i ostalo. Izvanredno prianjaju uz kozu i izdrze cijeli trening. Imaju i rupice, pa ne potpare kozu ispod. Nesto sto je meni najbolje kod njih je to sto ih rezete makazama na proizvoljne velicine i oblike, pa super prianjaju na prst, petu ili stopalo! Jedino sto ih ne mozete bas lako naci, samo u odlicno opremljenim apotekama…
Za prevenciju žuljeva: za šta je bolje sutra da se odlučim vazelin ili puder tj, talk? Hvala!
Ljudi, a šta da radim kad dobijem podlive na jastučićima na stopalima? Nisu žuljevi, nego poveće crvene tačke ispod gornjeg sloja kože. Bolne su i ne mogu da stojim na prstima npr.
Dobila sam ih na kondicionom treningu gde se mnogo skače i trči.
Hvala na savetima