Sve je u redu, hranite se dobro, zdravo i lako, u pravo vreme, vežbate redovno već najmanje 6 meseci. Ipak kilogrami stoje i ne mrdaju, ili se toliko sporo kreću na dole, da više ne znate kako sebi da objasnite zašto vaše telo odbija da se smanji.
Ovo je vrlo česta pojava, i skloni smo da za sve krivimo genetiku. Ipak postoje sasvim razumna objašljenja koja mogu da nam pomognu da prevaziđemo sve prepreke na putu ka svom – izgledu sa naslovne strane?
Je l’ ste zaglavljeni u vezi?

Prirodno je da ste pod stresom kada ste nezadovoljni u vezi. Vaše telo to itekako oseća.
Ovo se ne odnosi samo na ljubavne veze; kada su vam roditelji naporni, kada je šef ljut od rođenja, kolege nespremne za saradnju, prijatelji nerazumni. Bilo da i vi doprinosite ovakvoj situaciji, ona svakako utiče da stres remeti vaš sistem i zadržava masti u telu, a pogotovu one oko stomaka.
Prekidanje veze nije lako, a postoje i one koje nisu za prekidanje; roditelji su tu pa su tu, ne ide da tek tako napustite svoj posao, a kolege niste u prilici da birate. Ono što možete je da se potrudite da sve one ljude koji vam ne prijaju, a koje možete, jednostavno udaljite od sebe.
Šta se dešava sa vašom netolerancijom?
Hranite se baš kako treba, jedete raznovrsno – jaja, ribu, nemasno meso, žitarice bez glutena, voće, povrće. Ipak, i dalje vam se smeše kilogrami viška.
Postoji velika verovatnoća da vaš organizam nije tolerantan na određene namirnice. Netolerancija na tu hranu izaziva zapaljenja u organizmu. Ne ona zapaljenja u obliku jakih otoka, ali dovoljno je da vam nizak stepen zapaljenja onemogući da trening trčanja prođe lagano.
Poslednjih godina postoji talas ljudi koji su uradili test tolerancije na hranu. Neke klinike to rade bolje i detaljnije, pa su tako neki prezadovoljni ali mnogi i nisu. Činjenica je da taj test postoji odavno, a da je tek skoro masovno otkriven kao sredstvo isključivo za mršavljenje.
Kada želimo da smršamo, često smo skloni da jedemo iste namirnice; ako nam one ne prijaju, to samo povećava otpor našeg organizma prema njima. Kada nam je organizam u bilo kom problemu, najmanje što treba da nas brine je skidanje kilograma. Suština je da otkrijemo koja hrana nam ne odgovara i da je ili izbacimo ili svedemo na najmanju moguću meru. Na taj način dobićemo dobru energiju za dobar trening, a onda i željene rezultate.
Čuvajte se otrova

Otrovi su svuda oko nas , bilo da je to zagađenje vazduha, duvanski dim, hemija u kozmetici, lekovi, živa u ribi – oni se talože u masnim ćelijama i imaju tendenciju da naprave haos u telu. Sreća pa je naš organizam pametan i bori se za opstanak pa ove masne ćelije ne koristi kao gorivo.
Kada bi telo počelo da koristi ove ćelije, otrovi bi se oslobodili i ušli u centralni krvotok. Naš organizam zadržavat ove masne ćelije kako se otrovi ne bi oslobodili i učinili nas bolesnim.
Rešenje za ovu situaciju je da se prvo oslobodite otrova iz masnih ćelija, a nakon toga rešite ove telesne masnoće. Za ovo su dobre infracrvene saune ili aparati za uklanjanje toksina (detoxifying foot baths) i dijeta za detoksikaciju sistema za varenje. Ove metode čine da se uklone metali i toksini iz organizma.
Dobro je da pre bilo kakve akcije, popričate sa lekarom specijalistom kako biste utvrdili šta je za vas najbolje i na koji način da to uradite.
Ne dajete sve od sebe

Samo zato što puno vremena posvetimo treningu ne znači da ga radimo kvalitetno. Naše telo je sposobno da vremenom izdržava sve veći napor.
Ako preko zime trčite na traci, da li uhvatite sebe da gledate tv u teretani, telefonirate, ili čitate neki časopis? Gde vam je fokus?
Da li menjate sistem vežbanja nakon što vam se telo već prilagodilo na određeni trening? Vreme je da bacite pogled na okolinu u teretani ili na stazi, i obratite pažnju na one koji imaju očigledne rezultate. Mora da rade nešto dobro. A to dobro je – stalan napredak zbog neprekidnog menjanja režima treninga.
Postavljajte sebi nove izazove, gurajte jače kada osetite da vam je lako. Iskoristite to vreme posvećeno treningu na pravi način, a trud se uvek isplati u vidu onog – izgleda sa naslovne strane.
9 komentara. Leave new
Eto meni odgovora na moja pitanja koja me muče već par meseci…. definitivno si pogodila ovim tekstom u centar. Hvala 🙂
A pre nego što preduzmete bilo šta iz teksta, uradite testove krvi: glukoza, insulin i hormoni štitne žlezde….
Miloše, odličan komentar. U tekstu i piše da je savetovanje sa lekarom neophodno pre bilo kakve akcije. To je uvek savet koji dajemo. Koje testove da uradimo, najbolje može da nam kaže neko ko se tom temom profesionalno bavi.
Nisam mislila bukvalno, samo neke stvari koje mi do sada nisu padale na pamet. Naravno da se konsultacija sa lekarom podrazumeva.
Preleteo sam kroz text na poslu i nisam video nikakav deo o savetovanju sa lekarom 🙂 Izvinjavam se ako sam prevideo. Elem, da ukratko elaboriram. Ne slazem se sa stavkom o intoleranciji na hranu, moje licno misljenje je da je to bacanje para, ostalo podrzavam 🙂 Organizam je individualna stvar i ne vaze iste stvari za svakog. Ono sto sam primetio ovde na sajtu je da se uglavnom forsira carb loading zbog dugih trcanja, donekle logicno. Medjutim, treba da vodite racuna i da ima nas koji smo manje osetljivi na insulin i zbog toga ga imamo vise nego bi trebalo, kojima secer u krvi drasticno skace nakon obicne porcije zobenih pahuljica i slicnih standardnih saveta nutricionista i takvi saveti nas sprecavaju da izgubimo tih xy kila. Zato je bio moj komentar. Visak insulina u krvi = nemogucnost gubitka kilograma. Da ne tupim u detalje, meni pomaze jedino low carb da drzim normalnu kilazu, ali kako to utice na ozbiljnije trcanje, ne znam. Znam samo da kao rekreativac lako otrcim Adu i da imam vise energije. To naravno ne znaci da vazi i za druge ljude. Pozdrav, i sve najbolje
Mene interesuje ako bi ste mi rekli kako da balansiram sa hranom i treninzima,odnosno misljenja su podeljena o tome da li trebam jesti 2 sata nakon treninga ili ne?naravno u svrsi mrsavljenja.
Sustina je da je sve individualno. Kada sam odlucio da skinem visak, prestao sam da pijem kafu sa secerom. To je bila drasticna promena jer sam sa kafom unosio 50+ gr dnevno. Unos hleba sam smanjio da danas, posle 2 god., unosim testo, 1 ili 2 nedeljno, jeduci picu ili neko pecivo, poceo vise voce i povrce da jedem, naravno. Sve vreme trcim par puta nedeljno i 2,3 x teretana. Doslo je do svog maksimuma u skidanju, ali me je nesto sprecavalo da skinem jos 7,8 kg. I to je bilo mleko koje sam uzimao u koncetraciji sa vodom 50%-50%. Umesto l/dnevno sada tu kolicinu unosim u 3 dana. Istovremeno sam promenio vezbe za trbusnjake, vise radim varijacije sa plankom i leg liftingom, umesto klasicnih bench vezbi. Za samo nedelju dana su rezultati bili ocigledni. Mozda nekom pomogne. 🙂
Promena prvo treba da se dogodi u načinu razmišljanja. Da sjednemo i da popričamo sami sa sobom tj Da odlučimo da menjamo način ishrane, potom da naučimo kako, ja sam se oprederila za hrono ishranu, napravila sam plan za godinu dana po 1 kg nedeljno tj 4 mesečno sa šetnjom kao jednom od fizičke aktivnosti. Treba da radimo svaki dan, da se fokusiramo. Da nepokolebljivo vjerujemo u svoj plan i uspeh. I naravno da nikada ne odustanemo. Uspela sam za 8 meseci da skinem 42 kg.
Zelim da mi neko napiše kakva je to ishrana… Spremate jela.. Na zejtin.. Na mast ili je sve dinstano!? Sta se jede a da ne budete gladni!?