Trčanje i sunce su tema koja dođe u fokus kako temperatura počne da prelazi 30. podeok. Pitanje koje svi postavljamo je kako da se zaštitimo od zračenja sunca dok trčimo i koji SPF faktor da koristimo.
Istina je da zaštitni faktor treba da stavljamo uvek kada se izlažemo suncu, čak i ako je napolju hladno, ukoliko nam trening traje duže od pola sata.
Trčanje leti na slikama izgleda seksi i zabavno, ali u realnosti, svaki trkač potpisuje da je mnogo napornije i zahtevnije nego trčanje zimi. Temperatura je previsoka tokom najvećeg dela dana, što vreme za trčanje gura ili u rane jutarnje ili kasne večernje sate. Obe varijante imaju svoje prednosti i mane, a izbor je stvar ličnog afiniteta.
Ukoliko birate dan kao vreme za trčanje, bilo to od 8, 9 ili 10 ujutro, opšti savet na sajtovima poput runnersworld jeste da koristite mleko za sunčanje ili zaštitni faktor u vidu spreja.
Sa druge strane, mnogi trkači prijavljuju da im ova praksa nimalo ne prija, da se ne znoje, da nemaju prirodnu termoregulaciju i sveukupno, da se osećaju tromije. Šta je dakle, izbor pred vama?
Trčanje i SPF- oprezno sa vitaminom A
Iako se smatra da vitamin A usporava starenje kože, koristite te kreme posle noćnog tuširanja, nikako na suncu. Istraživanja pokazuju da mleka za sunčanje sa vitaminom A pri kontaktu sa suncem drastično povećavaju rizik od raka kože. EWG (environmental working group) je na osnovu toga, kategorizovao raznorazna mleka na tržištu i možete proveriti koliko su bezbedna za korišćenje prateći sledeći link ili odmah pogledati koje marke su po njima najbezbednije.
Trčanje i TOTAL SUN BLOCK – zašto SPF 100 nije dvaput bolji od SPF 50.
U teoriji, SPF 100 vam daje 100 puta veću zaštitu od sunca nego nezaštićena koža, prevedeno u sate, mogli biste oko 50 sati da sedite u podne na suncu i ne biste izgoreli. Kako se ovo prevodi u realnost?
- Zaštita nije duplo veća, dok vas SPF 50 štiti u 98% slučajeva, SPF 100 će vas možda zaštiti u 99%
- Lošiji odnos hemikalija. Mleka sa visokim SPF faktorom štite više od UVB zraka, ali na uštrb postojane zaštite od UVA zraka, koji prodiru dublje u kožu.
- Dovode u zabludu. Ukoliko vas mleko štiti od opekotina, to ne znači da treba da sedite na suncu 50 sati koliko navodno smete. Druga oštećenja su svakako moguća, poput dehidracije, UVA mikrooštećenja.
- Imaju veću koncentraciju hemikalija opasnih po zdravlje. Koncentrovaniji su i kada bi pružali potpunu zaštitu od sunca i raka kože, ovaj rizik bi bio opravdan, ali oni to ne rade, tako da je pragmatičnije izabrati SPF od najviše 30 i sklanjati se od sunca kada je u najjače (od 11 do 16 ili, pametnije od 10 do 17h).
Trčanje, SPF i znojenje
SPF može da uspori znojenje, ukoliko kupite mleko za sunčanje koje se prodaje kao sweat proof. Dobra strana priče je da nijedan proizvod nije 100% sposoban da blokira znojenje, ipak bolje izbegavati mleka za telo sa tom oznakom. Obična mleka za trčanje, dokazano ne blokiraju termoregulaciju, studija iz 2000. koju je sproveo Journal Sports Medicine and Physical Fitness je pokazala da normalno korišćenje proizvoda zapravo olakšava termoregulaciju. Sa druge strane, antiperspiranti koje koristimo u normalnim okolnostima se nikako ne preporučuju za trčanje leti, jer dokazano ometaju znojenje. Izaberite neki prirodni dezodorans, koji samo maskira miris, a ne utiče na rad znojnih žlezda.
Trčanje i vitamin D
Još jedna kontraverza je da li je potrebno unositi vitamin D kao suplement ukoliko koristite mleko za trčanje i SPF faktor. Kao i u većini slučajeva, odgovor nije jednoznačan. Ranije studije su ukazivale da je dovoljna izloženost 10 minuta dnevno za sve potrebe tela. Neke novije pokazuju da se vitamin D ipak ne metaboliše dovoljno kroz kožu, pogotovu ukoliko se skrivamo od sunca i mažemo SPF faktorima.
Simptomi nedostatka vitamina D su suptilni, mišična i koštana slabost, i sklonost respiratornim problemima. Preporuka je da budete umereni, šetajte se po suncu, ali za svaki slučaj, leti uvedite i dodatnu suplementaciju. Vitamin D možete absorbovati i iz žumanca, nekih riba i ulja riblje jetre, ukoliko ne verujete suplementima.
Najbolja praksa
Dobre vesti su da su evropski standardi viši od američkih i hemikalije koje su dozvoljene omogućavaju bolju zaštitu od UVA zraka. Loša vest je da nijedno mleko za sunčanje ne štiti 100%. Najbolja praksa je:
- korišćenje mleka (ne spreja, postoje indicije da hemikalije iz spreja vrše sopstvenu malu štetu) za sunčanje
- faktora koji odgovara vremenu kada trčite, (ukoliko je to jutro, SPF 30 do 50 su više nego dovoljni)
- redovno mazanje (na svaka 2 sata i posle kvašenja)
- dodatna oprema (kačket, naočare sa zaštitnim staklima) leti
- izbegavanje mleka sa vitaminom A
- blago pojačajte unos vitamina D
- ne koristite antiperspirant, radije odaberite dezodorans
- hidrirajte se na svakih 15 min, u toku trčanja vodom ili izotonikom
Kakva su vaša iskustva sa trčanjem po suncu? Korisite li zaštitni faktor i koji?
13 komentara. Leave new
Jedan dodatak u vezi sa vitaminom A i njegovim raznim formama koje se koriste za negu kože i protiv starenja: retinol, retin A, retinoin i slično – svi čine kožu izuzetno osetljivom na sunce. Ne samo da ne smeju da se nose na suncu i preporučuju se kao noćni tretman, već zahtevaju da i sutradan obavezno koristite visok SPF i po gradu. Reč je o hemijskim pilinzima koji sjajno deluju na kožu i podmlađuju je, al je ta mlađa koža i osetljivija na UVB i UVA. Isto važi i za AHA i BHA preparate, kao i razne kreme sa voćnim kiselinama. Ako dobro rade posao i imaju dovoljno visok procenat aktivnih supstanci, potrebno je koristiti SPF. I da – SPF deluje u svom pravom faktoru i dovoljno dugo samo ako nju nanesete prvu na kožu, pa posle nje sve ostalo (ne odnosi se na blage losione i tonere, to može pre – pravilo je od lakšeg ka težem proizvodu).
Hvala na dopuni Dragana 🙂 dakle, ako sam dobro razumela, ok je da stavimo prvo toner pa onda SPF na lice? jer je toner lakši?
Da – losion, toner, ako bas mora nesto pre SPF, inace bi najbolje bilo da ide samo SPF. Moja topla preporuka Eucerin 50+ sunfluid. Inace, ovaj cikica sve zna: http://youtu.be/rOUyNfcdRhs 🙂
Američka FDA je promenila pravila, što je dobro, ali EU propisi su u startu bili malo viši 🙂 i štitili su nas i od UVB (bar se nadam) hvala za link, dobar je čikica, veoma utemeljeno zvuči!
generalno, izbegavam mleka za telo gde je parafin u prvih nekoliko sastojaka (stvara okluzivni sloj na kozi), antiperspirante izbegavam uvek pri trcanju (ne samo leti, jer, zasto bi sprecavali znojenje kao prirodnu potrebu organizma?), sve zastite treba da budu i za UVA i UVB, a, nije bas preporucljivo nanosenje na ostecenu kozu (ima veze sa teorijama da nanocestice titanijumdioxida/cinkoxida, koje uglavnom svi SP (industrijski)proizvodi imaju, penetriraju kroz kozu i stetno deluju..)
Pitanje antiperspiranata je jako važno i vrlo povezano i sa trčanjem leti i aktivnim životom uopšte, i zaslužuje ceo post za sebe. Slažem se sa tvojim stavom Jelna, hvala za dopunu teksta!
nema na cemu, tijana! da izbegnemo bar neki od mnogih stetnih uticaja kojima smo izlozeni… sve naj!
Licno meni smeta antiperspirant kad trcim plus nemam uopste osecaj a manje smrdim plus teze mi je da trcim verovatno zbog slabijeg znojenja a trece boli me bas uvo sto smrdim i curim dok trcim pa nevodim te u bioskop
Moje lično iskustvo i to baš vezano za trčanje:
Prošle godine nisam koristila nikakvu zaštitu od sunca baš zato što mi je smetalo kad se znojim, u glavi sam nešto istripovala i ignorisala. Mislila sam da sunce od 8h do 10h ujutru nije toliko jako i da mi neće naneti štetu.
Desilo se ipak nešto drugačije – pojavile su mi se bele tačkice na nogama, lagano se širile po cevanici. Mislila sam – to je zbog toga što mi se skida boja pa dok se ne skine biće tako malo šareno. Prošlo je godinu dana od tada i tačke su i dalje bile tu. Otišla sam do dermatologa i ispostavilo se da mi je sunce razgradilo pigment i da ne mogu da ga oporavim totalno.
Dobila sam Heliocare SPF 90 (a prema EU pravilima sada je 50+) i bez toga praktično ne smem da napustim stan. Iz različitih izvora sam saznala da bolja zaštita od ove ne postoji. Dovela sam sebe do toga da sada moram da dajem jako mnogo novca na zaštitu od sunca a sve što je trebalo da uradim je da koristim normalne kreme na vreme. 🙁
U svakom slučaju, nikako na trčanje bez zaštite, konsultujte se sa dermatolozima, nađite ono što vam dozvoljava da se znojite normalno, gde su sastojci ok i nikako ne preskačite mazanje!
Hvala što si doprinela diskusiji i to na ličnom primeru Sandra 🙂
Moram da primetim da su se samo žene uključile na ovu temu, zanimljivo je da se jedno dermatološko pitanje i dalje posmatra kao kozmetičko. Zaključak bi mogao biti : SPF i kao preventiva i kao lek.
Ono što ja uradim leti, jeste da skinem majicu i trčim go do pojasa. Naravno izbegavam ovo vreme kada je zračnje najgore.
p.s. ostavljam ovaj komentar samo zato što je Tijana rekla da muškarci misle da je ovo kozmetičko pitanje.
ukoliko se ne mažeš zaštitnim faktorom, onda pomalo i potvrđuješ moju primedbu 🙂
ja volim da trcim po suncu i nesmeta mi i kad ide preko 35 po prognozi realnih 40+ na suncu nestavljan nikakve kreme