* NaslovnaBlog & KolumneVesti

Poslednji ples onog koji je leteo. Evo zašto priča o Majklu Džordanu treba da se nađe na trkačkom sajtu.

2 komentara

Majkl Džordan je najveći sportista svih vremena. GOAT. O tome ko je najbolji uvek se može povesti rasprava, ali ukoliko u jednačinu ko je najveći, pored neverovatnih sportskih rezultata uključimo i planetarni uticaj, popularizaciju i karakter, onda stvari postaju jasne. To je za mene neosporna činjenica.

To je razlog zašto priča o jednom košarkašu treba da bude na sajtu koji govori o trčanju

Dve decenije nakon povlačenja, Džordan je i dalje jedno od najprepoznatljivijih sportskih lica. Naravno, da bi baš svi znali, potreban je i marketing. Džordan je verovatno prvi dobio i postao svoj vlastiti brend, i tako se razgraničio sa svima ostalima, postajući liga za sebe.

Ukoliko ste ikada igrali neku od NBA video igrica tokom 90-ih, sigurno se sećate da samo jedan igrač nije imao puno ime i prezime. Bio je jednostavno #23, pokretna digitalna figurica bez kose koja bi zatrpavala koš i bez cheat mode-a. To se desilo nakon što je Džordan istupio iz zajedničkog dogovora o licenciranju NBA igrača. Mnogi su tvrdili da je to radio sa uverenjem da je bio veći od svih, on je preneo da samo želi punu kontrolu nad svojim imenom. Čovek-brend.

Poznat, a ipak ne „izlazi iz frižidera“

Paradoksalno, ako ste svih ovih godina marljivo pretraživali detalje o njemu, primetili bi ste da broj intervjua sa njim nije toliko veliki. Sportske emisije lakše nego ikad imaju pristup najboljim sportistima, a mnogi od njih, pogotovu u Americi, i sami postaju voditelji. Zato je svaka njegova pojava upečatljiva, ali i snažna. Od govora prilikom ulaska u Kuću slavnih, do suza prilikom komemoracije Kobija Brajanta.

Njega ne možete da čujete u podkastu, kako se javlja uživo putem instagrama, ili kako odgovara na pitanja navijača preko tvitera. Možda je danas nikada lakše pratiti živote javnih ličnosti, posebno što se one svojski trude da vam ga učine dostupnim. Džordan svoj brend ipak gradi drugačije.

I to je pre svega razlog zašto je „Poslednji ples“ najželjenije isčekivan dokumentarni serijal do sad. Jer dokumentarni materijal dobija na smislu tek kad se objavi materijal koji do sada nije viđen. Bez reciklaže sadržaja. I zato je ovo verovatno poslednji dokumentarac u tom smislu o Majklu.

Poslednji ples

Suštinski, serija se bavi poslednjom sezonom dinastije. Svi značajniji učesnici sa obe strane terena su tu i prenose utiske iz sezone 97/98. Čućemo sve, od Fila Džeksona, do Luka Longlija i Toni Kukoča. Jer je serijal o timu. Ali to je samo u teoriji. Serijal je o Džordanu.

Ovih dana tokom pandemije, u modi je osvrtanje na velike sportske trenutke iz istorije. Logično je, u odsustvu sportskih dešavanja vreme je da na miru pogledamo naše najdraže utakmice, samo bez nervoze, jedino slatka nostalgija. Ne da bi se veselili, ali da bi nam bilo lepo. Bez uzbuđenja. Siguran sam da i one najdraže dokumentarce niste čekali sa ushićenjem. Već ste ih nekad uhvatili na TVu. Slučajno. U nedelju će ipak biti drugačije. Početak ovog serijala biće najgledanija stvar, barem u Americi.

Dokumentarac je sniman u sezoni 1997/1998, u vreme samih događanja, uživo, tokom pohoda Bulsa na šestu titulu, dakle u poslednjoj sezoni gde su Čikago Bulsi predvođeni Majkl Džordanom osvojili titulu. Te sezone, jednoj ekipi kamermana je bilo dozvoljeno da prate ekipu tokom cele sezone od svlačinoca do terena, od toaleta do nekih nemilih scena. Sve to je složeno 23 godine kasnije u seriju dokumentaraca koji će se prikazivati narednih 10 nedelja.

Snimljeno je preko 10 000 sati materijala. Iako je priča o brendu sa početka teksta možda odgovor na to zašto je materijal tek sad objavljen, javnost sa pravom očekuje veliki broj premijernih intervjua, scena, i priča.

Deo originalnosti sadržaja krije se i u najavama predstavljanja i dobre i loše strane Džordanovog karaktera. Jer reč je o jednom od nabrutalnijih i najluđih takmičara svih vremena.

To svi znaju, i to sigurno ostavlja i posledice. Po saigrače ali i po protivnike. Ipak, to je inspirisalo njegove kolege. On je pokrenuo čitavu generaciju igrača, posebno bekova, koji su hteli da na svojim leđima nose odgovornost celog tima. Kobi Brajant je obožavan u meri u kojoj je ličio na njega, a ličio je mnogo.

Uvek sam verovao da je Džordan najveći igrač

Razlog je jednostavan, uspeo je da postane i opstane nepobediv. Mislim da to nikom nije uspelo. Jednom kada je počeo da pobeđuje nikada više nije stao. A to je trajalo jako dugo i nije prestalo dok se sam nije povukao.

Završnu sezonu u Bulsima, onu o kojoj se priča u seriji, kao 35-ogodišnjak je završio kao MVP finala, regularnog dela, i Allstar utakmice, ali i kao prvi strelac, član prve petorke , prve defanzivne petorke, i kao šampion, naravno. Apsolutni nivo nepobedivosti.

Džordanovo pravilo

Tri godine za redom, pre nego što je krenuo u nezaustavljiv niz, Džordanovi Bulsi gubili su od Detroit Pistonsa, najprljavijeg tima u istoriji košarke. Toliko prljavim da su izmislili Džordanovo pravilo, koje je u praksi predstavljalo način kako da ga ubiju od batina. Ipak poslednji poraz u seriji od Pistonsa 1990-e, značio je i njegov poslednji poraz u plejofu, u započetoj sezoni, do kraja karijere. Više nikada nije bio u podređenom položaju.

Posle njega centri više nisu imali primarni značaj u košarci

Njegovi Bulsi pobedili su svih 27 plejof serija u kojima su bili favoriti. U sezoni 95/96 pobedili su 72 utakmice u regularnom delu i smatraju se najboljim timom ikad. Samo su 32 tima ikada u čitavoj sezoni, uključujući i plejof, imali 75 pobeda. Bird, Dankan i Medžik postigli su to tri puta. Lebron jednom. Džordan pet puta.

Bio je najbolji strelac lige 10 puta. ZAREDOM! 6 puta zaredom je bio i najbolji strelac i šampion.

Nikada pre njega jednu ekipu nije predvodio isključivo bek.

Leteće visočanstvo

Bio je jedan od najboljih defanzivnih igrača ikada. Bio je najbolji defanzivni igrač jedne sezone. U sezoni kad je bio i najbolji igrač. To nikom nikada nije pošlo za rukom. Te sezone je takođe bio i najbolji strelac, i najbolji igrač all star utakmice. Kao bonus, pobedio je i u takmičenju u zakucavanjima, kada je krunisan u Leteće visočanstvo. Možda nije neka vest, ali Džordan jednostavno nije mogao da izgubi.

Obavezna televizijska literatura

Premijera serije The Last Dance je 19. aprila, a na Netflix-u je emitovanje za sve gledaoce van SAD. Ima deset delova, i prikazivaće se iz dva dela, svake subote, do 17. maja. „Poslednji ples” je obavezna televizijska literatura za svakog ljubitelja sporta.

Planiran je za leto, ali usled pandemije svetlost će ugledati znatno ranije. Ameri i ceo košarkaški svet priča da je ovo jedan od najboljih dokumentaraca ikada.

Mislim da će nam svima omogućiti da vidimo veliku scenu iza scene, ali čisto lice pobede, sa svim vrlinama i manama. Pardon, ne pobede, nepobedivosti. Nemojte ovo da promašite.

Zašto bi ovaj film bio zanimljiv trkačima?

Pristup, mentalitet, krizni periodi, pobede i porazi iz jednog najrealnijeg ugla koji ćemo imati prilike da vidimo, a svakako iz iskustva najvećeg košarkaša ikada. Kako postavlja izazove, kako je trenirao, gde je grešio i kako je ispravljao greške. 

Da li je njegov čuveni skok i zakucavanje sa linije slobodnih bacanja neviđen talenat ili je posledica enormno mnogo provedenih sati na treningu?

Sva je prilika da nas čeka jedno lepo iskustvo koje možemo, ali i ne moramo primeniti u svojim pristupima treningu bez obzira koji nivo trkača smo.

Tim Long: Bratska ljubav pred kojom je ustuknuo i Lebron Džejms
Tatjana Jovanović: Ne postaje se šampion u kućnim uslovima. U zoni komfora. Ali se u tim kućnim uslovima vežba um
Tags: , , , , ,

Povezani članci

2 komentara. Leave new

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Fill out this field
Fill out this field
Molimo vas da unesete valjanu adresu e-pošte.
You need to agree with the terms to proceed