Atletičari na Olimpijskim igrama 2024. su bili zaista brzi. Polovina trkačkih disciplina na srednjim i dugim distancama donele su nove olimpijske rekorde. Nove „supershoes“ (super patike) su imali određeni uticaj na to, kao i inovativna podloga staze. Međutim, čini se da se širi i novi, agresivniji pristup trkama. Ipak, postoji još nešto. Prema rečima Kanađanina Marka Aropa, srebrnog u trci na 800 metara i četvrtog najbržeg čoveka u istoriji. Soda bikarbona je imala svoju ulogu. .
Soda bikarbona „glavni“ suplement na OI u Parizu
Samo nedelju dana pre Olimpijskih igara, Arop je odlučio da isproba nešto novo. Nešto što nikada ranije nije pokušao. Ali što, prema anonimnom olimpijcu citiranom u The Telegraph-u, koristi barem 80% elitnih trkača. Natrijum bikarbonat, poznatiji kao soda bikarbona.
„Pomislio sam, ako svi drugi koriste… I za sada daje odlične rezultate.“ izjavio je Arop posle trke
Naravno, svedočenja sportista često su subjektivna. Šekil O’Nil je tvrdio da su mu PowerBand narukvice poboljšale performanse u košarci. Prošle godine je švedska kompanija Maurten izbacila novi preparat na bazi sode bikarbone. Čak i pre lansiranja, kompanija je već imala podršku impresivnog broja sportista: biciklista Primož Roglič, klizač Nils van der Poel, legendarni planinski trkač Kilijan Žornet, atletske zvezde Džošua Čeptegei i Keli Hodžkinson, i mnogi drugi. Ipak, naučnih dokaza koji bi potvrdili učinkovitost ovog skupog preparata (70 dolara za četiri doze) nije bilo.
To se promenilo tokom Olimpijskih igara — ne zbog brzih rezultata Aropa i drugih, već zato što su istraživači konačno objavili randomizovanu, dvostruko slepu, placebo-kontrolisanu studiju koja podržava Maurtenove tvrdnje. U časopisu European Journal of Applied Physiology, tim sa Edge Hill Univerziteta u Britaniji, predvođen Elijem Spenserom Šenonom, predstavio je podatke koji pokazuju poboljšanje od 1,4% kod biciklista na vremenskom testu od 40 kilometara, što se prevodi u oko minut uštede na trci koja traje sat vremena.
Soda bikarbona kao suplement za poboljšanje performansi kroz istoriju
Pitanje nikada nije bilo da li soda bikarbona poboljšava performanse. Postoje brojni dokazi koji datiraju još od 1980-ih koji sugerišu da funkcioniše. Tradicionalno objašnjenje bilo je da intenzivan trening proizvodi mlečnu kiselinu, a soda bikarbona je baza koja neutrališe tu kiselost.
Danas se razumevanje promenilo: vodonikovi joni ometaju kontrakciju mišića, a soda bikarbona pomaže u izvlačenju tih jona iz mišićnih ćelija i njihovoj neutralizaciji. Postoje i drugi mehanizmi, ali suština je da soda bikarbona deluje.
Zašto soda bikarbona nije do sad bila previše prisutna?
Problem je u tome što obična soda bikarbona izaziva probleme sa varenjem, kao što su nadimanje, grčevi, dijareja i drugi efekti koji štete performansama. Decenijama su sportisti razmišljali da li rizikovati sa ovim nuspojavama. Kompanija Maurten je pronašla rešenje tako što je obložila mikrotablete sode bikarbone hidrogelom koji štiti želudac, omogućavajući sastojku da stigne do creva pre nego što se oslobodi, čime se izbegavaju problemi sa stomakom.
Već je postojalo nekoliko dokaza koji podržavaju ovaj pristup. U februaru su istraživači Luis Gof i Endi Sparks objavili studiju u časopisu Sports Medicine – Open, gde su uporedili gastrointestinalne simptome kod biciklista koji su uzimali različite forme sode bikarbone. Kapsule su izazvale uobičajene probleme sa stomakom, dok je doza mikrotableta u hidrogelu imala skoro nikakve negativne efekte.
Nova studija proširuje ova otkrića i na stvarni vremenski test. U studiji je 14 biciklista izvelo tri 40-kilometarska testiranja: jedno kao trening, drugo uz Maurten sodu bikarbonu i treće uz placebo koji je izgledao i imao ukus poput Maurtena, ali nije sadržao sodu bikarbonu. Podaci su pokazali očekivano povećanje pH vrednosti u krvi kod onih koji su uzimali sodu bikarbonu, što znači da je krv postala manje kisela. Ostale varijable, poput srčanog ritma, napora i tempa, ostale su iste. Ali, mogli su da tolerišu više nivoe laktata tokom testa, i što je najvažnije, bili su brži.
Iznenađujući nalazi nove studije
Dva zanimljiva aspekta izdvajaju se u ovoj studiji. Prvo, test je trajao sat vremena. Obično se pretpostavlja da je soda bikarbona najefikasnija u događajima koji traju između jednog i deset minuta, kada se proizvode najviši nivoi laktata. Najjači dokazi su za te kraće distance, ali postoje i studije i anegdote koje nagoveštavaju da deluje i na duže staze. Drugo, tempo trke bio je ujednačen. Soda bikarbona je bicikliste učinila bržima na početku, sredini i kraju trke u sličnim procentima.
Ovo, naravno, nije kraj priče. Studija Šenonovog tima je uporedila Maurten sa placebom, a ne sa jeftinijim oblicima sode bikarbone. Takođe, postavlja se pitanje optimalne doze (studija je koristila 0,3 grama po kilogramu telesne težine) i tajminga (koji je individualizovan na osnovu testova krvi).
Postoje dva moguća scenarija: soda bikarbona u svom novom, lakše probavljivom obliku može postati podjednako uobičajena kao kofein među sportistima izdržljivosti, ili će se završiti kao mnoge druge suplementacije—sredstvo koje obećava, ali postaje više novitet nego nužnost.