Da se ne bismo od samog starta ubacili u neku nepotrebnu mistifikaciju, ajde da prvo razjasnimo šta znači „metabolički trening“. Jer, kada malo bolje razmislite, koji to trening ne ubrzava metabolizam? Pa, retko koji da ne ubrzava (makar kratkoročno), ali ovom je to primarni zadatak.
Metabolički trening se zasniva na fiziološkom odgovoru i pre svega utiče na energetske sisteme organizma. Ubrzan rad srca, visok intenzitet, kratke pauze, angažovanje celokupne muskulature tela su njegove glavne karakteristike. Osim toga javlja se tzv. EPOC.
Šta je EPOC i zašto je važan?
EPOC (excess post-exercise oxygen consumption), odnosno povećana konzumacija kiseonika i nakon vežbanja, javlja se kada telo ponovo pokušava da uspostavi homeostazu, a usled kiseoničkog deficita koji je nastao tokom vežbanja.
EPOC je zapravo niz reakcija, koje se odvijaju na različitim nivoima našeg tela. Pre svega telo pokušava da se vrati na prvobitno stanje, ali znatno većom brzinom (jer je, i bio, opterećen više nego inače). Troši veću količinu kiseonika, ali i energije. Glavni procesi koji se u organizmu događaju u ovom trenutku su:
- Obnova energetskih izvora – konkretno fosfagenih sistema (ATP i kreatin fosfat), kao i glikogena;
- Reoksigenacija krvi i vraćanje hormona u ravnotežu – javlja se pojačano lučenje hormona rasta koji smanjuje kortizol (homon stresa, „zaslužan“ za skladištenje masti) i noradrenalina;
- Snižavanje telesne temperature;
- Smirivanje pulsa i ventilacije (disanja);
- Obnova ćelija
Sve u svemu – EPOC je alarm-stanje za ljudski organizam. Kada telo izložimo stresu na koji nije navikao, ono i samo počinje da se ponaša onako kako nije naviklo – ubrzano radi, troši energiju i sagoreva kalorije. Ključ za postizanje EPOC stanja leži u intenzitetu treninga – jednostavno mora biti dovoljno visok i zahtevan. Ovo je između ostalog i razlog zašto je kontraindikovan za početnike.
Kome je namenjen metabolički trening?
Ovaj tip treninga je za vas ukoliko:
- Želite da uvećate energetsku potrošnju i skinete višak masti;
- Vam je dosadio standardni „kardio“ trening;
- Radite sa tegovima na mišićnoj masi, ali želite da pojačate i gubitak masti (bez bojazni od gubitka mišića, trening je kratak i intenzivan);
- Želite da poboljšate svoje sportske performanse;
- Želite efikasan trening, a da vam opet ne oduzme previše vremena;
- Želite da malo osvežite svoju rutinu, razbijete monotoniju;
- Želite da poboljšate rad kardiovaskularnog sistema;
- Želite da poboljšate mišićnu izdržljivost;
- Želite izazov itd.
Moram još jednom da napomenem – metabolički trening nije za početnike, jer, osim što je energetski zahtevan, traži i pravilnu formu izvođenja pokreta, što je pri većim brzinama i u uslovima zamora, znatno teže održati.
Tipovi metaboličkog treninga: HIIT, kružni, Cross Fit
Da bi se tako nazvao, metabolički trening treba da ima već pomenute karakteristike:
- Aktiviranje velikih mišićnih grupa (noge, leđa, grudi);
- Visok intenzitet (visoka srčana frekvencija, ubrzano disanje, veća brzina izvođenja pokreta, zamor);
- Skraćene pauze, zavisi od samog treninga, ali ne duže od 3 minuta;
- Može da se radi na vreme ili broj ponavljanja;
- Ne traje duže od sat vremena (zajedno sa zagrevanjem i istezanjem).
Ispunjavajući ove uslove, javlja se u nekoliko oblika:
HIIT (High Intensity Interval Training) – Intervalni trening visokog intenziteta. U pitanju je trening tipičnih aerobnih aktivnosti (trčanje, bicikl, eliptik, suvo veslanje…) umerenog intenziteta isprekidan intervalima visokog intenziteta. Ovakav trening stimuliše simpatički nervni sistem da sagoreva više masti nego trening niskog/umerenog intenziteta (dosta je već pisano na ovu temu, pa neću dužiti).
KRUŽNI TRENING – Kružni trening je odličan za početnike kada grade svoju bazu, ali ukoliko stavite malo jače opterećenje, uz minimalne pauze (tek toliko da pređete sa vežbe na vežbu), a pauzu između krugova podesite na 2-3 minuta, i te kako ćete osetiti efekat metaboličkog treninga. Toliko će sve da gori da će da se puši. Evo kako na primer izgleda redosled vežbi:
- Zgibovi
- Čučnjevi
- Sklekovi
- Trbušnjaci
- Iskoraci
- Leđna ekstenzija
Ili:
- Zadnji čučanj
- Bench-press
- Lat povlačenje
- Ramena, potisak iznad glave
- Biceps pregib bučicama
- Triceps
- Trbušnjaci
- Leđna ekstenzija
Dakle, osnovna postavka kružnog treninga je da se ciklično rade vežbe jedna za drugom, sa pauzama između krugova.
TABATA – 4 minuta. „Samo!?“ Ako se radi kako treba, tih 4 mogu izgledati kao 44! Svaki Tabata interval se sastoji od 20 sekundi treninga visokog intenziteta (dajte sve od sebe), nakon čega sledi 10 sekundi odmora. Ovo ponavljate 8 rundi, što ukupno iznosi 4 minuta. Lako možete prilagoditi Tabatu izborom vežbi, a evo i male pomoći:
CROSS FIT – sve popularniji i na našim prostorima. Crossfit je kombinacija treninga snage, pliometrijskih vežbi (vežbe koje podrazumevaju maksimalno angažovanje mišića sa ciljem da povećaju snagu i brzinu), trening brzine, olimpijski stil i trening snage podizanja tegova, vežbe koje se oslanjaju na težinu tela, gimnastičke i vežbe izdržljivosti. Takođe je jedan vid kružnog treninga ili Tabate, ali najveći broj vežbi je tehnički zahtevan, pa je neophodna dobra fizička i tehnička utreniranost vežbača.
Očigledno je da metabolički trening dolazi u mnogo različitih oblika, a na vama je samo da ga prilagodite svojim ciljevima i mogućnostima.
Za početak probajte da u svoju standardnu nedeljnu rutinu ubacite 1 do 2 metabolička treninga. Uz sređenu ishranu i malo strpljenja, definitivno ćete primetiti razliku, a leto ćete dočekati sa osmehom.
15 komentara. Leave new
Već isprobano odavno, preporučio bih, osećaj kada vam telo „gori“ je neopisiv. Piramida je takođe dobra, nađite partnera i radite sklekove na primer, radi se tako što jedna osoba uradi sklek, a zatim druga, onda prva uradi 2 skleka, pa opet druga, i tako se penje lestvica, 3, 4, 5, 6, 7 itd, kapirate, dok jedan radi drugi se održava u poziciji skleka… tako sve dok vam ruke ne zadrhte, postanu kao kamen, i na kraju ne možete više da se održavate, pa poljubite patos. 🙂 Doći ćete i do 100 odrađenih sklekova „odjednom“, a da nećete biti ni svesni toga. Ovaj tip treninga stvarno pruža razne kombinacije, a i te kako utiče na snagu i izdržljivost, koja vam je potrebna za trke.
zasto niste nesto napisali za Insanity program, ili za focus T25? Ili nisam dobro razumeo, pa isti ne pripadaju Metaboličkim treninzima?
Hvala na podsecanju, Djordje. Kao sto sam napisala: „Očigledno je da metabolički trening dolazi u mnogo različitih oblika, a na vama je samo da ga prilagodite svojim ciljevima i mogućnostima.“ Zaista ih je puno, smatram da je mnogo vaznije shvatiti princip ovog metoda, a ne vidim potrebu da se svaki posebno opisuje. Koji program je efikasniji, bolji i slicno.. stvar je licnog izbora i ukusa. Sve najbolje, Jelena
Izuzetno dobar HIIT trening po mom misljenju
https://www.youtube.com/watch?v=cZnsLVArIt8
Imam jedno pitanje, da li preterujem ( ili gresim ) ako radim kruzni trening jakog intenziteta 35 – 45 min pa zatim trcanje 10km za 1h? Hvala
Milane,“oslusni“kako ti organizam reaguje na takav trening. Ako dobro podnosis i u mogucnosti si da dobro funkcionises nakon takvog treninga,onda samo napred :-). Samo bez preterivanja ;-).
Zbog toga sam i postavio pitanje, 15 godina gotovo nikakvih aktivnosti…i sada odjedared imam snage i previse 🙂
Zenis se(sala)Ako ti vreme dozvoljava da mozes da radis 2 treninga ti probaj trcanje ujutru a teretana uvece.Mada za pocetak dosta ti je trcanja da ubacis sklekove,zgibove i iskorak
:D, strah da se ne raspadnem od sedenja je pre, vremena imam ali mi bas odgovara ovako sve odjedared da zavrsim. Hvala na savetu
Mozes da probas ali pitanje koliko ce tvoje telo podnetu tu torturu(2nedelje,1mesec,2meseca)
Pozdrav, Milane. Sto se tice preterivanja, to sam sebi moras da odgovoris. Trening jeste obiman, ali mozda tebi odgovara (opet zavisi koliko ga cesto radis). Drugo, mnogo bitnije, je sta zelis da postignes, sta je cilj tog treninga?
Hvala,
Cilj je da skinem masnocu prvenstveno… Tako vec „teram“ mesec dana i vise, osecaj je predobar psihicki pre svega jer stresa nema. Ponedeljak, sreda i petak, poceo sa 93, sada imam 90kg ali obim u stomaku se naglo smanjio za 10-tak cm. Imam 37god. Mislim da sam sve objasnio 🙂
Gledajuci sa fizioloskog aspekta, trening nije najidealniji, ali je vaznije kako se ti osecas. Ukoliko tebi prija (a po ostalim postovima mogu da zakljucim da je tako) psihicki i fizicki (da se ne preiscrpljujes, da ne ignorises neke bolove i potencijalne povrede), onda super, slobodno nastavi. Generalno treba gledati i na kontinuitet treninga – da li je to nesto sto moze da sprovodi odredjen vremenski period. Kakav god da je trening, ukoliko se nekome ne svidja i stalno ima otpor prema tome, veca je verovatnoca da ce to batailiti, pre ili kasnije. Takodje, mora se razmisljati i o varijabilnosti u smislu opterecenja – telo ce se adaptirati i pre ili kasnije morace nesto da se promeni. Inicijalni rezultati su uvek najocigledniji, posle treba napraviti neku izmenu. Nadam se da nisam previse zakomplikovala 🙂
Pozdrav!
Za početak, najviše će Vam pomoći da izbacite to „groznih“. Kada nismo zadovoljni svojim izgledom, ne moramo dodatno otežavati sebi situaciju samoosuđivanjem i samokritikama. Druga stvar, o kojoj niste detaljnije pisali, jeste stres. On sam po sebi ima izrazito negativno dejstvo na zdravlje, celokupno psiho-fizičko stanje, a samim tim i Vašu kilažu. Treća stvar je odluka da se posvetite sebi. Ono što na ovom sajtu možete dobiti jesu informacije vezane prvenstveno za trening i ishranu. Moj savet je da počnete sa osnovnim treningom za jačanje celog tela (npr. kružni trening za početnike), sa posebnim akcentom na problematične delove (ukoliko imate bolove u nekom delu tela, povrede, deformitete i dr.). Najidealnije bi bilo da ovaj trening radite u kombinaciji sa aerobnim treningom, odnosno brzom šetnjom, bicikl… Ishrana je podjednako važna stavka ukoliko želite da smanjite kilažu. Sada konkretno mogu da Vam postavim linkove za tekstove koje sam pisala na ove teme, a još puno informacija možete potražiti na internetu:
https://www.trcanje.rs/ishrana/10-principa-zdrave-ishrane/?doing_wp_cron=1436547390.0934391021728515625000
https://www.trcanje.rs/mrsavljenje/kako-da-zaista-smrsate/?doing_wp_cron=1436547474.7581698894500732421875
https://www.trcanje.rs/mrsavljenje/mrsavljenje-deo-koji-nedostaje/?doing_wp_cron=1436547315.4909648895263671875000
https://www.trcanje.rs/trening/snaga/trening-snage-s-osmehom-na-licu/?doing_wp_cron=1436547399.8581869602203369140625
Nadam se da će ovo pomoći.
Veliki pozdrav i puno sreće,
Jelena Batar
[…] Izvor: trčanje.rs […]