Naravno, prirodan i logičan odgovor je: NE, svako bi pomislio da nije dobro da trčimo kada smo bolesni. Ipak, kao svi trkači dođu u situaciju da prave kompromis sami sa sobom i razmišljaju..ali šta ako bih ipak…
Dakle, da li smemo da trčimo kada smo bolesni? Pročitajte neka od osnovnih pravila kada nikako ne trčati, a kada biste ipak mogli da napravite izuzetak.
Pravilo vrata
Dr Dejvid Niman (David Nieman), direktor Human Performance Laboratory pri Apalači Univerzitetu, i sam trkač, koristi „pravilo vrata“. Ono jednostavno kaže:
- ako su simptomi ispod vrata: bol u grudima, bronhije, opšti bol i malaksalost – ne trčimo
- ako su simptomi iznad vrata: kijavica, začepljenost, kijanje ne predstavljaju rizik i – trčimo
Ovo je podržano i ozbiljnim naučnim studijama poput one sa Ball Stejt Universiteta, gde je 50 trkača zaraženom virusom prehlade. Pola njih je trčalo sledećih nedelju dana umerenim intezitetom, pola nije. Nakon nedelju dana nije primećena nikakva statistička veza između brzine oporavka i treninga. Trčanje sa prehladom vas neće učiniti bolesnijim, i uz sve prednosti – zapravo se preporučuje.
Budite oprezni jer postoje rizici na koje morate da pazite
Naravno, morate biti oprezni. Ne preporučuje se trening koji će vam pomeriti granice i nikako ne trenirajte ukoliko imate temperaturu višu od 37 . U čuvenoj Los Anđeles studiji iz 1987, Niman je pratio preko 2.000 maratonaca dva meseca pred trku i nedelju dana kasnije. Rezultat? Nakon trke, maratonci imaju 6x veću šansu da se razbole od ljudi koji nisu trčali maraton. Dodatno, trkači koji trče više od 100 km nedeljno, imaju duplo veće šanse da se razbole sa od onih koji trče tri puta manje.
Zaključak: trčimo li kada smo bolesni?
Ponekad. Trenirajte pametno i ne forsirajte se. Dobro izbalansirani trening i poznavanje svog tela, garant su zdravlja. Postoje situacije kada možete da trčite i sa prehladom, ali gledajte da ta odluka vodi sveukupnom boljitku, umesto kratkoročnim ciljevima.