Njujorški maraton se uvek održavao u oktobru ili početkom novembra i uvek se trčao kroz pet gradskih četvrti. Ne!
Zapravo, prvi maraton u Njujorku odvijao se u potpunosti u Central Parku, a dogodio se pre 50 godina, u nedelju, 13. septembra 1970.
Mala lokalna trka koja je postala najveći maraton na svetu
Maraton u Njujorku nije bio veliki maraton od prvog dana. Na prvoj trci te 1970. startovalo je 127 učesnika, od kojih je 126 bio muškaraca i samo 55 njih je završilo trku.
Jedina žena koja se prijavila je bila Nina Kuscsik, na startu se pojavila sa gripom i morala je da odustane posle 22km. Ipak, ona se vratila i pobedila na trci 1972 i 1973.
Ovaj događaj je međutim predhodio onome što danas nazivamo trkačkom revolucijom i svetskom trkačkom bumu, koji traje i danas.
Maraton se naime i sledećih pet godina održavao u Central Parku i postepeno rastao do broja od 500 učesnika. Tada se rodila ideja da se trka izmesti i da se staza sprovede kroz svih 5 Njujorških opština.
Na prvoj trci u danas poznatom formatu 1976. se prijavio preko 2000 maratonaca. Na čelu je bio legendarni Bil Rodžers koji je pobedio sa vremonom 2:10:09, prva žena pobednica je bila Miki Gorman 2:39:11.
Maraton u Njujorku se ubrzano povećavao. 1979. godine prvi put je privukao više od 10 000 trkača, a 1997. je srušena barijera od 30.000 učesnika.
Prošle godine Njujork je bio domaćin rekordnog broja maratonaca u svetu. Na jednoj trci je tada trčalo 53.627 takmičara u maratonu.
Mala trka koja je porasla u veliki brend – pokretač revolucije u profesionalizaciji organizacije trka
Startnina za prvi Njujorški maraton 1970. je koštala samo 1$ i učestvovalo je samo 127 trkača. Danas se startnine prodaju na lutriji i koštaju preko 100$ dok se na trku ulazi i kroz humanitarne fondacije (u tom slučaju učesnik plaća i startninu i prikuplja minimalno 500$ u humanitarne svrhe)
Ovakav pristup je učinio da se i druge trke u svetu ugledaju na Njujorški maraton i na New YoRk Road Runnerse (klub koji organizuje trku), koji u ovom trenutku imaju preko 100.000 članova.
Zato danas imamo elektornska merenja svugde, medalje i majice, tv preose, lutrije za brojeve i razne druge stvari. Ceo pokret je dobio zamajac u Njujorku i nastavoio da se razvija širom sveta.
Fred Lebow – trči za svoj život
Fred Lebow je legendarni direktor Njujorškog maratona. Čovek koji je moda i najznačajnija ličnost u razvoju modernog maratonskog pokreta. O njemu smo pisali, o njemu je snimljen i odličan dokumentarni film.
Fred je između ostalog bio i veliki prijatelj Beogradskog maratona, to je pokazao i devedesetih, kada je iako već bolestan od kancera u sred ratnog stanja i sankcija koje su bile uvedene tadašnjoj Jugoslaviji na kongresu organizatora maratona iz celog sveta ustao i izjavo da maraton spaja ljude i pravi mir i da zbog toga on putuje za Beograd da podrži prijatelje maratonce. Danas se pobedniku Beogradskog maratona uručuje trofej Fred Lebow a dve trke su u pobratimskom odnosu.
O prijateljstvu Freda Lebowa i jedne od najvećih trkačica svih vremena Grete Waltz pročitajte u posebnom članku OVDE
Fred Lebow je pred sam kraj svog života, 1992 prvi put istrčao novu trasu maratona (kroz svih 5 opština) jer pre toga nikada nije mogao da tči na trci u kojoj je bio direktor.
Ove godine Virtalna trka zbog korone
Zbog pandemije COVID-19, ove godine Njuroški maraton će se održati kao virtualna trka. Broj učesnika je neograničen, svaki finišer dobija i majicu i medalju, a startnine se prodaju sa početnom cenom od 60$.
Njujorški maraton je trka sa velikom istorijom i organizacija koja je uzor svima u trkačkom svetu. Za trkače je to najveći događaj, ne samo po broju učesnika već i po doživljaju koji svaki trkač dobije na samoj trci. Zato im danas čestitamo veliki ljubilej i nadamo se da će trka trajati još jako dugo.