su poznate po svojim ogromnim, udobnim đonovima, ali kako je nastao Hoka brend, i zašto je bitan za trkače danas?
Od svog nastanka 2009. godine, Hoka je jedan od najpopularnijih brendova patika za trčanje u svetu. Brend je poznat i prepoznatljiv postao po svojim, do tada, neviđeno debelim međuđonovima koji su stvorili trend maksimalnog amortizovanja. Brend je nastavio da razvija svoj prepoznatljiv stil i dizajn tokom protekle decenije.
Hoka patike su, u proteklih 10 godina, nosili elitni sportisti na velikim maratonima, Ironman triatlonima, najtežim svetskim trkama u ultra-maratonima i Olimpijskim igrama. U isto vreme se mogu videti i na nogama trkača i šetača svih uzrasta i sposobnosti širom sveta, kao i mnogih slavnih ličnosti. Evo 9 činjenica koje možda niste znali o brendu.
Hoka patike su nastale u Francuskoj
Iako je sedište kompanije danas u Goliti u Kaliforniji, a ime joj potiče sa Novog Zelanda (više o tome kasnije), Hoka je osnovana u francuskim Alpima.
Osnivači brenda su francuski sportisti, avanturisti i dizajneri proizvoda, Nico Mermoud, Jean-Luc Diard i Christophe Aubonnet u blizini Šamonija u Francuskoj.
Hoka je predstavila svoje prve patike na američkom tržištu 2010. dok je firma još funkcionisala kao samofinansirajući projekat. Deckers Outdoor Corporation je kupila kompaniju 2013. godine, ali je kancelarija za razvoj naprednih proizvoda ostala u Ansiju u Francuskoj
Hoka patike su prvo bile dizajnirane za trčanje niz strme planine
U početku, dizajneri kompanije su se opredelili da naprave moderne patike za trčanje za trke po neravnim terenima planina u Alpima, Pirinejima i Dolomitima.
Koncept dizajna širokog gazišta sa debelim jastukom bio je zasnovan na „preuveličanoj“ tehnologiji koja se uspešno koristila na skijama za duboki sneg, točkovima za brdske bicikle i teniskim reketima.
Mermud je pretpostavio da bi koncept veće „sweet point“, ili dela skije koji daje najviše energije sa najmanje napora, mogao da se primeniti na sličan način u trčanju.
U ranom procesu razvoja, Mermoud, Diard i Aubonnet su razmišljali o pravljenju svojevrsnih patika koje se navlače samo za trčanje nizbrdo. Dakle, tehnički dodatak koji bi mogao da se nosi u paketu na deonicama uzbrdo i da se prikači za duge, neravne nizbrdice.
Ali u trenutku kada su napravili lagani radni prototip, znali su da više ne prave tehnički dodatak, već prave patike za trčanje.
Pravo ime brenda je Hoka One One
Hoka One One je fraza sa jezika novozelandskih autohtonih Maora koja se slobodno prevodi kao „leteti iznad zemlje“.
Osnivači kažu da su koristili ime Novog Zelanda iz divljenja prema bogatom nasleđu te zemlje u avanturističkim trkama.
Hoka je glagol koji znači lebdeti ili leteti, dok je One One (izgovara se „Ovn-ai Ovn-ai“) imenica koja znači Zemljin.
Ime leži iza slogana brenda, Time to Fly, i njegovog oglašavanja i marketinga.
2021. Hoka je tiho izbacila „One One“ sa svoje veb stranice, naloga društvenih medija i marketinških materijala da bi pojednostavila ime, iako, prema brendu, oni zvanično ostaju Hoka One One.
Hoka je proizašla iz minimalističkog pokreta
U vreme kada su se Hoka patike pojavile, minimalističke patike za trčanje bile su u modi (svi koji su tada trčali se sećaju modela poput Nike Free ili koliko je popularan bio Vibram five fingers)
Hoka je krenula u suprotnom smeru, ali ne u potpunosti. Dok su njihovi „maksimalistički“ modeli imali visoko postavljene, debele jastuke među potplatima, za razliku od tadašnjih „bosih“ modela koji su bili blizu zemlje, oni su delili neke od ključnih principa dizajna minimalističkog pokreta.
Uprkos svojoj debljini, Hoka patike su bile izuzetno lagane. Imaju malu razliku u visini na peti i na prstima, a njihov čuveni rocker profil je držao prste u prirodnom položaju i gurao trkače da budu nagnuti napred pri trčanju. Sve ove osobine su imale i minimalističke patike za trčanje.
Kako su Hoka patike ušle na tržište u SAD
Brend deo svog početnog uspeha duguje Marku Platjesu i Džoniju Halberštatu, prvobitnim vlasnicima kompanije Boulder Running Company (BRC).
Na sajmu u decembru 2009. godine, Mermud je zamolio Platjesa, fizioterapeuta i svetskog šampiona u maratonu 1993, da uradi kratki probni trening u prototipu Hoka patika.
Plaatjesu se odmah dopao koncept. Mermud je ponudio 1.000 Hoka patika koje treba da budu isporučene iz kineske fabrike i, na osnovu tog kratkog probnog perioda, Platjes je rekao da će BRC kupiti onoliko koliko prodavnica može da dobije, što je na kraju bilo 770 pari – većina Hokine početne proizvodnje.
„Jasno je da je to bilo nešto novo i drugačije, ali je imalo smisla“, Platjes.
Hoka je bio drugi brend koji je predstavio „superpatiku“.
Diard kaže da je 2014. počeo da razvija koncept trkačkog modela sa visokom stopom sa pločom od karbonskih vlakana ugrađenom u odbojni međuđon u Hokinoj kancelariji u Ansiju. Međutim Nike je prvi stigao na cilj, lansirajući svoj Vaporfly 4% 2017.
Hoka je predstavila Evo Carbon Rocket krajem 2018. Niže i čvršće od Vaporfly, patike su bile jedinstvene i prilično brze. Cam Levins je nosio prototip kada je oborio nacionalni rekord Kanade u svom maratonskom debiju te jeseni. A Skot Fauble ih je nosio kada je zauzeo sedmo mesto na Bostonskom maratonu 2019. sa vremenom od 2:09:09, što ga svrstava u prvih 10 na listi američkih maratonaca svih vremena.
Hoka patike su veoma brze za trail trkače
Prvi američki sportista kojeg je sponzorisala Hoka bio je ultratrkač iz Jute, Karl „Speedgoat“ Meltzer. Meltzer je trkač sa najviše pobeda na trkama na 100 milja svih vremena, sa 40 pobeda na svom kreditu (uključujući rekordnih pet pobeda na Hardrock 100).
Uz Meltzerov doprinos, Hoka je 2015. godine izdala originalni Speedgoat model. Radi se o patikama za trail sa visokim jastucima i Vibram gumenim potplatom dizajniranim za borbu sa neravnim planinskim terenom.
Od lansiranja svoje prepoznatljive patike, 54-godišnji Meltzer je osvojio još devet trka od 100 milja. Uključujući Beast of the East u decembru 2021 na kojoj je nosio par
Ali Hoka patike mogu da budu brze i izdržljive i na putu
U maju 2019., Hoka je održala specijalnu trku na hronometar u Sakramentu u Kaliforniji kako bi promovisala lansiranje svoje nove Carbon X ultra trkačke patike. Cilj je bio da obori svetski rekord.
Iako je događaju nedostajao bljesak i veličanstvenost Nikeovog Breaking2, Hoka je uspela: ultratrkač iz Arizone Jim Valmslei postavio je novo najbolje vreme na svetu u trci na 50 milja od 4 sata, 50 minuta i 8 sekundi.
Njegov rezultat — sa prosečnim tempom oko 5:48 minuta po milji za 50 milja — oborio je rekord Južnoafrikanca Brusa Fordajsa iz 1983. za 13 sekundi.
Na kvalifikacionom maratonu za olimpijski tim USA na OI u Atlanti 29. februara 2020., Alifin Tuljamuk je pobedila u ženskoj trci za 2:27:23, noseći par tek puštenih patika Hoka Rocket X.
Njene koleginice iz NAZ Elite tima Stefani Brus (6., 2:29:11) i Kellin Tailor (8., 2:29:55) nosile su isti model, čime je Hoka izjednačena za najrasprostranjeniji brend među deset najboljih. Ostalih sedam mesta osvojili su trkači koji su nosili patike Nike (3), Sauconi (2), Brooks i Asics.
Zahvaljujući Hoki, maksimalizam je sada mejnstrim
Iako su Hoka patike dospele do najviših rangova trčanja, one se takođe često mogu videti na ulicama gradova. Čest su prizor na nogama medicinskih sestara i drugih profesionalaca koji stoje po ceo dan na nogama, kao i na skoro svim aerodromima u Americi.
Udobni, šareni modeli brenda takođe su počeli da privlaće pažnju među onima koji žive džet-set stilom života. Pop pevačica Britni Spirs radi sa brendom najmanje pet godina. Ranije ove godine je objavila snimak na Instagramu na kojem se vidi kako nosi par HOKA Bondi 7 patika. Ris Viterspun, Pipa Midlton, Kejti Holms, Vini Harlou, Kajli Džener, Hajdi Montag i Gvenit Paltrou su među mnogim drugim poznatim ličnostima koje su primećene kako nose Hoka patike u poslednjih nekoliko godina