Ishrana za trčanjeRecepti

3 recepta za kućnu varijantu izotoničnog napitka

36 komentara

Izotonici nadoknađuju materije koje se oslobađaju znojenjem, a imaju istu koncetraciju soli kao i krv, zato organizam najlakše apsorbuje vodu iz njih. To je razlog zbog kog je izotonični napitak bolji izbor od vode ili energetskih pića.

Zašto izotonični napitak?

Jedan od neophodnih sastojaka napitaka za trčanje je i šećer, koji nam daje energiju za kretanje. Ipak šećer u kristalu, koji se uglavnom koristi u domaćinstvima, u stvari je polisaharid i ima duge lance ugljenih hidrata. Upravo iz tog razloga kuhinjski šećer nije najbolje sredstvo za brzo nadoknađivanje energije i treba ga zameniti prostim šećerom. Dekstroza je u stvari glukoza, prost šećer koji se odmah rastvara i nadoknađuje izgubljenu energiju. Umesto nje, možete da koristite i med.

Pored toga potrebno nam je da nadoknadimo izgubljenu so, a za to je kuhinjska so dobar izbor.

Na kraju nadoknadićemo i vitamine, a i prijaće i dobar ukus koji će imati vaš izotonični napitak. Ukusi mogu da budu različiti, a citrusi su uvek dobar izbor. Važno je da sve namirnice budu prirodne, što znači da bi bilo dobro da izbegavate sokove na rastvaranje ili druge hemijski obrađene namirnice.

#1 Limunada + dekstroza

Sastojci:

  • 5-6 kašičica dekstroze (oko 35-40 g)
  • sok od pola većeg limuna ili manjeg celog limuna
  • 1 g vanilinog šećera
  • četvrtina kašičice soli
  • 0,5 l vode

Sve ovo sipajte u flašicu od 0.5 l i dobro promućkajte.

#2 Limun + med izotonik

Sastojci:

  • 4-5 kašičica bagremovog ili livadskog meda (oko 35-40 g)
  • sok od polovine većeg limuna ili manjeg celog limuna
  •  četvrtina kašičice soli
  • 0,5 l vode

Razmutite u većoj posudi i prelijte u flašicu kada se med otopi.

#3 MIX Voće + med + limun

Sastojci:

  • 0,1 l bistrog voćnog soka bez konzervansa
  • 3 kašičice meda
  • sok od polovine manjeg limuna
  • četvrtina kašičice soli
  • 0,4 l vode

Razmutite u većoj posudi i prelijte u flašicu kada se med otopi.

Napitke možete da koristite na svakom treningu koji traje duže od 45 minuta, a najbolje je posle treninga. Ukoliko u sklopu svog treninga trčite kraće od 40 minuta, možete da popijete čašu (do 2 dl) napitka u 20 minutu. Preostalu količinu soka popijte posle trčanja, tako što ćete da, čim završite sa treningom, popijete još jednu čašu a ostatak pola sata kasnije uz obrok. Preporučljivo je da prvi obrok posle trčanja bude u prvih sat vremena posle treninga!

Kalcijum je važan za trčanje
Ishrana pre trčanja – brza rešenja za bolju fizičku aktivnost
Tags: , , ,

Povezani članci

36 komentara. Leave new

  • čista 10-ka za ovu temu.

    Odgovori
  • sad će Vuja da bude skroz ponosan 🙂

    Moj savet ljudima je da obrate pažnju na limun pošto ume da izazove podrigivanje u toku trčanja. Isprobajte pa javite.

    Odgovori
  • Ponosan, ma jok! Najbolje je piti ovo posle treninga jer je tada najbolja rehidratacija. Limun jeste kiseo pa ne preterujte sa njim. Eksperimentišite malo i vi 🙂

    Odgovori
  • Kako se sprema sljivovica?
    Ajde da vas vidim 🙂

    Odgovori
  • Hm, šljivovica ne spada u napitke ove vrste, ona je više „antifriz“ ili aperitiv za populaciju koja ne trči 🙂
    Ali možemo da sveže šljive (bez koštica) iskoristimo tako što ih izblendiramo i od njih smućkamo nešto ukusno. Šljiva u svežem stanju ima dosta vitamina C i prostih šećera. Prava je šteta od njih praviti rakiju, ali šta ćete, srpska posla!

    Odgovori
  • Sa izotoničnom klekovačom od 22 grada ići ćeš sigurno brže bar 30sek,samo ne znam u kom smeru :)))

    Odgovori
  • Je moze ovo sa deksom+limunom da se pravi malo vecu litrazu tipa 1,5L Flasa od Vode-Vode??

    Odgovori
  • Dodatak na recept „limunada-dekstroza“ – deks jeste prost šećer koji se brzo apsorbuje, ali i kratko traje (ne više od 15 min). Međutim nije problem ni to što kratko traje već što posle tog vremena „zakucava za patos“! Tako da bi bilo lepo u sve to doadati i maltodekstrin-a, pa i običan šećer, kako bi se sprečilo „patosiranje“. 🙂

    Odgovori
    • Ljudi, prvo procitajte ceo tekst… Molim vas… Jos samo fali da neko ubaci i tekilu!
      Dakle, da rezimiram… Ovde je rec o nadoknadi soli u organizmu!
      Dekstroza je tu da osim energije i brze absorpcije ublazi ukus soli i limuna. So i limun sadrze minerale koje inace gubimo znojenjem! To nam treba!
      Zato je to Izotonik a ne energy drink. Izotonik se pijucka po potrebi za vreme vezbanja a posle vezbanja se dovrsi ostatak. Koristite koji god hocete secer, koju god hocete so, koji god hocete med, vanilin secer ili ne, napravite po svom ukusu i slusajte samo sebe i svoj organizam.
      I ne koristite ako nemate nameru da se znojite!
      Moj izbor bi bio:
      Voda, domaci sirup od visnje, dekstroza, so, limun
      Osvezava, prija, nadoknadjuje!

      Odgovori
  • @Nion: Naravno da može, bilo koja boca valja, čak i od piva-piva 🙂

    @DHEA: Odlična ideja! Moram isprobati i ovo! Pozivam sve koji imaju neki kul recept neka mi pošalju mejl ili neka napišu sami u blogu svoju mešavinu. Inače tačno je da dekstroza brzo radi, ali nisam znao kako da joj „doskočim“. Sad znam 🙂

    Odgovori
  • MILICA AK BORAC
    februar 10, 2010 17:37

    Super vam je ovo,svaka cast!!!Mislim da je ovo potrebno svakom sportisti!!!

    Odgovori
  • pravio sam jedna par dana 5dl vode 2supene deks ceo limun(moze i pola je dosta)vanila secer celu kesicu da ubije limun malo mmmmmmmmmmmmm

    Odgovori
  • Drugari,
    med nije bas najsrecnije resenje za pravljenje izotonicnih napitaka, jer je spor secer. Maltodextrin ili dextroza su mnogo mnogo bolji sastojci, posto se radi o brzim secerima, koji se potrebni posle vecih napora. Med je najbolje konzumirati pre dorucka na „taste“.
    Pozz

    Odgovori
  • triGoxy(SCMT)
    oktobar 6, 2010 10:02

    da ja sam recimo sad celo leto pio home-made izotonik i puno mi je vise godio bez meda.
    kada sam stavljao med kao zasladjivac stomak mi je nekako bio „tezi“.
    inace moj recept je krajnje jednostavan ali za mene deluje jako dobro.
    flasa od voda-vode 1.5L
    pola kasicice sitne morske soli
    pola kasicice soda bikarbone
    pola cedjenog limuna
    i nekoliko kasicica fruktoze(ja sam recimo ubacivao 4-5 posto ne volim puno slatko)
    naravno sve se to dobro pomesa kako bi se so skroz istopila i to je to!
    getorade iz kucne radinosti a dzepovi i dalje puni! ;-D
    pozdrav svima!

    Odgovori
  • Moj oprobani recept:
    – 0,6 l vode
    – velika kašika meda
    – 15 g Vitalis praha
    – 2 mjerice C vitamina

    Odgovori
  • STRUCNJAK HE HE
    januar 17, 2011 15:46

    Nisam znao da seceri ucestvuju na trkama te se dele na brze i spore.. he he sigurno si mislio na G index ili glikemijski index, a seceri se dele na proste i slozene, u ostalom zasto bi muckao sve to sam kada 30 serviranja isotech-a kosta 1300 din 1300/30= 43 din
    kg limuna= 100 din
    med tegla od 400 gr 250-450 din
    so (to je nebitna stavka) 
    mislim da se vise isplati kupiti „prasak“
    s tim sto u isotechu ima tri vrste ugljenih hidrata sa visokim srednjim i niskim Gi pa cemo sve vreme dobijati energiju iz UH.
    Mada PRIRODNO JE PRIRODNO!!! 
    Pozdrav od STRUCNJAKA HE HE

    Odgovori
  • Ma bitno je da si nas prosvetlio sa (veoma siromašnom) podelom, iako o šećerima na ovom sajtu VEĆ postoji opširan tekst… 
    Samo mi nije jasno, ako si toliki stručnjak, zašto si predložio baš Isotec (bez H), umesto Isostara, iako, po malo komplikovanijoj računici, dobijaš oko 10 napitaka više uz sličan nutritivni sastav!?
     
     

    Odgovori
  • Kada je u pitanju so, preporucujem morsku nerafinisanu, jer je za razliku od kamene, koja je mahom čisti NaCl, mnogo bogatija drugim mineralima. Mislim da soli treba dodati toliko da se jedva osjeti da je ima. A sto se tiče prethodne računice:
    -Za 1300 dinara se može kupiti dvije tegle meda i 5 kg limuna i s time napraviti cak 40 litara napitka.

    Odgovori
  • kinderladnjača
    mart 6, 2013 13:20
    Odgovori
  • Pitanje, mozda glupo….Koja korist od ovoga? Ajd razumem vas koji niste na low carb ishrani pa vam treba meda da se okrepite jer brzo ostanete bez energije (uz to, med jeste „brz“ secer, osim ako nije bagremov koji ima vise fruktoze, ali je i to brz secer samo ne diže šećer u krvi već tera jetru na rad; i ma sta znacilo to brz i spor secer, jer su svi seceri brzi osim ako nisu vezani vlaknima ili mastima), ali cemu obicna natrijumova so? Samo dodatno sjebavanje balansa soli u telu. Kad se covek znoji, izbacuje valjda sve soli iz tela, ne samo natrijumovu. Izotonični napitak bi morao da sadrži i kalijumovu so?

    Odgovori
    • Kako je nesto brz secer, a ne izaziva supresiju insulina i na koji nacin onda „tera jetru na rad“ sta treba ona da metabolise ako nema prisutnog hormona? Ovo bi voleo da mi objasnis…brzina delovanja secera dovodi se u direktnu vezu sa GI, ako to znas, onda znas da nisu svi seceri brzi, e sad kako oni deluju i u sta se pretvaraju to je drugo. Npr. fruktoza spada u najsporije secere, ali visak iste se pretvara u salo, bez obzira na prisustvo insulina…

      Odgovori
      • Da neces mozda da kazes da ce fruktoza u krvotok? Ne, nego ce je jetra preuzeti i praviti trigliceride jer je samo ona sposobna da koristi fruktozu (princip varenja slican alkoholu). Moja poenta je da je secer secer, i uvek je relativno brz. Tacno je da fruktoza ima mali GI, ali zato se ona vari iskljucivo u jetri i kao sto si naveo pretavara se u mast u iole vecoj kolicini i povezana je sa nealkoholicarskom masnom jetrom. S druge strane, glukozu mogu da koriste i jetra i misici koji su veci rezervoar glikogena od jetre. Ono sto je moje pitanje je sta je zapravo brz secer, kako ovde po tekstovima tako i svuda po novinama. Ako cemo hemijski (ali i po clancima), prost secer = najbrzi (monosaharidi), disaharidi(beli secer, med,…) – sporiji, oligosaharidi (korica hleba, ..) – jos sporiji, polisaharidi (skrob) – najsporiji. Ovo koliko sam zapazio vazi u svim tekstovima manje vise. A onda ispadne da telo brze vari skrob od belog secera (krompir, kukuruz, glazirani pirinac svi imaju veci GI), beli hleb ima GI nesto veci od belog secera,…. Tako da postavlja se pitanje sta je brzo a sta sporo? Jedini nacin da usporis secer je da mu dodas ili mast ili vlakna (mekinje – celuloza za koje covek nema potrebne enzime za varenje) ili ne daj Boze fruktozu… Tako da dobijas mac sa dve ostrice, dodaj bilo kakav secer (ne fruktozu), imaces skokove i padove glukoze (i „energije“). Sumnjam da u ovakvo pice mozes da dodas mekinje? 🙂 Dodaj fruktozu, i unistavaj lagano jetru, povecavaj sansu za razne kardiovaskularne bolesti i povecavaj rezistenciju na insulin

        Odgovori
        • Sta hoces da kazes, jel valja da se pije ili ne? Igram mali fudbal, kad ne igram idem na trcanje, plivanje.. Nosim flasicu sa vodom, pa mi je ovo skroz dobra ideja – da zamenim vodu sa ovim napicima. Jel ok ili ne?

          Odgovori
          • pa zavisi koliko dugo trcis.plivas itd….

          • Plivanje sat do sat i 30 min (1.5 km do 2), trcanje 45 min. (preko 5 km). Hvala unapred na odgovoru.

    • Limun sadrzi kalijum, kalcijum, magnezijum, fosfor, gvozdje, C vitamin, pa se zato dodaje samo natrijum.

      Predlog: sok od paradajza (i paradajz, sir i tost pre treninga njam njam) jer je paradajz idealno izbalansiran sa mineralima te pored navedenih sadrzi lipopen i natrijum, pa treba samo malo posoliti, a vitamina c ima isto koliko i limun, mada ja iscedim i malo limuna u sam sok.
      A ko nece da se bakce sa ovim, nek posoli jedno veliko pivo i eto idealnog mineralnog i opustajuceg izotonicnog napitka 😉

      Odgovori
  • Koliko ovo moze npr. da stoji u rancu a da se ne pokvari! ???

    Odgovori
    • Nisam probala, ali kapiram da može da izdrži jedan dan – od jutra do večeri. Nema tu šta posebno da se pokvari, jedino neće biti najsvežije. 🙂

      Odgovori
  • ne može da stoji duže ako ima voćnog soka jer se posle sat vremena gube vitamini , ako nema voćnog soka, a svuda je limun, može da stoji sigurno. Znači prava energ vrednost se zadržava dva sata, posle je beskoristan napitak.

    Odgovori
  • Pozdrav ja se bavim fudbalom vec duze godina i imam 18 godina igram za Seniore,Letos sam se povredio i propustio sam 1 deo sezone zbog operacije kolena i prosao sam sve pripreme za moje koleno i sada krecem da sticem kondiciju koju sam dosta izgubio i zelim neki savet u vezi ovog azotonika kako da ga koristim pre ili posle i i kako pomaze u treningu? pozz

    Odgovori
  • Zamolio bih nekoga da mi odgovori na jedno (možda glupo) pitanje:
    Med u kesici i zotinik ili gel i voda???
    Šta je bolje za okrepu na polumaratonu??
    Hvala

    Odgovori
  • […] na čaši i eto osećaja da se nalazite u nekom od hotela sa pet zvezdica. Napravite sami izotonični napitak od voća, meda i […]

    Odgovori
  • Srce ananasa, 2 case vode, saka (veca puna) suvog grozdja, kokosovo brasno, limun. U blender sve, ostaviti da prenoci u frizideru do trcanja (ja tako tempiram). Sutra, pred trcanje, ponovo blendanje, i procedim kroz gazu i cediljku pride. U zavisnosti od vaseg nepceta i jezika, dodati med/dekstrozu i so u odredjenoj kolicini. Ja stavim 5 malih kasicica dekstroze i jedno malenu ravnu soli. Probajte i javite. Good and safe run to all of you…

    Odgovori

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Fill out this field
Fill out this field
Molimo vas da unesete valjanu adresu e-pošte.
You need to agree with the terms to proceed