Ako vas čude slike trkačke opreme poređanje po podu i slikane iz laskavog ugla i pitate se odakle taj trend potiče proguglajte: laydown, i verovatno ćete stići do brenda nike i ljudskog poriva da neke stvari razloži na sastavne delove.
Logičiji odgovor bi bio: Oprema nekada lepše izgleda uredno složena na podu nego na nama 🙂
Šalu na stranu, ovo je savršen primer kako ne treba da se obučemo na prvoj trci – u sve što je novo i savršeno ispeglano, zato nećete videti sliku moje iznošene odeće na podu, ali ću podeliti šta ću nositi na samoj trci, kao savet i preporuku svima koji se dvoume.
Šta obući na dan trke?
Za razliku od nekih drugih velikih događaja u životu, za trku se ne sređujem. Ne biram najlepši par patika i šorc, već oblačim najudobnije parče opreme koje posedujem.
Jedino merilo pri ovome je: koliku temeperaturu najavljuju?
Ako se vodimo prognozom za ovaj Beogradski maraton (maksimalnih 12- 16), računamo da će na startu od 10h biti oko 11-13 stepeni.
Zlatno pravilo kaže: obucite se kao da je 10 stepeni toplije.
Dakle, računam na opremu koju bih nosila da šetam na 22 – 26. Prevod:
Tri četvrt helanke + majica kratkih rukava. Ako volite da vam je prohladno na trci, možete da obučete i šorc, ili majicu zamenite onom sa tankim bretelama.
Ako razmišljamo o modnom učinku naše odevne kombinacije, ja nekako jako brzo odustanem. Meni trkačka oprema nije lepa i tu nema mnogo pomoći.
Jedini savet koji vam dajem je da izbegavate crnu boju i tamno teget. Ona sunce privlači i pržiće vas za nijansu više. Bela je najudobnija za trčanje, ali širi. Šta da vam kažem, ne možete imati sve 🙂
Dobar spotski brus je neophodan. Dešavalo se da neki trening istrčim u običnom, i iskreno – bolelo je. Naravno ako ste trenirali do sada, imate ovo parče opreme, ako nemate – bacite pogled u SHOP, i požurite, jer brushalter treba probati i trčati u njemu makar jednom pre trke.
Savet plus: broj okačite na majicu veče pred trku, lakše ćete ga poravnati i manje bušiti majicu (ili sebe).
[see_also link=“http://trcanje.rs/trening/kako-se-kace-takmicarski-brojevi/“ target=“_blank“]KAKO OKAČITI BROJ NA MAJICU[/see_also]Koje patike na dan trke?
Ovde postoji mala razlika samo sa aspekta da li idete na lični rekord i posedujete li trkačke patike?
Neki trkači imaju dva para: za trening i za trku. Prve, trening patike su one koje arče redovno, ali na trci obuku minimalniji par, koji je lakši i bolje prianja i to će im oduzeti par minuta od vremena.
Najveći broj ima samo jedan par u kojima trenira i trči maratone. Ja spadam u tu grupu. Što na drumu do trke, to nosim i na samoj trci. Od leta trčim u Saucony Guide 9, do sada me nisu izneverile, te neću eksperimentisati na samoj trci sa nekim novijim modelom.
Ključno je – ne trčite ni u čemu što niste testirali na treningu pre trke.
Bilo da su patike za trening ili trkanje, važno je da ste ih do sada nosili par puta i istrčali u njima makar jednu dužinu. Sa novijim modelima, period razgazivanja je dosta kraći, i možete već posle jednog treninga da znate da su vam patike udobne i da ih testirate na treningu dužine.
Dešavalo se da mi se jedan par pokaže sjajno do 7km, ali me unište na duže staze, jer se tehnika trčanja degradira na dužini, pogotovu kod početnika, i tu amortizacija dolazi do izražaja.
Nikada ne biste očekivali da je važno, ali …
Sitnice koje život znače na trkama su:
- dobre čarape – jedan loš šav, koji vaše stopalo tare tokom trke, odraće vas 1200×21 puta. Od malog problema nastane prilično veliki. Obucite sintetičke čarape, ako imate posebne trkačke, tim bolje – i svakako ih obujte makar na jednom treningu pre trke.
- vazelin – sve površine koje se taru jedna o drugu (butine, pazuh) onako, domaćinski podmažite. Ako vam se nije desio ojed na trci, smatrajte da niste upoznali sav pakao dugoprugaškog trčanja. Ali zašto biste učili na svojim, kada možete na mojim greškama?
- kačket ili naočare – na Beogradskom maratonu nekako po pravilu ili ljulja kiša ili ubija sunce. Kačket je sigurna zaštita od obe pošasti, te ga toplo preporučujem svima. Naravno, birajte belu ili svetliju boju, crna privlači sunce.
- pojas – bilo da vam je malo predviđene okrepe (na svakih 4km) ili želite da nosite telefon ili svoj gel, trkački pojasevi nisu mnogo teški, a mogu da vam znače.
- SPF faktor na licu. lično, ja se svakog sunca izmedju 10 i 16h krijem, te ako ne predviđaju oblake obavezno zaštitim taj deo tela.
- flaster u džepu – za nedajbože, ako se žulj ipak desi, bolje je biti spreman
Dambovo perce
Znate li da je Dambo mogao da leti sve vreme? Naravno, jer ste verovali u njega, ali Dambo nije verovao u sebe te su ga ubedili da mu sposobnost daje čarobno pero. Kakve ovo veze ima sa trčanjem?
Ako se početnik, ili pak iskustniji trkač, koji se blago preforsirao, od nekog 12, 13km moguće je da ćete se osetiti kao kada je Dambo izgubio svoje pero. (ovo je sasvim lična procena, kriza udara svakoga različito, možda na 3, možda na 10, ali udari skoro pa uvek).
Ja za takav slučaj uvek sa sobom nosim neku vrstu razbiti-u-slučaju-nužde dodatka. Nekada je to bio med u kesicama /ćapim od čaja koji ne popijem par dana pred trke/ nekada su to magnezijum ili izotonik u piluli. Možete poneti čokoladicu.
Ove godine ću poneti gel. Neće on uraditi ništa posebno, ali će me kada kriza nastupi tešiti misao da za 2km uzimam gel. U međuvremenu trka prođe, a kriza se pobedi. Ovo znam, jer sam prevalila već desetak polumaratona preko glave (nogu).
Naravno, bilo gel, bio med – testirajte vaše perce na treningu. Ponavljam se, ali važno je – ništa bez provere!
I za kraj sumiranje:
Šta nikako ne treba da uradite na dan trke?
- Obučete nove patike
- Obučete novi šorc
- Ponesete i konzumirate gel, bez da ga niste testirali na treningu
- Obučete duge rukave, šuškavac ili jaknu ako najavljuju temperaturu od 16 stepeni
- Obučete pamučne čarape (znoj = žuljevi)
- Preozbiljno shvatite sve ovo. Ako od trčanja ne živite – opustite se i osmeh na lice!