Ishrana za trčanjeRecepti

Leblebija, leguminoza u kremastom stilu

10 komentara

 

Leblebija je divna leguminoza koje tek od pre nekoliko godina postaje zastupljena u našoj ishrani. Naše tlo je pogodno za gajenje i gaji se dugo, međutim uglavnom smo je mogli kupiti samo kao grickalicu (zdravu grickalicu), suvo pečenu. Danas kada se od leblebije prave razna variva, burgeri i namazi, sirova leblebija (naut) može se naći u svakom bolje opremljenom supermarketu ili prodavnici zdrave hrane.

Leblebije su kao i ostale leguminoze izuzetno bogate vlaknima. Napakovane proteinima izuzetno su korisne vegetarijancima i veganima. I onima koji to nisu i koji vole da pojedu dobar protein ne samo u obliku mesa. Kada se ukombinuju sa celovitom žitaricom, obrok sadrži količinu proteina kao i neki mesni obrok ili obrok sa jajima minus holesterol i loše masnoće.
Izutetno su bogate manganom, gvožđem, magnezijumom i imaju nizak glikemijski indeks. Snižavaju loš holesterol. I naravno da su antioksidansi.

Leblebija se uglavnom skuva pre korišćenja.
Zbog svoje kremaste teksture i orašastog ukusa idealna je kao namaz. Skuvana, ohlađena i dodata salati napraviće obrok koji će vas dugo držati sitim. Uz dodatak karija ili nekoliko indijskih začina, dobićete divno varivo.
Leblebiju koristim često u ishrani a danas vam dajem recept za omiljeni bliskoistočni namaz – humus.

_MG_7500-p

Humus recept

Recepata za humus postoji jako puno, najviše volim onaj pravi, originalni u kojem se skine kožica leblebije i koristi se tahini. On je ludo kremast baš zbog toga što se skida opna sa zrna. Ako vam kremasti humus nije bitan, naravno da možete da ostavite i kožicu, neće smetati ukusu.

Za 6 osoba:

  • 250g sirove leblebije (nauta)
  • 1 kašičica sode bikarbone
  • 150 g tahinija
  • 4 kašike limunovog soka
  • 4 čena belog luka
  • 100 ml hladne vode
  • So
  1. Leblebiju potopite u duplo veću količinu vode i ostavite da prenoći i frižideru.
  2. Sledeći dan ocedite leblebiju. Stavite je u šerpicu  i pospite sa sodom bikarbonom i na srednjoj temperaturi, uz stalno mešanje, propecite 2-3 minuta. Dodajte 1,5 l vode i pustite da proključa.
  3. Skinite penu sa vrha ako se pojavi i kuvajte od 20-40 minuta. Vreme kuvanja zavisi od svežine leblebije, isprobajte da vidite u kom je stadijumu. Gotova leblebija se lako raspolovi kada je blago pritisnete ali ne treba da se raspada u kašu.
  4. Procedite je i skinite kožicu koja se jako lako skida (ili preskočite ovaj korak) i prebacite u blender.
  5. Miksajte dok ne dobijete pastu pa onda dodajte ostale sastojke i nastavite da miksate, do 5 minuta da dobijete kremasti namaz.
  6. Prebacite ga u teglicu i ostavite da odstoji 30 minuta pre služenja ili ga stavite u frižider. Ako ga služite kao mezze uz pita hleb ili štapiće povrća, obavezno ga izvadite iz frižidera 30 minuta pre služenja. Ako ga koristite kao namaz u sendvičima, onda ne morate.
  7. Ako nemate tahini pri ruci možete upotrebiti malo ulja od pečenog susama ili maslinovog ulja. Tada nećete dobiti pravi humus ali je namaz takođe jako fin i može da posluži kao divan dodatak sendvičima.

Prijatno!

SZO: prerađeno meso izvesan izazivač raka, crveno veoma moguće
Super brzi bananamafini – savršena trkačka poslastica

Povezani članci

10 komentara. Leave new

  • Jovan Popović
    avgust 5, 2014 21:44

    Dodatak spremanju recepta (iz iskustva):
    1. U potopljenu leblebiju takođe dodati kašičicu soda bikarbone
    2. Prvo izmiksati sve sastojke bez leblebija i vode, pa dodati pola količine leblebija, izmiksati pa i drugu polovinu leblebija, lepša je tekstura i manje se miksa
    3. Možete dodati i 2-3 kašike maslinovog ulja i kašičicu mlevenog kima. Kim ide uz leblebije gotovo uvek 🙂
    4. Vodu dodavati na kraj kroz otvor blendera i pratiti željenu teksturu, tako se dobija svilenkasta tekstura.

    Što se tiče tahinija lako se pravi pa objavite recept, može da služi kao odličan namaz!

    Odgovori
    • Kuvarica Lalica
      avgust 18, 2014 22:38

      Super ideja! Hoću jednom sigurno 🙂

      Odgovori
    • Moram da te ispravim, kao i recept…. Kim može da se stavi, ali u klasični middle-east humus ide kumin u prahu. Vrlo je jak začin, u zrnu je sličnog oblika kao i kim, ali su totalno dve različite biljke i sam začin se koristi ponajviše u middle-east hrani. Kod nas se retko gde može naći i kad ga nađete na njemu po pravilu piše kim na srpskoj deklaraciji). Mleveni se može naći u Veru i Metrou, a u zrnu u nekim radnjama zdrave hrane. Sve u svemu, ne treba više od trećine kašičice da bi dao šmek. I naravno, u sam recept obavezno ide maslinovo ulje. A kad se servira, Arapi i Jevreji po pravilu sipaju preko dodatnog maslinovog ulja i jede se sa pravim arapskim pita hlebom (ima i kod nas sada da se kupi, a kao zamena mogu durum tortilje….. E sad, da li je ovo hrana za trkače, to je upitno… Pred trke, ja to ne bih nikako, jer bi morao sa sobom da vučem i toi-toi WC 😀

      Odgovori
  • Baš sam pre 2 nedelje skapirao da humus nije teško praviti pa krenuo u isprobavanje.
    Moj humus nije ni blizu onog iz restorana, ali nema veze, šta god da napravim ja to pojedem odmah :))

    Tako da ovaj recept dolazi u pravom trenutku!!! Hvala

    Odgovori
    • Kuvarica Lalica
      avgust 18, 2014 22:38

      Ista priča kao i kod nas 🙂 Meni je sledeći zadatak da ubacim cveklu pečenu iz rerne pa sve sa leblebijom i belim lukom izmiksam. Imam osećaj da je jako ukusno.

      Odgovori
  • Pronašao i ove recept u slikama

    Odgovori
  • Samo jedno pitanje, koliko može da stoji dana u frižideru?
    Hvala! 🙂

    Odgovori
  • Hvala na receptu! Odlican dorucak pred dugo plivanje. 🙂

    Pozdrav!

    Odgovori

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Fill out this field
Fill out this field
Molimo vas da unesete valjanu adresu e-pošte.
You need to agree with the terms to proceed